Forrest Gump

Forrest Gump https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7397/forrest-gump-7397.jpg 4 1366 260

Forrest Gump série

S humorem vykreslený obraz Ameriky druhé poloviny 20. století, který je podtextem osobního vyprávění hlavního hrdiny. Forrest Gump možná byl trochu opožděné dítě. Jeho život byl ale neuvěřitelný: dostal se na univerzitu, jako voják do Vietnamu, stal se podnikatelem a milionářem... S neodolatelnou bezelstností popisuje svůj život i situace, z nichž vždy vyvázl šťastně. Podle knihy byl natočen film s Tomem Hanksem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , XYZ (ČR)

Forrest Gump , 1986

Kačkaknihomol
13.08.2018 5 z 5

Film mám ráda, ale všeobecně nechápu ten obrovský humbuk. Tom Hanks je sice geniální, pro mě film není...řekněme to sentimentálně, "srdeční záležitost". Po přečtení, se tahle kniha tou záležitostí jednoho poměrně důležitého orgánu stala.

Prvních, dejme tomu, sto stránek jsem na knihu hleděla s nedůvěrou, říkajíc si, "že to asi zapíchnu". Pak, jsem ale kouzlu Forresta Gumpa propadla. Je to takový moudrý idijot, jež se dostane do šílených situací, ze kterých podobně šíleně i vybruslí. Navíc, kniha je neskutečně humorná. Upřímně, u beletrie se mi vážně často nestává, že bych se nad stránkami usmála, ba dokonce zasmála. Forrest Gump je toho opakem. Tam jsem se smála, nebo alespoň ušklíbala nad každou stranou. Forrest je člověk neskutečně naivní, zato i ironický.

Přestože to není patrné, kniha je určitě i literaturou motivační. Dokazuje to i doslov známého idijota- přeci jen je trochu lepší lítat s vopicí ve vesmíru, než tvrdnout celý život na kancelářské židli a dělat práci, která nikoho nebaví. Román má v sobě skrytou i laskavou satiru, třeba taková kapitola s prezidentem, je satira přímo vyšitá. Forrest Gump má více vrstev cibule, než všichni zlobři dohromady.

Za mě celkem nepochopitelně film předčil knihu. Pro fanoušky filmu, věřte mi, i původní zpracování stojí za to!

pepa4081
12.08.2018 4 z 5

Forrest Gump je jedním z mých nejoblíbenějších filmů, a i jeho knižní předlohu mám rád. Je v ní trochu víc nesmyslů, než použili autoři scénáře, ale vyznívá stejně. Hodně vtipně, někdy také smutně. Prostě jako život. Doporučuji pro chvíle oddechu.
Velmi uspokojivé.

MorriconeTheGod
09.08.2018 odpad!

Tak tohle by byl naprostý průser, i kdybych neznal film.

alabra
05.08.2018 3 z 5

Prvně jsem viděla film a mám ho ráda, kniha byla přesycena, příliš všeho, takže trochu zklamání. Propojení kroniky Ameriky s osudy jednoho člověka je trochu nešťastné.

Eldaren
05.08.2018 3 z 5

Odpocinkova kniha. Rozjezd dobry, ale ke konci uz se to tahlo.
Knizni Forrest je narozdil od filmoveho mene naivni a tak nejak vice realny. Humor tkvi v bezprostrednosti reakci a v prehnanosti udalosti, v nekterych pasazich na me az moc velke 'tlaceni na pilu'.

MortRainey
26.07.2018 4 z 5

Film prostě lepší;-) Jeden z mých nejoblíbenějších vůbec, určitě v mé filmové TOP 5!;-) Ale nutno dodat, že kniha je opravdu "jen" předlohou. Není filmový Forrest jako knižní Forrest..;-)

ChristineDaee
23.07.2018 4 z 5

Áno, film je úplne iný. Vážnejší, hlbší a dojímavý. Ale nezasmejete sa na ňom toľko. A preto túto knihu milujem. Na žiadne knihe som sa nesmiala skoro neprerušovane a nahlas. Zrejme tam nebolo treba zaťahovať domorodcov, cestu na mesiac a Hollywood, čo z filmu veľmi múdro vyradili. A zámerné gramatické chyba tiež neuľahčujú zrozumiteľnosť. Ale určite sa naozaj oplatí prečítať a pokiaľ možno PRED filmom.

patrik0816
22.06.2018 5 z 5

Nejenže je je kniha neuvěřitelně vtipná (na obálce mého vydání stál trefný citát Larryho Kinga: „Nikdy jsem se u žádné knihy tak nenasmál, jako u Forresta Gumpa“), ale i inspirativní i motivační.

