Forrest Gump

Forrest Gump https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7397/forrest-gump-7397.jpg 4 1366 260

Forrest Gump série

S humorem vykreslený obraz Ameriky druhé poloviny 20. století, který je podtextem osobního vyprávění hlavního hrdiny. Forrest Gump možná byl trochu opožděné dítě. Jeho život byl ale neuvěřitelný: dostal se na univerzitu, jako voják do Vietnamu, stal se podnikatelem a milionářem... S neodolatelnou bezelstností popisuje svůj život i situace, z nichž vždy vyvázl šťastně. Podle knihy byl natočen film s Tomem Hanksem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Forrest Gump , 1986

smardice
05.06.2019 4 z 5

Před mnoha lety jsem viděla film. Nedávno jsem přečetla 1. díl a opravdu se mi líbil, možná i více než film, i přesto, že Tom Hanks byl v roli Forresta perfektní.
Jsem zvědavá na 2. díl.

Greenfingers
30.04.2019 4 z 5

Mám problém s hodnocením knížky, když jsem v kině předtím viděl skvělého Toma Hankse. Přesto si nemyslím, že by knižní zpracování příliš pokulhávalo za tím filmovým.

jfialova
18.03.2019 4 z 5

Jojo, budem spolu dělat do krevet.

Pavel92
02.03.2019 4 z 5

V tomhle případě se nedá vyhnout srovnání film x kniha. Film jsem viděl dřív, do dneška se k němu rád vracím. Forrest je dost těžký na čtení, občas se neubráním pocitu, že Groom v některých částech dost tlačí na pilu a snaží se být za každou cenu originální. Některé části knížky jsou skvělé (před válkou, kariéra s Nakřáplýma šiškama, vyhazov z armády), jiné mě příliš nebavily (v džungli, u filmu, zápasnická kariéra). Nakonec mi z toho vychází čtyři hvězdy - ta jedna hlavně kvůli tomu, že USA v hipísácké éře je moje oblíbené období. Jinak čistý průměr :)

Anoell
08.02.2019 5 z 5

Když jsem tuhle knížku otevřela, zprvu jsem se zděsila. Ačkoliv mám mnohem radši knížky psané spisovně, nespisovný jazyk také zvládnu, ale tohle? Slova psaná schválně špatně, absence čárek ve větách... To na mě bylo trochu moc. Ale musím říct, že když se člověk do toho čtení přeci jen pustí, úplně tyhle věci přestane vnímat a jen se směje. Kniha je skvěle čtivá, příběh teda neuvěřitelný a myslím, že autor mohl i trochu ubrat... ale i tak to bylo skvělé. Co mě ovšem překvapilo, bylo, jak moc se kniha od filmu liší (respektive film od knihy), to je úplně něco jiného! Ale oboje se mi líbilo. Tohle je přesně ten typ knihy, od které se nemůžete odtrhnout a jen byste četli a četli a četli... ale zároveň ji nechcete dočíst, protože to by znamenalo její konec. Dávám palec nahoru a těším se na druhý díl.

Tyrkysová
06.02.2019 3 z 5

Nečekala jsem, že to kdy řeknu, ale film je v tomto případě lepší, než kniha. To ještě neznamená, že byste jí nemohli dát šanci – nějaká pozitiva se tam najdou, zejména první polovina knihy je opravdu hezká a vtipná, závěr ale trochu pokulhává (když se nabalují další a další absurdní situace) a už Forrestovi to, že je (jak sám o sobě píše) „idijot“ nevěříte…
2,5/5*

MM1979
25.01.2019 5 z 5

Nejdříve jsem viděl film a až po letech četl knihu a bylo to super! Kniha je většinou lepší a obsáhlejší a platí to i tentokrát! Jo a má to i druhý díl, který není jako film, ale je slabší... Tak mrkněte!

MirkaProk
22.01.2019 odpad!

Tak tahle kniha se fakt nepovedla. Film miluji, tak jsem se rozhodla, že si přečtu i knihu a neměla jsem se do ní pouštět. Ještě, že je tenká a měla jsem její přečtení rychle za sebou. Už nikdy více.

shenandoah
04.01.2019 3 z 5

Jedna z těch knih, kdy je film lepší. Ale některé věci pobavily, např. setkání s Nixonem. A překlad mě utvrdil v tom, že potřebuji ke správnému čtení čárky ve větách. Několikrát jsem se při čtení vracela, abych pochopila, kam která slova patří.

