Foucaultovo kyvadlo

Foucaultovo kyvadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30294/foucaultovo-kyvadlo.jpg 4 693 98

V knize pronikáme k podstatě života z pařížského technického muzea, v němž Foucaultovo kyvadlo, měděná koule zavěšená na 54 m dlouhém laně, svým pohybem podává důkaz o točení Země i neměnnosti bodu, z něhož vše vychází a do něhož se vše vrací, střed Světa, Plánu i věcí. Kyvadlo má přispět k rozluštění Plánu řídícího svět, esoterické vize prostupující novou metafyzikou i techniku. 2. vydání.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Český klub

Il pendolo di Foucault , 1988

marvarid
marvarid
31.03.2021 4 z 5

První polovina knihy je opravdu svižná a četla se mi výborně. S lehkostí a vtipem je v ní relativizována řada na první pohled smrtelně vážných ale i těch méně vážných témat (při kategorizování hlupáků jsem se skoro smála nahlas). A pak začíná hra s fakty a jejich významy. Ta se překrucují, přestavují do nových souvislostí, ohýbají a tak jsou schopna vydat další a další možnosti interpretace. Na můj vkus se tu ale vyprávění trochu zacyklilo - při čtení bůh ví kolikáté možnosti, jak mohl Bacon ovlivnit Proviské templáře a kde je v této hře místo pro Rozenkruciány, assassiny a magistra Kellyho, jsem se začala trochu nudit (chápu, tedy snad, že tato dlouhá pasáž odkazuje na absenci pevného bodu, bez kterého není žádný definitivní výklad skutečnosti možný). Závěr knihy se mi ale opět opravdu líbil a vtáhl mě zpět. Resumé: spokojenost, kniha je vtipná a jedinečná, vzhledem k rozsahu znalostí, které autor musel mít. Rozhodně není "těžká" nebo "k nepřečtení".

Paulika
Paulika
25.11.2020 3 z 5

No, mam z teto knihy v hlave vetsi zmatek nez z Prazskeho hrbitova. Knihu jsem po 4 mesicich doslova doklepal. Kniha ma v sobe tolik ruznych vyznamu, rovin a samostatnych pribehu, ze jsem nestihal v hlave kombinovat vsechny jejich vyznamy,entity, objeky, symboly, metafory a ke konci jsem se uz jen uchylil k dejove linii, coz je mozna skoda. Zajimave bylo, ze roman je i humorny; pobavilo me zachazeni uvadeneho nakladatelstvi (s dvoji tvari) s jesitnosti a pychou tzv. AVN. Co se da vse krasne zneuzit a jak z nich vyzdimat prachy. Nebo zkouseni ruznych kombinaci slov pro stvoreni Planu a jeho nasledna naivni interpretace vuci dejinam. Ve vsem je samozrejme jasny dukaz pricin a nasledku a neexistuje nahodna shoda okolnosti. Pri cteni jsem si vzpomnel s usmevem na knihy Ericha von Danikena, ktere jsem jako teenager hltal, taky by byl dobry adept pro spisovatelske dabliky ;-)
Jinak se mi zdalo, ze roman ma v sobe i dost tzv. vaty, protoze u mnoha tzv. vsuvek ruznych pribehy jsem nedohledal jejich vyznam. Kniha me i obohatila o nova cizi slova a to hlavne v terminologii esoteriky, teologie, kabalistiky, numerologie a jinych blafu. Za me 3 hvezdy, za zdlouhavost a silenou rozkecanost.

Hezzy
Hezzy
04.10.2020 3 z 5

Uff, tak tohle byl poměrně oříšek a to jsem od Eca přečetl skoro všechno. Za mne mnohem slabší než Jméno růže a také než Baudolino nebo i Pražský hřbitov. Kniha se neskutečně táhne, a i když Eco píše vždy čtivě, tak by zkrácení cca o třetinu vůbec neškodilo. Ale potom by kniha neměla stejný počet stránek jako je číslo Šelmy a 120 kapitol, že ano... :)

