Domovina

Domovina https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376/bmid_domovina-65c8ec052719b.png 4 392 46

Legenda o Drizztovi 1 - Temný elf 1 Postavení je paradoxem světu mého lidu, poutem moci v hladu po moci. Získává se zradou a vybízí ke zradě těch, kdo ji získali. Nejmocnější postavy v Menzoberranzanu se celý život ohlížejí přes rameno a chrání si záda. Ale smrt obvykle přichází zepředu Drizzt Do´Urden

Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Homeland , 1990

DK_Ronie
30.03.2024 5 z 5

O Salvatorem jsem nikdy neslysel. Nedavno jsem na to nahodou narazil. A jeste ze tak! Jsem nadseny, knihu jsem lupnul jako malinu. Uz dlouho me tak nic nebavilo a tesim se na dalsi pokracovani.

Adel703
25.02.2024 4 z 5

A tímto začíná moje cesta po boku temného elfa Drizzta Do´Urdena.

Příběh je velmi čtivý a návykový. Těšila jsem se na každé další objevování Menzoberranzanu a jeho obyvatel.
I když je kniha více či méně předvídatelná a postavy nejsou nijak propracované, jedná se o super oddychovku, která vás opět vrátí do čtecího módu a u které si odpočinete. Děj se nevleče a pádí dál, je nabitý akcí a Drizztovým šermířským uměním.

No a Guenhvywar je chlupatá tečka nakonec. :)

špulo
03.02.2024 4 z 5

Ak ste sa vydali autorovou cestou, ako kedysi ja, teda čítate knihy nie chronologicky, ale tak ako boli napísané, tak už viete, čo dostanete. A dostanete to.. Musím však dať plusové body za prostredie, v ktorom sa tento príbeh odohráva. Doslova mi zatemnilo myseľ ;)).

Ailee
31.07.2023 3 z 5

Di této knihy jsem si pustila spíše náhodou, než že bych ji cíleně vyhledala, ale mile mě překvapila, zvlášť ke konci. Nemusí asi sednou každému, roky tam utíkají závratným tempem a od narození po dospělost se čtenář dostane během pár stran. Přesto mě naivita hlavního hrdiny občas nechávala v nevěřícném úžasu. Ale vzhledem k dlouhověkosti jeho rasy by se dalo říct, že po většinu knihy byl vlastně pořád ještě dítětem, a pak by takový pohled na svět byl vlastně očekávatelný. Do dalšího dílu se určitě pustím.

apelttom
01.07.2023 4 z 5

Velká paráda. Kulisy postaveny, zápletky rozehrány a my můžeme fandit.

Pokud jste hráli BG, nebo viděli film D&D, bude knížka ještě lepší. Hurá do dalšího dílu!

Frizer
04.01.2023 4 z 5

Začátek Drizztových dobrodružství....čekal jsem oddechovou Fantasy ze začátku 90. let...jednoduchou četbu....klasický kladný hrdina, dobro je dobro, zlo je zlo...hrdina vítězí.

Namísto toho se mi dostal začátek jedné z naprosto skvělých sérií kterou se průběžně prokousávám. Drizzt jako postava má mnohem více vrstev než bych čekal a celkově mě překvapil....z čeho jsem ale nepokrytě nadšen je tvorba světa. Nevím do jaké míry za to může RA Salvatore a do jaké míry dlouhodobě budovaný lore DnD....nicméně Menzoberranzan, matriachální společnost Drowů a celková atmosféra světa jsou geniálně propracované....Forgotten Realms ve své nejlepší podobě a začátek jednoho skvělého eposu.

hanpari
07.10.2022 4 z 5

Hodnoceno v rámci žánru. Ze světa Forgotten Realms jde o absolutní pecku. Ovšem musíme si uvědomit, že v tomhle žánru nikdy nebyla valná konkurence. Salvatore je průměrný autor, který má občas světlé chvilky.
Tolik pozná každý, kdo vydrží jeho sérii sledovat až do trpkého konce. V každém případě putování temného elfa za uznáním je svým způsobem originální. Jakmile ale skončí, začíná nuda.