Lienilda
07.12.2018 2 z 5

Ač jsem se ke knize snažila přistupovat stylem, že bude naprosto odlišná od filmu, dost mě zklamala. Hlavně se mi špatně četla... Naprostá absence čárek ve větách mě donutila číst pomalu a fiktivně si je tam doplňovat. To samé s přímou řečí. Forrestovy eskapady mi přišly úsměvné jen někdy,zato mého manžela tahle knížka bavila hodně. A vůbec se nedivím, že opičáka Sue do filmu nedali, s ním to bylo nejvíc mimo zdravý rozum.

Jonna
21.11.2018 2 z 5

Naštěstí jsem si tuhle knihu zakoupila jako audio, protože jinak, jak bych se dostala k mluvící opici, byl by se čtením konec. Velmi slabá kniha, a výjimka z pravidla, že kniha je lepší než film. Zklamání.

mosem
18.11.2018 5 z 5

Kdybych měl shrnout motto této knihy, znělo by "válka je vůl". A nejen válka. Příběh, který mi zaváněl kombinací Příběhů dobrého vojáka Švejka a Pana Kaplana. S humorem líčené zcela vážné věci. Pohled na nelehký život "idiota" má i v době extrémní korektnosti své opodstatnění. Snaha dělat dobré věci a dělat je správně, která zpravidla vyústí ve zmatek a trapas. A když k tomu připočítám podle mne elegantně a vtipně provedený překlad Šimona Pellara. Mám jasno. Oprostím se od srovnání s filmem - tohle srovnání předlohy mně vždy připadá jako srovnání hlavního chodu a moučníku, a dávám pět hvězd. Kniha, ke které se budu vracet.

eva-lupen
06.11.2018 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a za to načtení Janem Hartlem bych dala hvězdy 4. Jinak se mi víc líbil film. Byl takový víc uvěřitelný, protože to byl výcuc toho nejlepšího z knihy, ve které ke konci přibývalo nesmyslů.

toni-az
29.10.2018 3 z 5

Začátek dobrej a skoro bych řekl, že i lepší než film. Ale pak s tou cestou do vesmíru a Sue a tak vůbec to šlo do kytek a dál už se to moc nezlepšilo. Navíc ten jazyk byl fakt divnej, i když to asi bude spíš práce překladatele. Použití výrazů, kterým sice rozumím, ale v životě jsem je neslyšel, mi nepřijde jako dobrej nápad. Ale i tak bych tomu snad dal o hvězdu víc, nebýt tam tak divnej konec.

Ale jako oddychovka dobrý, ztracenej čas to teda nebyl a škoda tý Jenny Curranový.

kikies
28.10.2018 4 z 5

Předchůdce Stoletého staříka... :D Musím podotknout, že kniha na mě působí jinak než ten notoricky známý film. A není to jen tím, že do filmu se nevlezlo zdaleka všechno, co prožil knižní Forest! Je to ujeté, místy přitažené za vlasy, někdy vtipné, někdy zoufale trapné, ale výsledkem je parádní a docela ironický pohled nejen na americkou historii a americký sen. Myslím, že Forest Gump v původní knižní podobě by prospěl kdekomu - jen ho někde na té lavičce potkat! :-)

Qadin
21.09.2018 3 z 5

Docela zklamání, chybělo mi tam nějak to kouzlo. Vyprávění pod heslem "jo a u toho jsem byl taky". Díky závěru hvězdy tři.

Leenah
14.09.2018 3 z 5

No... Co říct ke knižnímu zpracování slavného Forresta... Začátek mě bavil, líbil se mi neokoukaný styl vyprávění a Forrestova dobrodružství. Později už to začalo být čím dál víc přitažené za vlasy a přibývaly vulgarismy. Dočetla jsem to s vypětím sil.

martin7848
02.09.2018 4 z 5

Forrest Gump je vážně skvělý a to v jakékoliv podobě. Jako film ho mám vážně moc rád a byl jsem zvědavý jaká bude knížka. A výsledek? Potěšila mě stejně jako film. A musím přiznat, že po jejím přečtení smekám i před autory scénáře pro film. Knihou se inspirovali a některé události si docela přizpůsobili - to co je v knížce věrohodné by ve filmu bylo až moc.
Proto doporučuji všem milovníkům filmu: přečtěte si, kolik moc se toho do filmu nevešlo. Budete mile překvapeni a potěšeni.

dancadragneel
22.08.2018 3 z 5

Není to nijak zvláštní kniha, ale není to nic špatného. Je to taková oddechová četba, ale než si člověk zvykne na ten styl psaní tak to trochu trvá no. Ale je to zajímavý příběh.

freestyla
21.08.2018 3 z 5

Film je dle mého názoru mnohem lepší. Ano, občas jsem se od srdce zasmál, ale je tam taky spousta hluchých míst, a občas je to až přitažené za vlasy (třeba scéna v Hollywoodu).