V šachu

V šachu https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/843/bmid_v-sachu-Ab6-843.jpg 4 207 25

Julius Apollo Filmer není jen podvodník, na jeho rukou lpí i krev. Rád vlastní dostihové koně, jež by si klidně mohl koupit, ale raději je získává svými metodami, a hodnostáři Jockey Clubu marně skřípou zuby. Dokud se neobjeví Tor Kelsey, mladý bohatý muž s pevnými morálními zásadami. Má před sebou originální úkol, po zločinci nepátrá, neboť ho zná, musí ho však usvědčit. K tomu má podle všeho dojít v atraktivním prostředí Velkého transkontinentálního dostihového vlaku jedoucího napříč Kanadou s koňmi, jejich stájníky, ale samozřejmě i s diváky a především s movitými majiteli od jednoho závodiště k druhému.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Olympia

The Edge , 1988

Catt
04.04.2024 5 z 5

Skvělá kniha od Dicka Francise se tentokrát odehrává během cesty dostihovým vlakem přes kanadská závodiště a o napínavé události v ní není nouze.
Líbil se mi sympatický hlavní hrdina, i další postavy jako paní Baudelairová a Nell.
I když známe hlavního padoucha, v tomto případě to nevadí, protože to knize dodává očekávání, co se může přihodit. A hlavní padouch je opravdu vynalézavý.
Určitě doporučuji vydat se na tento knižní výlet!

georginaa
07.09.2023 2 z 5

Pro mě moc táhlý děj, dlouho jsem se nemohla začíst a to vzhledem k plno jménům, které se mi pletly. Nevěděla jsem kdo je kdo, po pár stránkách to již bylo lepší. Jako námět to nebylo vůbec špatné, ale asi jsem to četla v nesprávnou dobu, že mě to až tolik neuchvátilo, škoda.

Šárka345
26.10.2020 5 z 5

Pěkné, moc pěkné a za mě asi zatím nejlepší kniha od autora :0)))

BooksLoverAnn8
22.10.2020 5 z 5

Další úžasná knížka od DF!
Moc se mi líbilo a bavilo mě, že se děj odehrával v dostihovém vlaku, přijde mi to jako velice dobrý nápad.
Opět mi velice sedl hlavní hrdina, děj byl napínavý a velice čtivý .
Určitě doporučuji.

Greenfingers
09.07.2020 5 z 5

Je zajímavé, že ve Francisových detektivních románech málokdy (jestli vůbec) vystupují opravdoví profesionální detektivové. Nepovažuji tuto skutečnost za handicap, spíše naopak. Bývalí žokejové , kteří se ujímají vyšetřování, mi připadají mnohem lidštější než neohrožení hrdinové současných thrillerů.

Lessana
02.06.2020 4 z 5

Dobre sa čítajúca detektívka so sympatickým a charakterným hlavným hrdinom - vyšetrovateľom. Jeho postava, postupy v rôznych "preoblečeniach" (čašník, herec, pracovník železnice, odborník na dostihy...), vnútorné pochody, snaha o zapáčenie sa milej Nell, svojské vyrovnávanie sa so zdedeným bohatstvom, promptné reakcie v napínavých situáciách, láskyplné spomienky na tetu Viv a následné porozumenie si s pani Baudelaireovou... sú ťahúňom celej knihy. Vlakové či dostihové/konské prostredie predstavuje akoby len krovie. Zaujímavým nápadom bola detektívna divadelná hra hraná v rámci príbehu, ktorá pomohla dokonca aj pri sledovaní "padoucha". Vedľajšie postavy autor použil často na sociologickú či psychologickú štúdiu, čo dodalo knihe nadhodnotu. Príbeh je vystavaný zručne, vrátane skvelého finále, a to aj napriek náročnej "prekážke na trati" - keď od začiatku poznáme zločinca a hľadá sa zločin, nie naopak.

janasim
05.05.2020 5 z 5

Zpočátku se mi zdála kniha moc popisná, v podstatě nic se nedělo, ale od chvíle, kdy se děj odehrával ve vlaku to bylo výborné, čtivé. V dnešní době, kdy většinou tyto knihy jsou příliš drsné, krvavé, překombinované, byla toto opravdu příjemná detektivka. Hra ve vlaku mě velmi bavila a i to, že hlavní padouch je znám, byla příjemná změna.

