Francouzština nejen pro samouky

Francouzština nejen pro samouky https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107376/popelka-puzzle-107376.jpg 4 11 4

Aktualizovaná a doplněná verze oblíbené učebnice určené samoukům, účastníkům jazykových kurzů, studentům i „věčným“ začátečníkům, kteří si potřebují osvěžit své znalosti. Učebnice má 35 lekcí a každá obsahuje úvodní text, slovíčka, frazeologismy i francouzské reálie spjaté s každodenním životem. Následuje mluvnická část, na niž navazují cvičení. Výslovnost a pravopis jsou probírány v prvních 15 lekcích, každý fonetický jev je důkladně procvičen. Součástí učebnice je jednak brožura s klíčem ke cvičením a francouzsko-českým slovníčkem, jednak dvě audio CD, na nichž rodilí mluvčí nahráli úvodní texty, dialogy, všechna fonetická a vybraná mluvnická cvičení. Pokud uživatel poctivě prostuduje celou učebnici, měly by jeho jazykové znalosti odpovídat nejlepšímu maturitnímu průměru. 1. vydání.... celý text

Zentao
02.03.2023 4 z 5

Souhlasím s ostatními, že učebnice není špatná pro vstup do francouzštiny, ale sama člověka nespasí.

Pozitivní jsou relativně krátké kapitoly, takže práce s knihou je rychlá (cca 2-3 hodiny na lekci). Dále oceňuji nahrávky (poslech je podle mne u francouzštiny jedna z nejnáročnějších věcí) a také důraz na psaní (také náročné). Učebnice navíc obsahuje v podstatě veškerou základní gramatiku, takže pak už člověka nic moc v gramatice nepřekvapí.

Nevýhody jsou ne úplně nejzábavnější a nejaktuálnější texty. Navíc i některé základní fráze se objevují až v pozdějších kapitolách, nebo dokonce až v navazujících učebnicích. Kvůli tomu, že lekce jsou relativně krátké, je vysvětlení gramatických jevů někdy roztříštěné. Navíc cvičení jsou pak až souhrnně na jednom místě. V tomto ohledu mi mnohem více vyhovuje struktura Němčiny nejen pro samouky, kde jsou drilová cvičení na právě probrané téma, ale na konci lekce jsou pak ještě souhrnná cvičení. A také aktuální texty a užitečné fráze hned od začátku.

Jeden problém společný snad všem učebnicím pro samouky je používání ještě neprobraných slovíček (to by se dalo přežít) a jejich neuvedení ani v přiloženém slovníčku (to je k vzteku, hlavně když nechcete pořád používat u učení se mobil).

Jako rychlý vstup do francouzštiny určitě mohu doporučit, ale je potřeba potom navázat určitě navazující učebnicí či učebnicemi.

Bonne chance!

petr94
16.01.2018 4 z 5

Je sice pravda, že učebnice nebyla příliš zábavná a měla své mouchy, přesto jsem podle ní jel poctivě od začátku do konce a nyní zvládám základy francouzštiny a jsem schopen na to navazovat těžšími učebnicemi. Je ale nutné si uvědomit, že učebnice tvoří opravdu základ, tedy po jejím zvládnutí nemůžete čekat porozumění tomuto složitému, ale krásnému jazyku. Doporučuji navázat knihou Francouzština pro pokročilé samouky, která navazuje a velmi podrobně rozšiřuje nejen gramatiku, ale především slovní zásobu (na každé straně minimálně 5-10 nových slovíček, přičemž každá kapitola má kolem 25 stran). A samozřejmě cvičit, cvičit, cvičit, na francouzštině je nejtěžší poslech, takže ať už budete tuto učebnici používat či ne, hlavně poslouchejte hudbu, filmy, rozhovory, televizi, radio... jinak to nedáte

f.enjoy69
17.02.2015 3 z 5

Docela dobré na procvičení gramatiky, ale věřím tomu, že pro absolutní začátečníky nic moc (výslovnost, pravopis...). Články jsou vcelku nudné (= český styl učebnic), ale kdo si chce opakovat a utvrdit se v již naučených věcech, tak není problém :o) Slovní zásoby také zas tolik není, objevují se zde i pojmy "typické pro dobu minulou" nebo situace, kdy si jde člověk koupit dvě krabičky Gauloisek a sirky :-D. Dle mého by to chtělo něco nového, poutavého, tzn. kompletně překopat...

_sjuu_
06.08.2014

Myslela jsem, že tato kniha bude stejně skvělá, jako Ruština od stejného nakladatelství, ale není tomu bohužel. Je to snad tím, že francoužšina je o dost těžší jazyk. Pro úplné začátečníky - samostudenty doporučiji jiný výběr učebnice

francouzština pro samouky

Autoři knihy

Miroslav Pravda
česká, 1928
Marie Pravdová
česká, 1942

Kniha Francouzština nejen pro samouky je v