Magický krystal

Magický krystal https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377/bmid_magicky-krystal-65db8f20cade9.png 4 255 22

Legenda o Drizztovi 4 - Planina ledového větru 1 Drizzt Do'Urden se usadil ve větrem ošlehaných městech Planiny ledového větru. Tam se setká s mladým barbarem jménem Wulfgar, kterého zajali při nájezdu a jenž se stal chráněncem rozmrzelého trpaslíka Bruenora. S Drizztovou pomocí vyroste z divokého dítete muž se srdcem trpaslíka, instinkty divocha a duší hrdiny. Ale k tomu, aby porazil démonickou moc Crenshinibonu, bájného Magického krystalu, bude potřebovat mnohem víc.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

The Crystal Shard , 1988

špulo
02.02.2024 4 z 5

Kedysi sa aj mne podarilo nastúpiť na vlnu salvatoriek. Začal som poctivo od štvorky, lebo tak autor začal tiež. Povedal som si, že pôjdem jeho cestou. Čím to teda začal? Správňáckym fantasy béčkom, v ktorom postupne nájdete všetky fantasy klišé na aké si len spomeniete (no dobre, holé baby tam myslím neboli). Číta sa to fajn, stránky letia a váš mozog občas tiež letí mimo hlavu. No, raz za čas, si každý mozog zaslúži takéto nenáročné, oddychové čítanie. A či nie?

berry1009
19.02.2023 4 z 5

Kniha je napsaná velmi čtivě a odsýpá. Je však poměrně předvídatelná, na druhou stranu od ní asi více nepředpokládáme. Stále slušná práce.

brodequin
17.03.2021 4 z 5

S tímto dílem jsem trochu bojoval. Dobře se to čte, vše je ok...ale prostě jen ok. Dobře si pamatuji, jak jsem začínal relativně nedávno číst sérii o Drizztovi a věděl jsem, že abych dodržel analogii, musím začít Domovinou. Nechtělo se mi, nedovedl jsem si představit, že mě bude bavit číst tři knihy o tom, jak je někdo v podzemí. První pokus jsem kdysi dokonce i vzdal. Ale vrátil jsem se k tomu a řekl jsem si, abych si mohl přečíst Planinu ledového větru, která mě hodně lákala, musím dát první trilogii. Sakra... jak jsem se mýlil! Příběh z Menzoberranzanu mě hrozně bavil a hrozně rád jsem po večerech prožíval dobrodružství Drizzta v ponurém podzemí plném nástrah. Dostal jsem se tedy nakonec až sem a musím říct, že jsem se prokousával příběhem ztěžka. Příběh není příliš originální a již leckde viděný. Je to tedy spíš určené pro ty, kterým se zalíbil Pán prstenů a chtějí něco podobného. Vše je poměrně rychle odvyprávěno a člověk nemá šanci se moc zakousnout. Já jsem po sérii "Temný elf" mírně zklamán, ale věřím, že se to zase postupně zlepší. Navíc, Drizzt už tu nehrál hlavní roli a byl trochu odsunut na druhou kolej. Wulfgar je sice fajn, i Bruenor...ale po tom dobrodružství z podzemí s Drizztem... člověk si prostě k němu vytvoří určitý vztah. :-)

Luigi1
15.02.2021 5 z 5

Zajímavý vývin uneseného chlapce Wolgara,který je chráněncem nerudného trpaslíka Bruenora.V této nehostinné krajině se usadil Drizzt Do´Urden,který se skamarádil s Wulfgarem.Kam míří Drizzt tímto přátelstvím,uvidíme.

ales1191
22.07.2020 5 z 5

jakožto milovník fantasy, tento první díl jsem dočetl skoro hned a chytlo mě to. Určitě doporučuji a jedu další díl.

GošaGoša
02.02.2020 3 z 5

Půlčík, lidi, trpaslíci, skřeti, obři, čarodějové a hlavní hrdina temný elf. Kdyby tam byli i jednorožci a pegasové, pasovali by tam, ale už by to bylo asi příliš. Pro ty, kdo mají rádi tenhle šílený mix všeho, je tahle serie ideální. S bonusem krkolomných názvů. Ovšem zvlášť v této knize mi lezl krkem dvojí metr morálky. Příšery jsou příšery jednoznačně a bez výjimek, proto si nezaslouží nic jiného, než být zabity. Ale základem příběhu je, aby hrdina měl antihrdinu, takže to má účel.

Ma-ra
07.11.2019 5 z 5

Prvni díl trilogie Planini ledového větru. Kniha ma svižné tempo. Občas mě zamrzelo, že určité pasáže nebyly víc rozepsány. Drizzt je starší a i na jeho chování to jde poznat. Postava je mnohem sebevědomejší, jak v první trilogii. Osobně se mi její vývoj moc líbí. Další postavy ktere jsem si oblibil: Regis a Bruenor. Nejlepší scéna: Regis, mág a svíčka. Ta mě opravdu velmi rozesmála. Jak je již u autora zvykem, bitvy a zakončení je mistrovské. Knihu jsem si moc užil a hned se vrhám na pokračování.

