Francina válka: Osobní výpověď majitelky pražského módního salonu o strastiplné pouti tábory Třetí říše https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435434/bmid_francina-valka-osobni-vypoved-majit-zPM-435434.jpg 3 16 5

Mladá Franci Rabínková vyrostla v privilegované pražské rodině a získala skvělé vzdělání. Čekala ji budoucnost majitelky rodinného módního salonu a oddané dcery a manželky. Po přijetí nacistických protižidovských zákonů se ale vše rychle mění a v létě roku 1942 je dvaadvacetiletá Franci Rabínková i s rodiči deportována do Terezína. Zde začíná její tříleté putování přes Osvětim-Birkenau a nucené práce v Hamburku až do Bergen Belsenu. V dubnu 1945 tábor osvobozují Britové a v létě téhož roku se Franci konečně vrací do Prahy, ovšem její svět už nikdy nebude stejný jako před válkou. Kniha je intenzivním a upřímným popisem temných let druhé světové války, který se čte jako napínavý román. Autorka je o největších hrůzách schopná vyprávět nepatetickým stylem, který mnohdy nepostrádá humor. Je to příběh o přátelství, naději a touze žít; působivé svědectví silné mladé ženy, která zažila a přežila hrůzy holokaustu.... celý text

Literatura česká Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Franci's War: A Woman's Story of Survival , 2020

Zdeněk18586
06.09.2022 5 z 5

Výborná kniha o životě (nejen) o holocaustu pohledem židovské dívky – ženy, který je z mnoha ohledů nesmírně zajímavý a objevný. Kniha je skvělá! Velmi doporučuji.

Fanda74
05.08.2022 3 z 5

Dobrá kniha k tématu 2. světové války a holocaustu - určitě bych ocenil, že se příběh nestaví na dramatu a krutostech, i když toto samozřejmě nepopírá, ale je to takový celistvější příběh židovské dívky, která ve srovnání s jinými měla štěstí. Možná tolik nepůsobí na emoce čtenáře, ale určitě ho nutí knížku dočíst až do konce.

cori
26.01.2022 3 z 5

Franci, jediná dcera vážené pražské židovské rodiny se ve 20 letech vdá, v září 1940 je s rodiči a manželem deportována do Terezína, v květnu 1944 přijíždí do Osvětimi, kde stráví 3 měsíce v terezínském rodinném táboře, v červenci je vybrána na odklízení trosek v Hamburku, poté je vězněna v táboře Neuglaben, kde pracuje jako elektrikářka, nakonec málem zemře na tyfus v Bergen-Belsenu. Autorka se nestydí psát o intimních vztazích mezi vězeňkyněmi (v Terezíně i v koncentračních táborech) a prominenty, kápy či italskými zajatci, z nichž čerpaly benefity. Otevřeně píše i o interrupci, kterou podstoupila před odjezdem do Terezína. Tím si v podstatě při osvětimské selekci zachránila život. Její emoce se projeví, až v závěru knihy, kdy měla psychické problémy a "užívala" si společnosti různých ctitelů v německé britské zóně. Poohlédnu se po knihách i její dcery Helen Epsteinové.

maryzka
25.07.2021 2 z 5

Sice chápu, že hlavní hrdinka si prožila svoje, ale někdy jsem nechápala její myšlení- pouze myšlení v situaci s rodiči, ale později no nevim

tittanie
03.05.2021

Na to, že kniha popisuje válku a koncentrák, tak mi nepřišla nějak brutální. Přijde mi, že knihy ze vzpomínek jsou takové, že nechtějí vzbuzovat obrovské emoce. Jenom popisují, co se stalo.
Kniha se mi líbila. Něco mě nutilo číst dál a dál. jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Autorovy knížky

Franci Rabínková Epsteinová (p)
česká, 1920 - 1989
2020  68%Francina vojna

Kniha Francina válka: Osobní výpověď majitelky pražského módního salonu o strastiplné pouti tábory Třetí říše je v