Fotbalová horečka

Fotbalová horečka https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5029/bmid_fotbalova-horecka-8Ef-5029.jpg 4 135 25

Jedenáctiletý Nick zažil v roce 1968 dvě věci, jednu přelomovou, druhou prakticky banální: jeho rodiče se rozvedli a otec jej vzal na fotbalový zápas Arsenalu. Od té chvíle fotbal poznamenal jeho život tak, že stal posedlostí, které musí uhnout z cesty všechno. Pokud neuhne, jako tato úsměvná autobiografie, fotbal to nemilosrdně převálcuje.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , BB art

Fever Pitch: A Fan's Life , 1992

Mirin1349
08.10.2021 4 z 5

Jakékoliv fanouškovství je vždycky diagnóza, ale fanouškovství sportovní a v tomto případě fotbalové je opravdu specifické. Ve spoustě věcí jsem se poznávala a říkala si, jak přesně to autor vystihl, a i když fandím českému klubu, a i když jsem se začala o fotbal zajímat až v dospělosti, a i když o Arsenalu vlastně nic nevím, bylo mi to čtení hodně blízké. Všem fotbalovým fanatikům mohu s klidným srdcem doporučit.

david6273
29.03.2021 3 z 5

Fotbal jako životní diagnóza se vším všudy. Hornby jde nadřeň a donaha ohledně svého fotbalového postižení. Celou knihou se jako červená niť táhne jedno velké ospravedlnění, proč nejdůležitější dění v jeho životě je, když hraje Arsenal. Nemůžu jinak, než hodnodit kladně, protože je to krásná výpoveď toho, co se odehrává v hlavách nás, fotbalem postižených.

ashburton
29.09.2020 5 z 5

Povinná četba pro všechny fotbalové fanoušky, samozřejmě pak obzvláště pro fanoušky londýnského Arsenalu, tedy Gooners, mezi které se už po tři desetiletí řadím i já :-) Ten fanatismus, posedlost, nadšení a nevím už jak to nazvat, to se nedá popsat, to se musí přečíst a hlavně zažít!

Venda32
19.02.2020 5 z 5

Knihu jsem dostal jako dárek a zprvu jsem z ní příliš radost neměl. To zcela upřímně. A to jako fotbalový fanoušek. Po jejím přečtení jsem ale otočil a hodnotím maximálním počtem hvězd. Zajímavá, čtivá, poctivá kniha o celoživotní lásce Nicka Hornbyho. Super.

Shashlick
31.08.2019 3 z 5

Knihu jsem si pořizoval jako dnes už spíše bývalý fotbalový fanoušek. Myslím, že je určena právě spíše fanouškům, než "normálním" lidem. Takový člověk by po přečtení asi moc netoužil po setkání s fanoušky. Čemuž se nelze divit.
Plně chápu autorův vývoj od mladické zapálenosti až po vystřízlivění po třicítce. Smutným faktem ovšem je, že za těch skoro třicet let od vydání je fotbal ještě víc v háji. Po hřišti se za míčem honí dvaadvacet vypatalanců a předhánějí se v tom, kdo bude větší ufňukánek.

n.ezn.amy
01.04.2018 5 z 5

Z této knihy je cítit, že jí napsal opravdový fanoušek Gunners, který naplno prožívá slasti i strasti svého milovaného klubu. A když autor tvrdí, že "Kromě fotbalu nikdy na ničem nezáleží", naprosto mu rozumím

MildeZ
18.01.2017 5 z 5

Pro mě jako fanouška všeobecného sportovního dění a z minulosti také hodně i kopané se kniha líbila a myslím, že je to taková pěkná sonda do hlavy a duše každého fanouška. Nejen toho fotbalového :-)

pawla.sevcikova
27.10.2016 5 z 5

Srdcovka srdcovek. Popsaných několik stran wordu ukázkami z téhle knížky. Jedna z mála knih, kterou jsem četla víckrát než jednou.

"Co se mě týče, jsem především fanoušek Arsenalu a až teprve pak fanoušek fotbalu."

aneb jak říká sám autor knihy: "Kromě fotbalu nikdy na ničem nezáleží."

