Francouzské hedvábí

Francouzské hedvábí https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1311/francouzske-hedvabi-vydani-1311.jpg 4 310 67

Ve Francouzském hedvábí stvořila Sandra Brown jednu ze svých nejpozoruhodnějších a nejoblíbenějších hrdinek. Claire Laurentová je majitelkou firmy na výrobu luxusního dámského prádla, jež má sídlo ve Francouzské čtvrti New Orleansu. Když je zavražděn televizní kazatel Jack Wilde, stane se Claire jednou z hlavních podezřelých - právě její firmu totiž Wilde tepal ve svých plamenných kázáních, a navíc ji s ním spojuje jakési rodinné tajemství sahající hluboko do minulosti. Vyšetřováním vraždy je pověřen státní návladní Robert Cassidy. Podaří se mu prokázat Claiřinu nevinu? A nehraje při jeho pátrání přílišnou roli osobní zaujetí poté, co se do krásné a inteligentní Claire vášnivě zamiluje? Milostný příběh s detektivní zápletkou je jedním z vrcholů tvorby autorky, jejíž romány čtou miliony lidí na celém světě.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

French Silk , 1992

lusitta05
23.11.2023 3 z 5

Dosť prekombinované a hlavná hrdinka mi išla na nervy so všetkými tými lžami, ešte že romantická stránka bola fajn.

Alinke
02.04.2023

pro mě je tato kniha hodně velkým zklamáním. Kdybych před tím nečetla od téže spisovatelky "Aliby", tak by se mi velmi líbila, ale takto jsem měla pocit, jako bych jednu knihu četla dvakrát. Stejný scénář, stejný děj, jen jiná jména. V obou knihách se detektiv zamiloval do předpokládané vražedkyně. Smutné, že tato vynikající spisovatelka tímto způsobem pracuje, myslím, že to nemá zapotřebí.

ikul
02.12.2022 5 z 5

Francouzské hedvábí je jeden z nejlepších románů, který jsem od autorky četla. Detektivní romantický příběh s nečekaným pachatelem okořeněný kapkou erotiky.

malýčtenář
01.12.2022 4 z 5

Řekla bych , že se zde prolíná ženský román s detektivkou. Zpočátku se musí čtenář zorientovat v čase a postavách. Kniha dost napínavá, ale konec je až moc překombinovaný. Hlavně, že konec dobrý, všechno dobrý.

cukrovka
10.10.2022 5 z 5

Čtivá knížka od oblíbené autorky. Je zde dobře nakombinována romantika s napětím.

Tylinka
09.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha, líbila se mi.

Květinka008
28.08.2022 4 z 5

Na Sandře Brown obdivuju, že dokáže napsat jednou útlou knížečku, která má vše, co má mít, a podruhé zkonstruovat takto rozsáhlý román. V poslední třetině jsem se nemohla odtrhnout, četla jsem dlouho do noci, i když byl druhý den pracovní :-) Zajímavý námět a zajímavé reálie z Ameriky, v našem prostředí by tohle možné nebylo, takže i kulturně obohacující. Vše ostatní již za mě napsala Olga8480.

Mišák240
03.08.2022 3 z 5

Dlouho mi trvalo se do knihy začíst, mezitím jsem přečetla několik jiných, ale nedalo mi to a ke knize se opět vrátila. Ke konci se kniha už četla sama, ale ten konec na mě byl dost překombinovaný.

knihovna1
27.07.2022

Už jsem kdysi četla a kniha se mi do paměti nevryla.

lifeoptimist
10.07.2022 2 z 5

Už jsem od autorky četla mnohem lepší ... navíc mi neseděl, pro mě divný, konec.

Olga8480
06.07.2022 5 z 5

To se mi na knihách Sandry Brown moc líbí, že jsou její postavy tak originální a nabízí se tolik možností, kdo z nich je vrahem. Prostě se nemůžete při čtení nudit a jen si užíváte nejen kriminální stránku knihy, ale i milostný příběh.