Forest66
14.09.2022 4 z 5

Velmi zajímavý příběh. Už se těším na další díl a větší kousek ze světa FR :)

Luigi1
26.07.2022 5 z 5

Velký boj o přežití mezi rody.

berry1009
19.04.2022 5 z 5

Další kniha z edice "Neznal jsem, náhodou jsem objevil". A naprosto skvělá. Dokážu se vcítit do temního světa elfích drowů, do pocitů hlavního hrdiny a jeho motivů. Skvělé tempo se drží po celou délky knihy a hned bych chtěl pokračovat déle. Jen musím poznamenat toto: Nikdy bych nechtěl žít v matriarchátu, i kdyby byl jen z poloviny tak strašný, jako zde.

Wulfrik
02.04.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha pro každého, kdo má rád fantasy žánr. Pro fanoušky DnD a klasických RPG typu Baldur's Gate je tahle kniha nezbytnost. Kniha je protkaná několika pojmy, které si člověk, který se ve světě Forgotten Realms neorientuje bude muset pravděpodobně dohledat, ale rozhodně to neubírá na tempu ani pro nové čtenáře. Během čtení jsem nezaznamenal ani jednu pasáž, která by se vyloženě táhle a byla nudná, takže za mě 5 hvězd.

Štěpničák
28.10.2020 5 z 5

Za mě nejlepší fantasy. Má vše co očekáváte a ještě k tomu něco navíc. Jistě překvapí svou netradiční koncepcí. Prostředí, postavy, princip společnosti - vše krásně do sebe zapadá. Četl jsem jedním dechem až do konce. Menší mínus vidím v přehnaně dlouhých jménech (moje pomůcka: pamatujte si pouze první jméno a zbytek vypouštějte - jinak v knize je i přehled všech jmen). Velmi doporučuji. Tahle kniha se vám zavděčí, pokud ji otevřete.

Luigi1
19.10.2020 5 z 5

Tento první díl jsem přelouskal ani nevím jak.Kniha mě zaujala,Jsemzvědavý jak se hrdinové potatí.Dopručuji

GošaGoša
18.01.2020

Skvělé vyprávění, které rovnoměrně plynulo. I přes krkolomné názvy mě příběh naprosto pohltil. Snadno čitelný vývoj postav, věcnost.

Ma-ra
07.10.2019 5 z 5

Prvni dil dlouhe serie, ktery nas zavade do severni - podzemni casti kontinenta Faerun. Pribeh popisuje zacatky legendy, jednoho z nejlepsich sermiru tohoto fiktivniho sveta Drizzta Do'Urdena. Temneho elfa, ktery se rozhodl odvratit od krutosti a nenavisti temnych elfu - uctivacu temne pavouci bohyne Lolth. Postavu jsem jiz znal pred prectenym knihy, neznal jsem ale vsechny detaily. Kniha je lehce predvidatelna, ale zaroven me autor naprosto nadchnul stylem psani. Skvele popsane mista, postavy i bitvy. Knihu jsem precetl behem 2 dnu. Temna atmosfera Vas naprosto pohlti. Rozhodne doporucuji. Pokud chcete proniknout do sveta Forgotten Realms (USA vydano pres 300 romanu). Mohu jen doporucit zacit prave trilogii Temny Elf.

Archie
16.09.2019 5 z 5

Nadhera! Knizku jsem neplanovane vzal jen jako takovou vatu do vlaku... a za 3 dny bylo hotovo. Salvatore ma totiz vypravecsky dar a perfektne ovlada prostor. Jako kdyby nic nebylo navic a ja pokazde presne vedel, kde se ktera postava nachazi, jakou ma motivaci a roli v pribehu. Ucebnicove. Kniha navic tezi z krute-pohadkoveho sveta Forgotten Realms (vyrustal jsem na Baldurs Gate a Icewind Dale), nekonecne tmy, skal, gnomů, adamantia, vytecne popsane hierarchie temnych elfů a dalsi podzemni haveti. Necekana fantasy perla. Matrono Zlovůle!!