Crimble
23.10.2016 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se dlouho těšil a... taky že byla skvělá! Spousta neuvěřitelně trefných postřehů, mnoho přesahů mimo fotbalový svět, přesto si těžko dovedu představit, že by se to dobře četlo ne-fanouškovi. Vyčerpávající psychoanalýza fanatického fanouška, který musí být pokud možno na každém utkání svého týmu, ale zároveň překvapivý ironizující odstup, uznání vlastních chyb nebo přímo nesnesitelnosti - prostě s povzdechem, že jinak už to nebude. Často vtipné, mnohdy dojemné.

vlkcz
28.06.2016 5 z 5

I když mi jsou Guners pro smích, Hornbyho lásku chápu, a obdivuji, s jakou upřímností se z téhle své "úchylky" vyzpovídává. Jak už je u něj zvykem,chvílemi se člověk nad jeho knihou upřímně směje, aby mu nedlouho poté vhrkly slzy do očí.
Skvělé. Jen nevím, jak se ke knize mohou postavit lidé, kteří jsou fotbalem "nepolíbení" a mladí, pro které je popisovaná doba historií.

bondula
20.06.2016 5 z 5

„Po zápase se Swindonem jsem přišel na to, že oddanost, přinejmenším ve fotbale, není věcí morální volby jako hrdinství nebo laskavost, že je to spíš něco na spusob bradavice nebo hrbu, čosi, čeho se nemužete zbavit. Manželství není zdaleka tak strnulé – nestane se vám, že byste přistihli byť jen jednoho fanouška Arsenalu, jako se nenápadně krade na Tottenham kvuli troše mimomanželského pomiliskování...“

Bravúrna, vtipná a skoro až napínavá sonda do hlavy skutočného fanúšika. Fotbalová horečka vlastne nie je ani tak o futbale. Je o fandení a klubizme. Úprimná, ale ničím neprikrášľovaná spoveď človeka, ktorý doslova trávi život na tribúnach štadióna Highbury. Vývoj fanúšika, ktorý sa mení s jedenásťročného obyvateľa „žiackej klietky“ kdesi v rohu štadióna na starého páprdu s permanentkou na sedenie na hlavnej tribúne. Kniha o tom, čo autor za desiatky rokov fandenia Arsenalu zažil s mužstvom a ako mu jeho vášeň ovplyvňovala život. Netreba však čakať výpoveď chuligána, postihnutého „anglickou chorobou“. Autor je typ človeka, ktorý je na tribúnach snáď najčastejšie zastúpený a úplne najmenej viditeľný. Proste skoro normálny chlap, ktorý má rád svoje dievča, futbal a svoj klub. Ktorý je iný snáď len tým, že sa v noci občas zobudí celý spotený a prestrašený zo sna, v ktorom na neho celý štadión skandoval „Hornby je čurák!".

Netopyr07
25.01.2016 4 z 5

"Bible" fotbalových fanoušků :-)

jarmik
25.02.2015

Knihu bych doporučil. Přinejmenším jako úvod do přemýšlení o fotbalu od autora ze země, která má všechny předpoklady umět psát o fotbalu.

vysypanel
19.01.2015 3 z 5

Je to kniha opravdu jen pro fanoušky. Faktem je, že takových, kteří chodí opravdu na všechny zápasy jednoho týmu i třeba 20 let je dost málo. Zajimavé bylo pochopit všechny souvislosti, jak to v Anglické lize chodí ...

Marbo
07.10.2014 5 z 5

Fotbal a knihy, mé vášně nejmilejší. Dohromady to nikdo moc nešlo. A pak jsem narazil na tuhle knihu...

jimbow
05.08.2014 5 z 5

N. Hornby ve své prvotině více než naznačil, v jakém duchu bude jeho další tvorba a charakter jeho postav. Z tohoto hlediska je dobře, že se stal fanouškem právě Arsenalu - týmu, který byl v 70. a 80. letech spíše čekatelem na úspěch.
Docela by mě zajímalo, jestli tuhle knihu četl někdo, kdo neví co je ofsajd a jak ji hodnotí.

fan_tomas
19.03.2014 4 z 5

Pěkná kniha. Sice jsem fanoušek Arsenalu, ale i tak si člověk rád přečte jak to chodí v Anglii na ochozech :-)

mpb1913
23.01.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Přestože Nick popisuje svoje utrpení s Arsenalem ,pořád je to slabej odvar proti tomu co zažíváme mi co fandíme Zbrojovce :-)

Ronin Roujin
03.07.2013 4 z 5

přesná a vtipná diagnosa choroby jménem "fotbalový fanoušek"

Stinger78
28.03.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha nejen o fotbale. V Nickovi se asi pozná spousta těch, kteří jsou fanoušky, schválně, kolik z vás to má nastaveno tak, že si důležité životní okamžiky pamatuje podle toho, ve které sezóně se to stalo?

fotbal, kopaná

Nick Hornby