Katka313
05.03.2022 2 z 5

Od SB mám už přečteno hodně knih, ale tahle byla pro mě nejslabší. Vadilo mi jak se tam pořád omílala kázání a ty protesty. Vraha jsem si správně tipla asi už v první třetině knihy, ale přišlo mi to, že to tak asi nebude lehké a jen mě zmátla. Tak jsem se snažila soustředit na další lidi, ale pak přišlo rozuzlení a byl to nakonec ten koho jsem jako první tipovala. Cassidy byl fajn, Claire mi moc nesedla. Knížka mi přišla zbytečně natahována.

tamdr
20.02.2022 5 z 5

skvělá detektivka,vrahů jsem odhadla během čtení několik,ale žádný nebyl správný,sympaťák vyšetřovatel,závěr pro mne překvapivý

kopeceli
31.07.2021 5 z 5

Ano, je to starší kniha SB a z nich je jednoznačně nejlepší. Před lety byla právě ona mou první od této autorky. A díky ní jsem čas od času sáhla po některé novější. Teď jsem ji zkusila znovu - a četla celou noc - a to jsem si pamatovala větší část knihy! Jen toho vraha jsem si vsugerovala někoho jiného, takže jsem na konci koukala jak puk. Víkend mi začal hezky.

Shanib
27.07.2021 5 z 5

Další skvělá a originální knížka od Sandry Brown. Cassidiho jsem si hned zamilovala. Jedné postavy mi bylo moc líto, ale její konec v příběhu dával smysl. Moc se mi líbilo prostředí, ve kterém se všechno odehrávalo. Jenom epilog by se mi líbil delší.

Zuzana207
23.04.2021 5 z 5

Po tejto knihe som siahla viac - menej naslepo. Hľadala som iný námet ako vzťah šéf/asistentka. A môj výber som teda neľutovala. Kniha ma milo prekvapila, výborne spracované a prudko čitateľné. Kto hľadá niečo náročnejšie ako len jednoduchú, priamočiaru romantiku, táto kniha určite splní účel.

Jája92
13.02.2021 5 z 5

Další kniha od mé oblíbené autorky opět nezklamala...
Vraha jsem vůbec neuhádla, ačkoliv jsem si ke konci knihy byla téměř jistá, kdo jím je. Líbilo se mi propojení detektivní zápletky s romantickými prvky. Hl.hrdinka Claire byla dlouhou dobu pro mě záhadnou postavou, neboť jsem nevěděla zdali si ji oblíbit či ne.

tatjana1737
22.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Znovu musím na tomto místě veřejně poděkovat alekis, protože bez ní by mne nenapadlo krátit si čekání, až nám otevřou knihovny, čtením e-knih!

!!! NĚKTERÉ NARÁŽKY MOHOU BÝT SPOILEREM PRO TY, CO NEČETLI !!!

Po přečtení Reportéra coby první knihy od SB jsem sáhla po Francouzském hedvábí. Mezitím jsem si zjistila, že podle knihy byl i natočen film, který ovšem na ČSFD nesahá ani do modrých čísel, takže tipuji, že to byl pouze tv film, s ne moc velkým rozpočtem, a skončil jako podprůměrné B, ne-li C. Co se předlohy týče, je na ní hodně znát, že je napsaná na začátku 90. let (byť u nás vyšla po roce 2000). Z rukopisu autorky je - oproti Reportérovi - znát větší příchylnost k popisům sexu, který byl na můj vkus až nadbytečný a zejména u vedlejších postav pro mě neměl náboj. Pobavilo mne vtipné zjištění, že hrdinky dole nejsou vyholené, což by v současných knihách úplně neprošlo. Když jsem si pro zajímavost pustila trailer ke zmíněnému filmu, musela jsem se smát, jak se za nějakých 30 let změnil kánon krásy, hlavního "fešáka" i Claire jsem si představovala úplně jinak! (Mimochodem: V traileru je vidět bouřková balkonová scéna.)