Pablo70
Pablo70
14.09.2020 5 z 5

Diskutuje se tu, jestli se Eco dá nebo nedá číst. Mrkněte, jaký je hrdina téhle knihy: "... osvítil (mě) Duch svatý: vždyť to znamená, že mám řemeslo! Rozhodl jsem se, že si otevřu kancelář kulturních informací. Něco jako Sherlock, ne však na vraždy, ale na znalosti. Místo abych vytloukal noční podniky a bordely, budu navštěvovat knihovny, knihkupectví a univerzitní ústavy. A pak se posadím v kanceláři, nohy na stole, papírový kelímek s whisky od prodavače na rohu před sebou, a budu čekat, až někdo zavolá a řekne mi dejme tomu: Překládám tu a tu knihu a narazil jsem na nějaké mutakallimy. Zaboha nemohu přijít na to, oč jde."
A on by to zjistil a zákazník by klopil.
No, bylo to ještě před internetem, já zkusil ty mutakallimy najít na netu a opravdu se mi to povedlo. Ovšem úžasný musel být jeho propojený věcný rejstřík, pomocí něhož se "má s pomocí asociací dojít od vuřtu k Platónovi. Třeba takhle: vuřt, vepř, štětiny, štětec, manýrismus, idea, Platón."
Haha - pak že je Eco suchar, no řekněte! Když se aspoň trochu uvolníte, těch 700 stran zdoláte! (No, možná jsem mohl hvězdičku ubrat, protože Jméno růže bylo lepší, ale kdo z nás by takovou knihu uměl napsat, že?)
A musím pochválit Sisssy za vtipný komentář: vrcholem humoru je snad kapitola 66, kde je automobil vykládán jako metafora stvoření - strom sefir (najdete ho v záhlaví knihy a na něm je celý román postaven). Pan Eco si s námi hraje a baví se!

Sisssi
Sisssi
17.07.2020

Mám ráda chytrý humor a často jsem se u toho tak smála, že se mě okolí vyptávalo, co je na knize tak vtipného - leč bohužel, člověku mimo obor se to dlouho vysvětluje (a než vysvětlíte, máte po pointě). A to je největší výhoda i slabina celé knihy. Za mě skvělé, ale milovníkům konspiračních teorií bych tohle čtivo nepředhodila, stejně by nepochopili, věrni svému obvyklému přístupu k informacím by si vybrali jen to, co by se jim hodilo. Takže vlstně je dobře, že je kniha pro omezenou skupinu čtenářů. A takhle to většinou bývá - kdo hledá velkou záhadu, nakonec zjistí, že měl v ruce akorát obyčejný nákupní seznam.

Sklíčko
Sklíčko
08.07.2020 2 z 5

Tohle jsem sice dočetl ,ale to co jsem očekával od Eca se nedostavilo.

morienhithwen
morienhithwen
28.04.2020 5 z 5

Šifra mistra Leonarda meets Monty Python, pokud mi dovolíte jedno stupidní přirovnání:D

bzung
bzung
24.03.2020 3 z 5

U Umberta Eca mě napadá srovnání s filmovým Davidem Lynchem. Originální až geniální tvorba, nicméně některá díla už jsou natolik ulítlá mimo mainstream, že jsou pro běžného čtenáře/diváka nestravitelná. Což nepovažuji za chybu nedostatečně vnímavého čtenáře, jako spíš špatně napsaného díla na straně autora. To je případ Foucaultova kyvadla.
Postavy jsou inteligentní a chytře napsané, dialogy místy skvěle vypointované, ale co naplat, když většinu knihy tvoří nečitelný, rádoby odborný balast, přes který se bez duševní úhony může prokousat jen opravdový nadšenec do esoteriky, konspiračních teorií a všech těch zednářských lóží, templářských řádů a kdoví jaké rozenkruciánské havěti (ano, pro mě jsou to všechno sprostá slova).
Při čtení jsem si připadal, jako bych trávil večer ve společnosti tří nadšených filatelistů, kteří hodiny a hodiny zaujatě debatují o svých sbírkách známek. Prostě čiré utrpení, pokud nepatříte mezi zapálené nadšence.
Příběh přitom není nijak zvlášť složitý, samotná kostra děje, kde se něco děje, tvoří tak jednu pětinu obsahu, zápletka je předvídatelná a ani vyústění na mnohde zmíněných posledních dvaceti stránkách mě nijak neoslnilo. Přikláním se k mínění, že král je nahý.

Četl jsem i názory, že tohle je kniha od intelektuála pro intelektuály, kterou méně zdatní nejsou schopni pochopit, a že jen ti dostatečně sečtělí a inteligentní dokáží knihu naplno ocenit. Pro ty mám jeden vzkaz od Belba: "Odšpuntuj se!" ;-)

calfa
calfa
22.03.2020 5 z 5

Dnes lidé přestávají věřit v Boha a začínají věřit všemi. Skvělá kniha.

