Frankenstein

Koupit

Milovníkům napínavé a strašidelné četby určený příběh vědce, jenž dokázal vnuknout život mrtvé hmotě a stvořit nového člověka. K své hrůze však poznává, že stvořil netvora, jenž se stane trýzní svému okolí svými ničivými pudy, sám trpí svými vlastnostmi a nakonec se sám zničí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60940/big_frankenstein-Zdg-60940.jpg 4.11093
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Práce

Frankenstein, or The Modern Prometheus, 1818

Kniha Frankenstein

snehurec

Na to, že je to vcelku starší počin, se autorce podařilo navodit skvělou atmosféru po celou dobu knihy. Filozofická okénka pak jenom podtrhují zajímavou zápletku.

Marplet

Na svou dobu skvělé vyprávění - z dnešního pohledu trochu naivní. Možná první scifi vůbec a to vše napsáno velmi mladou autorkou.

EvcaSuch

Mám s literaturou 19. století bohaté zkušenosti, proto jsem očekávala dlouhé popisy krajin, postav okolností. Nu, nebylo to tak zlé, vše tam je naštěstí jen do míry sloužící příběhu. Zrovna popisy postav mě velmi zaujaly asi i díky novému překladu, například: "... že světlehnědých očí, ač těkavých jako oči ptačí, vyzařovala půvabná hebkost."
Co mě velmi zaujalo, je důmyslná kompozice celého románu. Příběh začínají vyprávět dopisy kapitána lodi (jež zachrání aspoň na čas hlavního hrdinu před umrznutím), poté převezme štafetu vyprávění samotný tvůrce monstra, Viktor Frankenstein, aby se opět skončilo v dopisech kapitána lodi. Příběh tak plyne velmi autenticky a srozumitelně.
Moderní překlad Martina Pokorného jsem uvítala, slovní zásoba je příjemně bohatá. Vytkla bych redakci občasné pravopisné chyby a překlepy (např. na stránce vlevo je postava jménem Henri Clerval, aby hned na protější figurovala jako Henri Cheval). Je to škoda, protože jinak se mi tohle vydání od CooBoo moc líbí.

SlamLenka

Tahle klasika pronikla do mainstreamové kultury tak moc, že i ten, kdo knihu nečetl, aspoň v kostce tuší, o co v příběhu jde. Zároveň si ale velká část lidí myslí, že Frankenstein je ono hrůzné stvoření, který jen vzdáleně připomíná lidskou bytost – je obrovský, hranatý, má tupý výraz a nazelenalou barvu a z těla mu trčí šrouby. V tomhle klamu jsem samozřejmě dříve žila i já a teprve klasikomilové mě vyvedli z omylu. Viktor Frankenstein je naopak strůjcem oné děsivé bytosti, která svou podobu získala více ve svých filmových a dalších vizuálních zpracováních než z pera Mary Shelley.
Ač má být příběh horrorový, na mě příliš děsivě nepůsobil. Spíše jsem si při něm kladla spoustu otázek… Proč se člověk tak snadno vzdává zodpovědnosti za své činy? Proč dokáže tak lehkovážně riskovat ve snaze něčeho dosáhnout a nezvažovat při tom dopady svých rozhodnutí?
I když asi měl být vykreslen jako ne zcela morálně odpovědná osoba, působil na mě Viktor Frankenstein jako neskutečně protivný a sobecký. Ve svém vyprávění sice proklamuje, jak moc vnitřně pro své činy trpí, ale podle mého to za něj odneslo spíše jeho okolí a on z toho ještě vyšel dobře… Až si člověk nakonec říká, že více lidskosti má v době ten, koho Frankenstein stvořil.
Sice jsem nakonec z téhle klasiky úplně nejásala, ale i tak jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.

michal8258

Chytrý a ve všech směrech nadaný Frankenstein si zahrává se zákony přírody. Stvoří tvora člověku podobného, jehož hrůznému vzhledu a síle se nikdo nevyrovná. Kdyby jen věděl, jak krutý osud sám sobě přichystal... Kniha je čtivá, krásný vývoj postav a popis jejich vztahů, originální děj titulu stojí za přečtení.

Vlahacova_jaja

"Krása a vznešenost přírody vždy povznášely mou mysl a způsobovaly, že jsem zapomínal na pomíjivé starosti života."

Nádherně bolestivý příběh o zrůdě, která chtěla jenom poznat čistou lásku a náklonost. I když tento příběh znám, kniha mě mile překvapila a lituji, že jsem se k ní nedostala už dříve.

RMarkéta

Asi všichni víme, že v historii se objevily dvě postavy,které dokázaly oživit mrtvou hmotu a stvořit z ní živou bytost. Jednou z nich byl Bůh a druhou geniální, ctižádostivý a tak trochu i posedlý, šílený vědec Viktor Frankenstein. O Viktorovi je právě tenhle příběh, který napsala žena, Mary Shelley. To mě příjemně překvapilo. Očekávala jsem mnohem větší hrůzu a děs, která by mi nedávala spát. V době vzniku to i hororová historka mohla být. O tom se přít nebudu. Na mě to ale v dnešní době spíše působí jako hra s odpovědností a jejími následky. V důsledku toho bylo zničeno mnoho lidí. Je to nahlédnutí do duše a hlavy vědce a jím stvořeného monstra, které chtělo být milováno a respektováno. Jedno takové monstrum ve filmu zahrál nezapomenutelný herec Boris Karloff.

iveta3689

(+ SPOILER) Pro mě byla kniha zklamáním. Není špatná, ale podle hodnocení jsem čekala víc. Je napsaná dost naivně, ale dokážu si představit že ve své době to byla bomba. Horor to není ani omylem, cokoliv trochu napínavého autorka hned opustila. Místy to byl spíš cestopis, místy filozofické zamyšlení. Největší zklamání pro mě bylo stvoření monstra, které autorka odbyla jednou větou. To bylo dost velké překvapení.