Forrest Gump

Forrest Gump https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7397/forrest-gump-7397.jpg 4 1363 260

Forrest Gump série

S humorem vykreslený obraz Ameriky druhé poloviny 20. století, který je podtextem osobního vyprávění hlavního hrdiny. Forrest Gump možná byl trochu opožděné dítě. Jeho život byl ale neuvěřitelný: dostal se na univerzitu, jako voják do Vietnamu, stal se podnikatelem a milionářem... S neodolatelnou bezelstností popisuje svůj život i situace, z nichž vždy vyvázl šťastně. Podle knihy byl natočen film s Tomem Hanksem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , XYZ (ČR)

Forrest Gump , 1986

ComicGuy899
ComicGuy899
07.04.2020 5 z 5

Kniha spiaceho génia.

Forrest Gump je geniálna komediálna dráma o mužovi na ktorého genialitu mu jeho IQ nestačí.

I keď je vo veľa prípadoch film lepší ako kniha myslím si že aj knižný originál má čo ukázať a ak milujete film zamilujete si aj predlohu a to sú v tomto prípade dva veľké rozdiely. Kniha si ide tak trochu inakšou cestou ako film, čo som len rád.
Život je proste ako bonboniera, nikdy neviete, čo ochutnáte. A tu to platí dvojnásobne.

Jedna bonbiera má dve príchute.
Teraz už je len na vás, ktorá vám z nich zachutí viac.

smudlajs
smudlajs
20.03.2020 4 z 5

Nerada bych srovnávala film s knihou, i když se tomu v tomto případě asi nedá vyhnout. Film je úžasný, skoro až kultovní, ale kniha je úplně jiná. Je to takové milé, odpočinkové čtení, u kterého se občas neubráníte smíchu nebo naopak soucítíte s hlavním hrdinou a plně vnímáte jeho smutek a bolest. Celkově je kniha spíše úsměvná, protože situace, do kterých se Forrest vždycky dostane, jsou opravdu neskutečné.

Warty
Warty
02.03.2020 3 z 5

Jeden z mála případů, kdy je film lepší než kniha. Nespisovná mluva mi nevadí tak, jako nespisovné psané slovo.

icezero
icezero
17.02.2020 4 z 5

Do filmu se knížka nikdy celá nevejde... Někdy lepší kniha, někdy film. Tenhle film je prostě klasika a tak jsem se zvědavostí sáhl po knize. Četla se mi krásně a vlastně mi vůbec nevadilo ty odlišnosti mezi textem a filmem, který mi při čtení zase běžel před očima.
Život je prostě jako bonboniéru, nikdy nevíš co ochutnáš

evik91
evik91
06.02.2020 5 z 5

Byla jsem velmi překvapená. Nemohla jsem se skoro odtrhnout.

Borboleta
Borboleta
04.02.2020 2 z 5

Nastala zde vzácná situace, kdy film je lepší, než kniha, a to dokonce významně lepší. Všude se o knize píše jako o humorné literatuře, ale mně vtipná nebo dokonce veselá a na duši pohlazující nepřišla prakticky vůbec. Za to mi ale přišla absurdní (v dobrém smyslu) a chaotická (v tom špatném smyslu). Navíc mi obecně hodně nesedí, když je kniha psaná v ich-formě tak, jak by ta postava reálně mluvila, pokud má mluvit výrazně hovorově, nebo ještě hůř. Sice je to autentické, ale číst se to nedá. Avšak velké plus má u mě pan Groom za to, že vytvořil báječného hrdinu, který dal vzniknout ještě báječnějšímu filmu.

MaggieR
MaggieR
21.01.2020 3 z 5

Netreba porovnávať s filmom. Kniha je sama o sebe dobrá ale na ten nádherne romantický film, na toho čistého, nevinného Foresta to nemá. Preto to beriem ako úplne samostatnú jednotku v tom prípade kniha pobaví, po čase mi už išlo na na nervy slovo ho*no, po*rať, do r*iti neustále omieľajúce a koniec tiež nie je bohviečo. No naozaj nečakajte veľký čitateľský zážitok lebo budete sklamaný. 1. krát čo môžem povedať že je film lepší ako kniha.

Janadvorackova
Janadvorackova
11.01.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, takové jiné.
Začátek plný humoru.
Místy chaos. Jak to říct. Pořád se soustředíte na dějovou linku filmu, takže knižní nezapadá. Přesto ale sama knižní je zcela jiná a tvoří příběh. Jenomže z pohledu milovníka filmu chaotický.
A filmový Forrest byl ovšem sympatičtější.

cetriolo
cetriolo
09.01.2020 3 z 5

Docela dobré, oproti filmu spousta nových scén, ale je hodně znát, že jde o humornou literaturu, protože děj byl místy velice nepravděpodobný

Davidolos
Davidolos
05.01.2020 5 z 5

Jedna z mých all-time tops. Jasně, mnozí se rádi schovávají za vzletná a intelektuální díla, dramata a pojednávání o nesnesitelném bytí. Já jsem většinu času stejný, ale zrovna u knih si rád zarelaxuji, jelikož tvoří většinu mého trávení volného času, cestování v tramvaji a tak vůbec. Ne vždy jsem mentálně připravený řešit tyto filozofické otázky, mnohem raději se začtu do příběhu Forresta Gumpa a jeho životních lapálií, které vás rozesmějí, rozesmutní, pohladí po duši.