Samozřejmě, je to fikce, stejně si ale člověk říká, že kdokoliv (i klidně mentálně retardovaný) může s pořádnou dávkou štěstí dosáhnout čehokoliv. Kolik lidí se vrhlo do šílených nápadů, které vlastně ani nevyžadovaly velké ztráty a investice a podařily se jim skvělé věci. Nejde to v takové míře, v jaké to dokázal Forrest Gump, ale stejně... Ty možnosti tady jsou.

iveta3867
11.06.2018 3 z 5

Za mě velké zklamání.. je to snad jeden z mála případů, kdy se knížka ani za mák nevyrovná filmovému zpracování..

speciale88
31.05.2018 5 z 5

Vtipná, čtivá kniha. Co se týkalo filmu super a kniha taktéž nezklamala. Prostě nesmrtelný Forrest plný zážitků ze života.

Annkag
21.04.2018 4 z 5

Humor ktorý neomrzí,zvláštny štýl opísania udalostí a citáty ktoré nás pohltia a donútia sa zamysliet.príbeh muža,ktorý sa formoval inak než my ostatný ale zanechal si pri tom čistotu duše a lásky,ktorá neumrela...pretože blázon-ten miluje navždy :)

radusak9806-1
09.03.2018 2 z 5

Knihu jsem si záměrně koupila, jako porovnání filmového zpracování. A myslím, že pan Winston Groom, by měl ještě producentům zaplatit za zvýšení tržeb své knihy, protože kdo by si jí koupil nebýt toho úžasného filmu. (trocha nadsázky)
Jinak doporučuji si ji půjčit v knihovně, protože po přečtení nebudete mít příliš potřebu ji vlastnit ve své knihotéce, radši se kouknete na film. :)

Ludislav
08.03.2018

Asi jsem podivín, ale kniha se mi líbila více než film :) Je více satirická a nesmíte ji brát moc vážně. Moc jsem se u ní pobavil. Film hraje více na citovou notu a je taky špička :) doporučuji oboje - už jen pro to, jak málo se liší a jak moc rozdílný přináší prožitek.

Chesterton
19.02.2018 1 z 5

Neskutečně hloupé audio jako předloha k pěknému filmu :) I to se může stát. Ani svou oblíbenou hlášku : "Pro blbého každý blbec." jsem v audiu nenašla. Už nikdy více.

IchbinMartina
02.01.2018

Kniha může být zábavná a skvělá pro ty kdo se v ní najdou, já mezi nimi bohužel nejsem, ale i tak můžu říct že není od věci si ji přečíst. Je totiž velmi poučná.

Vlk.kh
01.01.2018 3 z 5

Film mi přijde mnohem lepší, než kniha, ač to zpravidla bývá naopak. Ovšem co mi ve filmu zchází je scéna s Gumpovou službou v armádní kuchyni. Gump! Boiler! Guláš! U toho jsem slzel smíchy :-D

Ewik
27.12.2017 4 z 5

"Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš".

A takový je i Forrest Gump, tragikomická úctyhodná figurka. Člověk nikdy neví, do jakých situací se dostane nebo co zase nechá vybouchnout. Jistá moudrost a vtip se Forrestovi nedá upřít. Jeho náhled na svět je jaksi laskavější, přístupnější a naivnější. Ano, kde kdo s ním vydrbe, ale on si to dokáže vysvětlit a omluvit. To neumí každý. Za čím se dnešní svět vlastně žene? Škoda, že občas nedokážeme být takoví ti laskaví Forrestové. "Idiotů" je totiž víc druhů.
Kniha a film jsou jako nebe a dudy, ale když je znáte oba, je to celek, který se doplňuje. Kniha je vtipná - místy směšná, je komická i tragická, je laskavá - místy až absurdně přehnaná. Přesto je to kniha, ke které se vracím. Stejně jako film má u mě čestné místo a Tom Hanks už pro mě navždy zůstane tím nezkaženým Forrestem Gumpem.

Pokaždé když se dostanu ke scéně, kde Forrest vaří v bojleru, ve vojenské kuchyni, řvu smíchy až mi tečou slzy. :-)

PeterPetrik
24.12.2017 3 z 5

Nenudí no ani nenadchne. Priemer.

slawa.cap
18.12.2017 5 z 5

Miluju film, asi nejlepší komedie všech dob. Od knížky jsem si sliboval, že se filmu bude hodně držet, ale opak je pravdou, což ovšem není na škodu. Knížka je výborná a člověk aspoň může prožít jinou verzi Forrestova příběhu.

Shindo
04.12.2017 4 z 5

Knižná predloha milovaného Forresta, hoci s iným, menej hollywoodskym koncom. Ak si človek zvykne na trocha zamotaný, "idiotský" prejav hlavného hrdinu, stojí to za prečítanie.