Firma

Firma https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5586/-5586.jpg 4 503 77

Memphiská právnická firma Bendini, Lambert a Locke se specializuje na daňovou problematiku – je malá, nenápadná, ale velice úspěšná. Svým zaměstnancům nabízí možnost rychle zbohatnout, ale také si je pečlivě vybírá. Na seznamu kandidátů se objeví i mladý, chytrý a ctižádostivý Mitch McDeere. Ten nezaváhá a s novým firemním BMW, novým domem a krásnou manželkou Abby se vydá vstříc hvězdné kariéře. Jednoho dne ho však vyhledá FBI a naznačí mu, že velké firemní zisky neplynou jen z legálních obchodů a všichni právníci, kteří chtěli z firmy odejít, zahynuli za podivných okolností…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Firm , 1991

iška
07.02.2024 4 z 5

Grisham dokáže čtenáře udržet v napětí. Tento román jsem docela dlouho odkládala a nevím proč. Díky za ČV. Ta základní osa příběhu mi trochu připomínala např. autorovu knihu Případ Pelikán. Ale to na napínavosti neubralo. Prostě dobré čtení.

lulucinax
04.02.2024 5 z 5

Grisham je moje srdcovka a už mám od něj přečteno víc jak deset knížek. Neměla jsem velká očekávání, protože ji napsal jako druhou knihu a příjemně mě překvapila, že je prostě také skvělá.
Velmi dobře vykreslil hrdiny, kteří vedou bezvadné dialogy, občas doplněné vtipnou poznámkou. Příběh je napínavý a pěkně plyne.
Grisham je moje sázka na jistotu při výběru knihy a já se těším na další příběh, co si od něj přečtu.

Luigi1
14.10.2023 4 z 5

Tato kniha pojednává o právnických kličkách.Film se mi taky líbil

milary
07.06.2023 5 z 5

Grishama jsem nečetla opravdu dlouho. Znovu mě k němu navedl Stephen King, který autora právě s Firmou zmínil ve své knize O psaní.
Poslouchala jsem audioknihu v podání Martina Písaříka, sedlo mi to.

Dvavadvacet let starý právnický thriler mě bavil. Grishamova právnická profese je zúročena věrohodností, a koneckonců - kdo by si kazil požitek z napínavého akčního čtení okázalými pochybnostmi, nakolik se to či ono mohlo či nemohlo, a nimráním se v tom, jestli snad, probůh, není knížka zastaralá? Je to klasika. A pořád skvělá.

Grishama zjevně bavilo psát jen to, co ho bavilo nejvíc. A tak kdybych četla knížku na papíře, asi bych se podívala, jestli čirou náhodou nevypadla na konci stránečka či dvě. :)
Závěr, myslím tím opravdu pár posledních vět, totiž svou stručností působil až trochu komicky, jako zkrácená verze sebe sama. A stěžuju si snad? Ne. Je to spolehlivých 85 %.
Film mě nemine a těším se i na další kauzy.

Lele61
21.05.2023 4 z 5

Znovu je tady Grisham a s ním také samozřejmě americké právnické prostředí. Tentokrát vypráví příběh mladého a ambiciózního Mitche. Románu, jak je u autora ostatně dobrým zvykem, nechybí nápad, stupňované napětí a akce. Konec se sice dá celkem předvídat, ale ani to nijak neubírá knížce na čtivosti.

Iki1
17.04.2023 4 z 5

Fajn nápad pro zápletku. Bohužel děj byl tak nějak předvídatelný a tím byla kniha zploštěna, a když autor zpracoval další nápad, zůstal příliš nerozvinut. Přesto kniha šlape, napětí se stupňuje. Až dojde ke zvratu a Mitch se stane superhrdinou, který se neváhá postavit mafii i FBI a svým supermozkem je všechny porazí. Ale proč ne? Akční thriller pro oddych je na světě. Pobavil jsem se, odpočinul, občas se napnul.

m.zirhut
07.02.2023 2 z 5

(SPOILER) (audiokniha) Po skvělé knížce Vyvolávač deště, která mi vyloženě sedla, byla tato kniha velkým zklamáním. Mitch působil až nevěrohodně dokonale. Ovšem korunu tomu autor nasadil, když superhrdina, začal utíkat před mafií i FBI a ještě jim všem vytřel zrak svojí důvtipností a dokonalým plánováním. Knihy a filmy z právnického prostředí mám rád. Bohužel minimálně druhá polovina mi spíše připomínala béčkové akční seriály, které jsem sledoval v dětství.

Vesmich
04.08.2022 5 z 5

Napínavé, dynamické, čtivé a přestože je tak nějak jasné, jak to dopadne, zase taková extra selanka to není. Také bych chtěla být taková chytrá, abych si uměla pořídit nějaké ty peníze, za které si štěstí sice nekoupím, ale i tak si toho za ně koupím dost. Já tedy ne, protože takto chytrá a ani pilná nejsem.

denib
15.07.2022 5 z 5

Grisham opět nezklamal. Hned na začátku právnická firma lanaří hlavního hrdinu, aby k nim šel pracovat. Každému dají hodně peněz, luxusní auto, každý si pořídí dům, hezkou ženu, roztomilé děti... Hned mi hlavou bleskla myšlenka na Stepfordské paničky a měla jsem chuť křičet: Uteč! :-) Jenže on, ačkoli je to chytrý mládenec, neuteče a do firmy nastoupí. Dál je děj dost předvídatelný, nastoupí trable, jak si můžete přečíst v anotaci. Ale i přes tu předvídatelnost je to dobré a napínavé čtení, které mě ohromně bavilo.