Šnek86
Šnek86
22.02.2020 2 z 5

Hůře uchopitelná kniha, začátek celkem nuda, pak se člověk dozví sem tam od všeho něco.Templáři, rosenkruciáni, konspirační teorie, mystika, ezo, náboženství, hermetismus, alchymie atd.Byl jsem asi nalazen na jiné vlně, než jsem od knihy očekával.Eco tady dost machruje, což je všemu spíš ke škodě.Chtěl jsem se spíše bavit, než nad knihou přemýšlet a filozofovat.Prehršel cizích slov a spojení jsem ani nedohledával, nebo bych to asi nedočetl nikdy.Pokud čtenář nebude mít alespoň nějaký základ v tom o čem se v knize píše, myslím, že pro něj bude jen ztrátou času.V polovině se to sice začne ubírat lepším směrem, ale autor skáče od jednoho k druhému a udržet soustředění zde nebylo jednoduché.Asi tak 2,5 hvězdy...docela mi trvalo, než jsem se tím prokousal.Ke konci už jsem jen tupě sledoval písmena.Jestě že doslov vše dodatečně shrnul.

Jizi
Jizi
28.01.2020 5 z 5

Taková milá, fajnová, nenáročná dedektívka k vodě nebo k plotně! Rozhodně si ji všichni přečtěte!! A kdybyste jí náhodou nerozuměli nebo ji nepochopili, nezapomeňte, že debil je VŽDYCKY autor. *Mucky muck*

petr_
petr_
01.01.2020 3 z 5

Řekl bych, že se autor chopil tématu jemu typickým způsobem, čtenář se musí prokousat dlouhými pasážemi faktů a polopravd a pointy se dočká až úplně na konci. Je to vlastně o to lidech, kteří si vymýšleli fakta tak dlouho, až se stala realitou, protože vymýšleli spiknutí různých tajných společností, až jim jiní lidé uvěřili a začali se chovat jako by byly reálné. Pokud bude vhodná konstelace mé mysli, budu se muset znovu na tuto knihu podívat.

Martian
Martian
12.10.2019 3 z 5

Škoda, že Eco tak zajímavé téma uchopil tak nudným způsobem.

JanaBalunova
JanaBalunova
10.10.2019 5 z 5

No mazec :-D Mnoho historických pojmů a všeho, že to člověku zamotá hlavu. Musela jsem některé pasáže číst dvakrát, protože větná spojení jsou tak dlouhá, že ztratí smysl. Ale přečetla jsem ji a jsem spokojená. I se mi ten spletitý příběh líbil.

marcus0379
marcus0379
03.10.2019 5 z 5

Líbil se mi i film, 9. brána. Skvělá kapitola o hledání hesla.

Eicherik
Eicherik
10.08.2019 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo je úžasná cesta, která vede historií templářského řádu a jiných tajných společenství. Nejzábavnější na ní je právě to putování, ale ani ona se občas nevyhne místům, kde toho k vidění moc není. Nejvíc asi pobaví čtenáře, kteří se někdy o okultismus zajímali.
A nezapomeň. Za vším hledej templáře.

jadran
jadran
28.02.2019 5 z 5

Nemá asi cenu tady jenom opakovat to, co bylo ke knize řečeno (či spíše napsáno) ostatními. Spíš bych se zastavil u jedné věci. Řada komentujících tvrdí, že kniha je složitá, že je pro "intelektuály". Možná by stálo za to se právě nad tímhle zamyslet. Ta kniha je totiž pro každého, kdo je trpělivý, vnímavý a kdo si také třeba umí připustit na co stačí a nebo že se musí "dovzdělat". To nemá s intelektuály, jak je známe dnes, ale jací byli i dříve, absolutně nic společného. Číst nejen Foucaultovo kyvadlo totiž vyžaduje ony vlastnosti, které jsem výše popsal a které je možné shrnout do výrazu inteligentní čtenář, inteligentní člověk. Tedy ne "intelektuál". To, co je ve skutečnosti ono intelektuálství je v přímém rozporu s tím, pro koho je kniha napsaná. Pokládat za znak intelektuála rozsáhlé slovníkové znalosti a nezřídka kdy jejich bezduchou prezentaci na tuhle knihu (ale také na spousty dalších) nestačí. U Ecových knih se teprve ukáže, kdo je kdo. A je strašně fajn, že ti, co sem napsali své nezřídkakdy dlouhé komentáře v drtivé většině klasičtí intelektuálové nejsou - pouze velice vnímaví, kritičtí a přemýšliví čtenáři. Díky za jejich komentáře. Ale také díky za komentář Balroga, není třeba být intelektuál, stačí být inteligentní a používat - zdravý selský rozum. Přiznat otevřeně, že něčemu nerozumím je daleko lepší, než falešně vykládat věci, které jsem někde načetl nebo slyšel, opakovat fráze a tvářit se povýšenecky na ty, kteří řeknou na rovinu svůj názor. Vždyť jsou místa či oblasti, kde jsou "hvězdami" zase oni a ostatní jsou mimo.