PetrCepek
PetrCepek
04.01.2020 5 z 5

Ještě za totáče jsem touhle knihou rozesmál půl tramvaje

petr_
petr_
02.01.2020 5 z 5

Nejdříve jsem viděl film a ten se mi líbil. Ale kniha je daleko lepší, protože je v ní popsáno více paradoxních příběhů Foresta.

yamamen
yamamen
29.12.2019

Film je opravdu výborný a vždy se na něj rád podívám...proto jsem byl nadšený když mi Ježíšek (2017) přinesl knihu....bohužel po přečtení několika stránek jsem ji odložil kvůli způsobu jakým je napsána....četla se velice špatně a k přečtení každého dalšího slova jsem se musel přemáhat....před nedávnem jsem se k ní pokusil vrátit ale výsledek byl stejný....je to veliká škoda...moc rád by jsem jí přečetl ale opravdu mne tento styl nenadchl....v tomto případě zůstanu i filmové verze...Jmenuji se Forrest Gump a říkají mi Forrest Gump (improvizace Toma Hankse) :D

ijacek.007
ijacek.007
28.12.2019 4 z 5

Za mě rozhodně zajímavé rozšíření. Oproti filmu je kniha značně jiná co do obsahu hloubky ale také i do konce. Pokud máte rádi filmovou verzi rozhodně se oplatí začíst nebo zaposlouchat se i do knižní předlohy více v sekci Recenze. :-)

eliska2126
eliska2126
09.10.2019 2 z 5

Tak to bylo hrozný. Pardon, ale tahle knížka se mi četla fakt těžce. Bojovala jsem několik měsíců, ale nikdy nepřekonala 3 kapitoly. Vždy jsem musela odložit. Je to asi hlavně tím, jak je to napsané. Prostě nedokážu se přenést přes to, že tam nejsou čárky, je to psaný prostě jak Forrestovi zobák narostl. To prostě nešlo.
Film mě jakž takž ještě baví, ale ke knize se už určitě nevrátím. A do druhého dílu se určitě pouštět taky nebudu.

onRock
onRock
23.09.2019 3 z 5

Keďže som film dodnes celý nevidel (aj keď neviem ako sa mi to podarilo) môžem knihu hodnotiť bez ovplyvnenia filmom. Ide o fiktívny nadsadený príbeh duševne zaostalého Forresta, v pozadí života ktorého sa odvíja pohľad na Spojené štáty na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia. V bláznivej a nostalgickej a miestami smutnej knihe sa striedajú pútavejšie a menej vydarené pasáže, z niektorých som mal pocit, že by mohli byť kľudne vyškrtnuté a knihe by to neublížilo. Je film lepší? To fakt neviem. Kniha zas až taká pecka nie je. A záver je fakt smutný - Forrest si život úplne pokafral.

Tess.96
Tess.96
05.09.2019 3 z 5

Je to zvláštně napsané. Přesně tak, jak nespisovně by to psal Forrest, takovým způsobem je to psané. Samé chyby, nespisovná slovíčka a chybějící interpunkce. Naštěstí to ale přidává příběhu. Místy je to vtipné a zajímavé. Hodně se to liší od filmu kromě války ve Vietnamu, jinak je to úplně jiné. Forrest zažívá jiná dobrodružství, například ve sci-fi, filmu nebo na ostrově lidožroutů. Upřímně film je lepší a ke knize bych se znovu již nevrátila.

ehoos
ehoos
21.08.2019 5 z 5

Film s Tomem Hanksem jsem vždycky milovala... Knížka je dost jiná. Rozhodně nemyslím jiná ve špatném smyslu slova. Je hlubší, možná méně legrační (určitě vážnější), ale za to úžasně čtivá. Děj běží tak rychle, až máte co dělat, abyste to stíhali.

Forrest je možná lehce opožděný, ale rozhodně ne hloupý. Aspoň mi tak v knížce tolik nepřišel. Trochu zmatený a méně chápavý, ale na druhou stranu se mu daří si spoustu věcí pospojovat, a používat zdravý rozum taky většinou zvládá. Taky jeho uvědomění, že je "idiot" mu často pomůže...všem by nám asi prospělo občas si uvědomit svoje slabosti. Občas na něj sedne štěstí a občas velká smůla. Svět po něm prostě hází příležitosti všeho druhu a Forrest se prostě každé chopí, aniž by dumal nad následky. (Trochu jako "Yesman".) Ve filmu to není tolik patrné, ale jak do Forresta neustále buší Štěstěna, často mu způsobí spíš problémy, než aby mu pomohla. Postava plukovníka Dana byla ve filmu hodně změněná...chápu důvod, ale jeho knižní podoba mi byla sympatičtější.

Bavilo mě, jak je knížka psaná tak, jako by ji napsal Forrest. Četla jsem ji v angličtině, ale předpokládám, že je to v češtině taky tak. Kolikrát je prostě použité slovo, které jen zní podobně, ale do věty vůbec nepatří, nebo je jen napsané tak nějak všelijak :) . Celkově super kniha a určitě se k ní ještě v budoucnu vrátím.

Petja
Petja
07.08.2019 3 z 5

Snad první kniha, která mne bavila méně než film, který se mi asi nikdy neomrzí (přičemž je hodně „na motivy“, tj. kniha a film se dost liší). První část byla vtipná a měla spád, druhá už mne tolik nebavila a místy mi přišla hodně nucená, zejm. pasáže s opicí. Audioknihu v podání Jana Hartla každopádně doporučuji.

Karimah
Karimah
12.07.2019

Překvapilo mě, nakolik se film liší od knihy.