petrarka72
23.04.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších francisovek vůbec. Vlak uhánějící kanadskou přírodou, koně jako záminka pro úvahu o dobru a zlu, privilegovanosti bohatých a iracionalitě lásky, herecká společnost toužící po Hamletovi, ale živící se vlakovými detektivkami a hlavní hrdina chameleon 007. A Dylan Thomas jaksi navíc...

soukroma
03.02.2020 4 z 5

Nesmírně zajímavé prostředí, ale rovněž nesmírně komplikovaná zápletka: přes dva kontinenty, jeden transkontinentální vlak a s hlavním hrdinou v různých barvách a převlecích (vyšetřovatel, herec, číšník, železniční náhradník), ve skutečnosti multiboháč na zapřenou, potkavší se navíc s budoucí nastávající.
Ten příběh byl ale natolik popisný a prošpikovaný jmény lidí (jejich rodinných příslušníků) i koní (a jejich stájníků) i dostihů (a jejich činovníků), členů cechu železničního, hereckého, kuchařského, k tomu pár neřádů spíš většího kalibru, že čtení bylo hutné až zdlouhavé. Nicméně výlet speciálem Kanaďanem pět a půl tisíce kilometrů Kanadou od východu na západ za to stál.

Boogie007
22.03.2019 4 z 5

Tady došlo k tomu, čeho jsem se u D. Francise obávala. Příliš překoníčkováno. I když mám jinak koně moc ráda, tak hrozně nerada čtu o tom, jak je dostihový sport degradován a zneužíván pro peníze, vydírání a k všemu, co se k tomu váže. V tom, co jsem zatím četla, bylo dostihové téma trochu naředěno jiným povoláním hlavní postavy. Je ale pravda, že tady mi to trochu nahrazuje stálá myšlenka na skvělou "Vraždu v Orient expresu" a zcela jasný odkaz na Hamleta ... toho mimochodem doporučuji jako doplňkovou četbu ať před či po přečtení "V šachu".

pingu1
03.03.2019 5 z 5

Výborná detektivka, jako vždy, čte se sama :-)

Etvel
14.07.2018 5 z 5

Páááni, perfektní detektivka, ještě že stále máme hojnou zásobu kvalitní literatury ze "staré školy", protože nic nového dobrého - aspoň v tomto žánru - poslední dobou nevychází.

Perfektně napsané, perfektně vymyšlené, úžasné ironické proslovy a poznámky nejen autora samotného ale i jeho hrdinů vás prostě nenechají chladnými!

Tato detektivka je nádhernou ukázkou toho, že není třeba šíleně překombinovaného a až realisticky neskutečného děje, nepříjemných krvavých scén, absurdně psychopatických zločinců či snad podivných až znepokojujících sexuálních deviací všech zainteresovaných hrdinů, aby vás příběh dostal na kolena.

Kéž by si z toho vzali někteří autoři dnešních detektivek ponaučení:(

Enxinka
13.05.2018 5 z 5

V průběhu čtení jsem si taky říkala, že se děj táhne a některé části bych klidně vynechala, ale teď když jsem knihu zaklapla a mohu V šachy zhodnotit jako celek, tak jsem spokojená. Všechno dávalo smysl, příběh do sebe perfektně zapadl. Osobně jsem spokojená.

jarin58
05.04.2018 2 z 5

Hromada postav,rozvláčný děj,víc jak dvě hvězdy nemohu dát.

lifeoptimist
08.02.2018 3 z 5

Námět hodně dobrý, nicméně mi přišlo, oproti jiných, co jsem od autora četla, že se děj zprvu strašně vlekl.....nestává se mi, abych se tak strašně dlouho nemohla začíst. Potom už děj konečně poposkočil a konec byl skvělý. Celkově proto musím hodnotit 3*

karel0684
16.01.2018 4 z 5

Detektivky Dicka Francise jsou to nejlepší co je ve fondu detektivních knih. A tahle patří k těm lepším. čtivé, osoby prokreslené a prostředí vlaku...

Oksalakka
17.11.2017 5 z 5

Pokoušet se hodnotit knihy Dicka Francise je stejné jako pokoušet se hodnotit dalajlámu. Jsou prostě dobré. Tečka.

Disease
07.06.2017 4 z 5

Opět na druhé čtení bavilo víc než napoprvé. Skvělé postavy.

hana4834
08.12.2016 4 z 5

myslím že zatím nejlepší francisovka co jsem četla vřela doporučuji

studentice
25.11.2013 4 z 5

Velmi příjemná francisovka a neotřelou zápletkou. Knížku jsem si s chutí přečetla a strávila u ní pěkné chvíle:)

Dick Francis (p)
britská, 1920 - 2010