freejazz
freejazz
24.02.2019 5 z 5

riadne čitateľské galeje, ale od U. E. sa asi nič iné čakať nedá. asi pri žiadnej knihe som toľkokrát nekontroloval, koľko mi ešte treba čítať do konca:)
nakoniec jedna perlička, presná definícia ľudstva:
„Lidé touží po plánech, stačí jim nějaký předložit a vrhnou se na něj jako smečka vlků. Někdo si něco vymyslí a každý tomu hned věří. Jen se nesmí překročit hranice jejich fantazie, je třeba jim říkat to, co si mohou sami vymyslet.“
akoby bol u nás, teda na Slovensku alebo v Čechách a diagnostikoval stav spoločnosti, ktorá je zaplavená vagónom konšpiračných prostostí a sprostostí...
„A čím víc cizích komplotů si vymyslíš, aby sis nějak zdůvodnil svou vlastní nechápavost, tím důkladněji se do nich zamiluješ a budeš si je brát za vzor pro svůj komplot vlastní...
Jistě, přiřkneš druhému, co sám děláš, a jelikož děláš něco špatného, tak špatný je ten druhý. Protože by však ten druhý obvykle chtěl dělat právě to špatné, co děláš ty, začne ti v tom pomáhat a naznačuje ti, že to, cos mu přiřkl, je přesně to, co vždycky chtěl.“

Rihatama
Rihatama
15.01.2019 5 z 5

"Synarchie je Bůh"

Tolik cizích a odborných výrazů pohromadě jsem viděla snad jen ve slovnících a encyklopediích. Mimochodem, i v technickém muzeu jsem byla nejednou. Ale teď mám pocit, jako bych v žádném z nich vůbec nebyla, respektive se kolem sebe vůbec řádně nedívala ... Umberto Eco mi snad odpustí, že jsem při každém mně zcela neznámém slově nesahala po slovníku. Kyvadlo bych s takovou dočetla bůhvíkdy nebo možná vůbec. A to by byla velká škoda. To co následovalo - esoterika, alchymie, kabala, templáři, rosenkruciáni, spiknutí, omfalos mundi aj. aj. - mne dokonale pohltilo.

A jak se tak procházím Ecovým mnohovrstevnatým labyrintem, napadá mě. A o čem Foucaultovo kyvadlo vlastně je? No jistě. Eco, pardon Casaubon má plán, jehož nitky se sbíhají v nakladatelství Garamond. Jenže jestli o něčem platí, že nikoli cíl cesty, ale cesta je cíl, pak je to tato kniha. Co kapitola, to příběh. Co odstavec, to myšlenka. Kdykoli můžu přestat číst. A kdykoli začít. Ovšem pokořit se mě Ecovi ve svém iniciačním románu podařilo dokonale. Opět. Nešlo si jednoduše nalhávat, že všem jen tak lehce na papír hozeným fyzikálním, matematickým, filozofickým, historickým, sémantickým, esoterickým, magickým, mystickým/kabalistickým aj. aj. tezím a úvahám zcela či třeba jen částečně rozumím. Proto však také čtu. Abych pochopila. Abych se nasytila. I když v nekonečných miliardách miliard jsem se raději dobrovolně ztratila, než bych se je snažila svými propočty ověřovat. A je mystické opravdu mystikou? Nebo jen naší bezbřehou fantazií zneužívajíce pro své opodstatnění přísně logických vzorců? Frustrace? Možná. Inspirace? Rozhodně.

tlllk
tlllk
10.01.2019 3 z 5

intelektuálna literárna onánia....pri čítaní som si spomenul na jednu známu predavačka v zelovoci, ktorá po nociach číta slovník cudzích slov, snáď aby mohla ohurovať svoje okolie.
Kniha po obsahovej stránke nebola zlá, ale surová štatistická forma ktorou to podala nebola veľmi záživná a v dnešnej dobe wiki, pôsobila skôr povýšenecky.Moje hodnotenie preto zodpovedá môjmu pôžitku z čítania viac ako informatívnej hodnote diela.

italská literatura kabala okultismus konspirační teorie esoterismus, ezoterika templáři

Umberto Eco
italská, 1932 - 2016