Teredo
11.09.2019 3 z 5

Výborně řemeslně zpracované, všechno sedí a dává smysl, postavy jsou zajímavé, příběh plynule ubíhá, ale za srdce mě to nechytlo. Přesto si myslím, že pro někoho, kdo má rád fantasy typu Pána prstenů, se bude kniha náramně líbit.

l.e.d
02.07.2019 5 z 5

Tak je to tu, jako u Star Wars byl na světě dřív než první tři díly.
Já se narodil a Drizzt se objevil na pultech (1988). Knihu čekala ještě dlouhá cesta než se objevila v ČR a já Drizzta o mnoho let později objevil.
Drizzta mám rád a v kombinaci s Bruenorem? Paráda. Děj a zápletka? Paráda. Spád a akce? Paráda. Vlastně není co vytknout. Je to skvělé, jednoduché a rychlé čtení!
Jen u překladu bojuju s tím, že Guen je chvilku ten panter a pak ta Guen...

knihomolkajanca
22.11.2018 5 z 5

S každou další knihou mám svět Drizzta raději. Líbí se mi, jak se příběh postupně vyvíjí a že již Drizzt našel věrné přátele. Tentokrát se vše točí okolo mocného magického předmětu, který se samozřejmě dostane do nesprávných rukou. Na tomto dílu mě bavilo to, že čtenář sleduje více dějových linek a příběh se tak stává zajímavější. Z postav mě hodně zaujal Cassius hlavně tím, jak dokázal být klidný v jakékoliv situaci. No a pak tady samozřejmě byl ještě Bruenor :) Trochu jsem litovala, že souboj s drakem netrval o něco déle. Každopádně už se těším na další díl.

Charlie119
28.09.2018 3 z 5

Co na to říci. Všechno tak nějak nevybředlo z vod průměrnosti. Jistě. Řemeslně to ujde. Není tam nic vyloženě špatně. Leč, ať už zápletkou, dějem, archetypy postav i rasami - všechno čtenář, který toto nemá v ruce jako první knihu vůbec, ale dostane se k ní později, již viděl všude jinde, což upřímně možná sráží mé hodnocení, ale víc než 60% ze mě Krystal nevykřeše a další díla autora, jehož styl mne (ale to je subjektivní) do kolen taky nedostal, v dohledné době neplánuji.

Aki12
28.09.2017 3 z 5

Temná elf, který se dostal na povrch a přežíval ve světě, který nezná? Už sám originální nápad je stejně zajímavý, jako celá kniha.

jan14s
23.03.2017 5 z 5

Tato kniha se mi ze všech líbí nejvíce.

hana4834
05.12.2016 4 z 5

super knížka nejvíc se mi líbila věta "první kroky mimo domov nebyly jednoduché"

borknagar
27.08.2016 4 z 5

Lehké, příjemné čtení na cesty, od kterého nečekáme nějaké převratné spisovatelské umění, ale krev, hrdiny a hlavně hodně různorodých záporáků. Všeho se zde dočkáme požehnaně a ještě něčeho navíc. Takže za mě spokojenost, Drizzt pobavil a to je při čtení to hlavní......

Takkia
02.12.2015 3 z 5

Jde vidět, že to je první napsaná knížka.
Klasická zápletka blbého nýmanda, co se dostane k velké moci a všichni kolem z toho mají problém. Místy to bylo fajn, těšila jsem se, jak se bude vztah mezi postavami vyvíjet a co bude dál, místy jsem se skutečně nutila. Hlavně v pasážích s tím zmíněným nýmandem. :) Naštěstí to vyvažovali Catti, Drizzt, trpaslík, co si hraje na tvrďáka, a mladý paličák barbar.
Kdyby nebylo konce, dala bych s přimhouřenýma očima 4*, ale vzhledem k tomu, že se neřeklo, co přesně se s relikvií stalo a nijak se nikdo nezajímal, kde skončila, dávám o hvězdičku méně.
Přeskočit knížku jsem nechtěla, protože co kdyby mi pak uniklo něco podstatného, co bude v dalších dílech? To jsem nemohla dopustit. Snad budou další díly lepší. :)

Hun
29.09.2015 5 z 5

Dodnes si s bráchou občas odpovídáme citacemi z knihy:
„Já vydržím všechno, ty mrvo!“ (Biggrin)
„Ve kterém z devíti pekel jsi našel nápad, že já budu bojovat fér?“ (Drizzt)

Claudius
10.04.2015 4 z 5

Klidné a oddechové čtení, kde neřešíte žádná morální dilemata s hledáním "menšího zla". Kladní hrdinové jsou zde opravdu kladní a tak moc pro-skilled, že celou dobu v podstatě ani nezapochybujete, že by mohli prohrát. Těším se na další díly.

Lenny33
23.09.2014 4 z 5

Na této knize jde hodně vidět, že je to, co se týká série o Drizztovi, autorova prvotina. Drizzt zde, podle mého, ještě není tak úžasná postava a možná i trošičku jiná, než v později dopsané trilogii (která této dějově předchází) Temný elf.
Nedá se říci, že by pro mě byla kniha zklamáním, ale celou tuto rozsáhlou sérii Legenda o Drizztovi, jsem si zamilovala právě díky Drizztovi a ten zde nemá tolik prostoru a nemá tak propracovaný charakter jako v předešlých dílech. Po dějové stránce je kniha ale dobrá a přibylo pár zajímavých postav. :)
Překlad mi až tak strašný nepřijde, i když je pravda že se našlo pár vět, které nedávaly smysl v důsledku špatného slovosledu.
Hodnotím 4*. :)

Walkyrka
24.09.2013 5 z 5

Nemohu soudit toto nové vydání. Mám tu knihu z 1997, čili první české vydání a to bylo vskutku povedené. Jsem ráda, že Salvatore opustil Sci-fi a vhrnul se právě na Fantasy, které mu velice dobře sedlo a s Temným elfem udělal díru do světa.

magie mágové nadpřirozené bytosti přátelé

2007  88%Domovina
2006  84%Magický krystal