Samotný název byl pro mne zavádějící. Přívlastek "francouzský" evokuje něco hříšného, takže když jsem se dobrala zjištění, že jde o název Claiřiny firmy (a čím se firma zabývá), přijala jsem to, a to víc se divila, že jde o název dortu. Ačkoli jsem si téměř jistá, že tento dort byl zmíněn (nebo nějaký podobný s podobným názvem)u Alice Clayton (kniha Sexy farmář, v níž hlavní hrdinka coby profi kuchařka sbírá staré recepty včetně těch na "tradiční" americké dorty, a tuším, že "French silk" pekla taky...). (Mimochodem: recept i obrázek dortu se dá velmi snadno vygooglovat.)

Dějová linka mne vcelku bavila, i když náboženskému fanatismu příliš nefandím. Stejně jako teroristé-záporáci z Reportéra mi ten fanatismus a televizní kazatelství připadá jako něco typické pro Spojené státy, v našich luzích a hájích jsem se s tím nesetkala a ani si to nedovedu představit. Claire i Cassidy byli zajímaví, byť u něj mi vadil omílaný konflikt "profesní dráha, buldočí vytrvalost při řešení případu a zásadovost vs. přitažlivost k ženě" (příliš často byly popisovány projevy jeho fyzické touhy) a u ní neustálé tajnůstkaření. Až příliš často se opakovala scéna, kdy on na ni křičí, aby se přiznala, snaží se z ní vykřesat nějakou reakci, a ona mu vzdoruje. Do toho jejich sbližování a narůstající sexuální dusno... zkrátka někdy se postavy z mého pohledu chovaly dost nelogicky, ale asi to patří k žánru a zápletce. Víc než to mi vadilo chování Yasmine, ta mi přišla vyloženě nevyrovnaná, i když... když v knize sedla na taxík a "jela se proslavit", čekala jsem něco jiného. To bylo hodně drsné. Nicméně vraha jsem tak nějak vytušila, byť mne autorka trochu zmátla tím "půjčováním" cizích věcí a osudy Claiřiny matky (tajemného svůdce jsem si odtipla taky docela brzy). Mary Catherine mi přišla zcela chudá duchem, ale co já vím, jak byly vychovávány a přemýšlely dívky v 50. letech na americkém jihu...

Ačkoli na knize bylo hodně znát, kdy byla napsaná, celkově to vůbec nebylo špatné, styl psaní autorky mne baví a pořád jsem četla a četla, abych věděla, jak to dopadne. Detektivní zápletka byla sice předvídatelná, ale kdo čte kvůli erotickému napětí, tak to SB umí napsat skutečně pěkně (minimálně mezi ústřední dvojicí, kterou - stejně jako v Reportérovi - něco rozděluje, ale stejně jsou ti dva k sobě neodbytně přitahováni), a detektivní zápletka sama o sobě také hloupá není. Mé kritické já sice v komentáři promluvilo, při čtení ale bylo docela dlouho zticha, což oceňuji, protože jsem si tak knihu mohla náležitě vychutnat. Kdo při čtení nezatoužil nahlédnout do katalogu Francouzského hedvábí? ;-)

Kudík
19.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Hezká kniha, ale tentokrát mi úplně nesedla. Hlavní hrdinka, Claire Louise Laurentová, mi přišla jako nejlepší postava, i když neustále mlžila a lhala. Chápala jsem proč a tím směrem také vedlo od začátku mé podezření. Pachatel byl docela překvapením. No a hlavní hrdina R. Cassidy mi tentokrát moc sympatický nebyl. Poté co postupně testoval a obviňoval všechny hlavní podezřelé... to rozlouskl. Navíc jeho přístup k situaci, když to s jednou ženou nevyjde, zkusím dvě jiné. Naopak se mi moc líbilo jeho chování k Mary Catherine. Možná kdyby byla kniha kratší...

Racino
18.10.2020 3 z 5

Bohužel mi děj připadal zbytečně zdlouhavý a natažený. Téma se mi ale líbilo.

pro ženy thrillery New Orleans

Sandra Brown