ziriant
28.07.2019 4 z 5

Místy trošku tuctové a předvídatelné - ale co? Nemůže přeci každá kniha extrémně vybočovat, to by potom v tom středu nic nezbylo. Jinak tedy moc fajn fantasy a jsem ráda, že se ke mně na doporučení tento autor dostal. Ráda se hned vrhnu na další díl, což mluví za vše.

l.e.d
02.07.2019 5 z 5

Budu hodnotit vždy celou sérii, protože tyhle knihy jsou pro mě boží.
Salvatore jako fanda Star Wars začal stejně. Nejprve napsal díly 4-5-6, až poté napsal tuto sérii a ukázal nám jak Drizzt vyrůstal, utekl, a rozhodl se jít na povrch. O ději víc psát nebudu. Přečtěte si to!
Celá série v Menzoberranzanu a podzemí je akční, zábavná, strhující, čte se to prostě samo.
To, že Drizzt spatřil světlo světa poprvé ve stejném roce kdy jsem se narodil je pěkný bonus.
Super je, že Salvatore se v psaní tak našel, že vychrlil za tři roky neuvěřitelné dvě celé série, 3+3 knihy. Při čtení je to znát. Dočtete jednu a prostě šáhnete po další knize.
Jen teda některé ty názvy a jména...

Ryorka
05.05.2019 5 z 5

Mě se to líbilo. Nenašla jsem nic, co by nudilo. Děj se odvíjel svižně. Jen jsem měla pocit, že i když se příběh odvíjel ve světě bezcitného, sobeckého a intrikánského matriarchátu, tak postava Drizzta působila jak pohádka. Ale nějak to dohromady ladilo.

R0ger
30.12.2018 5 z 5

Každému čtenáři se jednou, dvakrát za život stane, že narazí na knihu nebo sérii, u které má pocit, že byla napsána přímo pro něho. Pro mě je touto sérií Leganda o Drizztovi.

A zdaleka to není jen proto, že po letech hraní Dračího doupěte, Baldurs Gate a dalších her jsem zjistil, že existují i knihy ze světa Forgotten Realms. R. A. Salvatore v roce 1988 stvořil postavu, které se do té doby vymykala, postavu hodného temného elfa. Dnes bychom řekli, že jde o klišé, že tohle schéma používá každý druhý autor. Ale mnohým z nich byl právě Drizzt předlohou.

Po úspěchu trilogie Magického krystalu (tři původní knihy o Drizztovi a společnících síně) čekal Salvatora nelehký úkol postavu Drizzta zformovat. Děj Domoviny začíná před Drizztovým narozením v drowském městě Menzoberranzan, a celý se odehrává na pozadí bojů drowským rodů a jejich politiky. Popis nenávistné a naprosto vražedné drowské společnosti bylo vlastně to, co mě původně ke knize upoutalo. Čtenář s napětím sleduje osud temného elfa, který zřejmě do této společnosti nepatří, nemá ale prostor pro jakýkoli větší odpor. Příběh asi ničím nepřekvapí, autor se zjevně zaměřil právě na vývoj hlavní postavy (a dalších postav, které rozhodně v knize nejsou jen do počtu a mnohé z nich se v dalších dílěch Legendy znovu vrací na scénu), na atmosféru světa podzemních Temných říší a na (jakkoli kýčovitě to zní) boj dobra ve světě, kde ho nikdo ani nečeká a kde přežívají jen ti nejzákeřnější.

Abych to shrnul, Domovina je pro mě skvělým zahájením celé série, kde člověk pochopí, proč je hlavní postava taková, jaká je, se skvělou atmosférou, odehrávající se v nádherných a děsivých místech. A těm, kteří mají rádi intriky, politikaření a klasický boj dobra se zlem, nezbyde, než knihu doporučit.

PS. kdybych mohl, dám ještě hvězdu navíc za kočičku :)