bigben
22.03.2022 5 z 5

Náhodou se ke mně dostala tato knížka, kterou jsem kdysi četla a samozřejmě viděla film. Příběh je dobře napsaný, napínavý a děj pěkně jede...asi se ještě vrátím k další knize od tohoto autora

J. S.
08.02.2022

(SPOILER) Velice doporučuji tuto knihu (faktická poznámka - delší dobu čtu - možná lze říci studuji -vydání této knihy v angličtině - tedy nejsem nějaký odborník, ani nejsem znalec českého překladu této knihy, ale ...). Domnívám se, že tato kniha může zaujmout nejen nadšené čtenáře napínavých příběhů. Když se člověk zamyslí na straně jedné nad tím, co ta kniha popisuje a na straně druhé nad tím, co vidí kolem sebe - např. jako občan České republiky ..., tak může dospět ke zjištěním, resp. úvahám (analogiím), ze kterých se mu možná udělá až nevolno.
Těch zajímavých momentů je více (možná zvláště - ale nejen - pro právníky), nicméně pokud si mohu dovolit uvést příklady - SPOILER:
1) Třeba nástup nadšeného pracovitého nováčka do kolektivu, kde se zaměstnavatelé tváří seriózně, jsou nároční, ale zároveň laskaví a slibují úspěch a bohatou odměnu za velké pracovní nasazení (v tomto případě v právnické firmě), přitom však poctivá a zároveň náročná práce není to, na čem je fungování daného kolektivu (firmy) založeno.
2) Dále je zajímavé zamyšlení nad tím, zda některá právnická povolání (nikoho se nechci dotknout, to jen přemýšlím), a to třeba i ve státních službách, nenabízejí (tady v ČR například nebo i jinde) hromadu peněz lidem ochotným přivřít oči nad kdovíčím, resp. podílet se na kdovíčem, výměnou za to, že tito lidé budou ochotní budovat spíše iluzi než realitu fungujícího práva a spravedlnosti...
3) Také je zajímavá úvaha (analogie), že člověk může někdy nastoupit do určitého zaměstnání, kde s ním určití lidé jednají zdánlivě narovinu a zároveň ho tito lidé a celý "regiment" kdovíkomu sloužících přisluhovačů všemožně špehují, odposlouchávají a snaží se ovládat pro účely, které nejsou - z velké části - ani legální, ani morální (prostě špína).
Na závěr si dovoluji vyjádřit názor, že předmětná kniha je opravdu zajímavá, a že analogií a podnětů k zamyšlení je tam celá řada.

tittanie
19.01.2022

Už loni jsem si říkala, že jsem dlouho nečetla nic z právnického prostředí, tak jsem si vzala dvě knížky od Grishama. Z Vyvolávače deště jsem byla opravdu nadšená a tak jsem se pustila do čtení této knihy.
A musím říct, že jsem zklamaná. Prvních asi 150 stran se jenom řešil nástup do firmy, nuda. Pak to začalo být zajímavé, ale ztrácela jsem přehled, když utíkali před ... vlastně všemi. Nejlépe číst s mapou nebo přeskakovat, kde kdo kam jede. Trochu jsem čekala, že na konci bude nějaký nečekaný zvrat, který ale nepřišel, no asi mi to nevadilo.

ellescorpio
29.10.2021 5 z 5

Re-reading po mnoha a mnoha letech. Poprvé jsem ji nadšeně četla někdy po miléniu jako teenager (a tenkrát tedy ty technologie nepůsobily jako za krále Klacka) a moc se mi líbila i dnes. Za mě nejzdařilejší Grishamovo dílo. Cca půlku knihy jsem měla jako audio, Martin Písařík to namluvil úžasně a fakt jsem si to skvěle užila. Pro mě je to srdcovka️

oskli
06.10.2021 5 z 5

Moji rodiče Grishama milují a doporučovali mi ho už na gymplu. Já ho objevila až teď po čtyřicítce, ale musím jim dát za pravdu. Poslouchala jsem jako audioknihu a okamžitě jí propadla. Pokud se oprostím od toho, že je to trochu moc americké, nereálné, supermanské, a budu se věnovat jen dojmu z knihy, která je extrémně napínavá, skvěle napsaná a čtenáře úplně pohltí, musím dát pět hvězd :-)

borsalino_csfd
28.08.2021 3 z 5

Film jsem neviděl, začal jsem s knihou. Příjemná, velmi čtivá oddychovka, ovšem neškodilo by trochu příklonu k realitě a ubrat supermanských schopností hlavnímu hrdinovi. Ale jinak zdařilé, musím zkusit další kus.

playada
19.05.2021 5 z 5

Teda, dostat se do takové situace, děkuji pěkně !! A teď babo raď ! Napětí po celou dobu. Kdo se chce bát, čtěte!!

evineckY
27.04.2021 4 z 5

Kniha je o trochu lepší, než film, který jsem kdysi viděla, protože tam byly změny.
Je o tom, jak grázli si myslí, že jsou nedotknutelní a jak je všechny převeze mladičký právníček po škole.
Tentokrát jsem poslouchala audioknihu ,která byla moc dobře načtená

Kolombus
09.04.2021 3 z 5

výborne sa číta, ale berte to ako oddychovku - pretože dej je predvídateľný ale i tak lákavý

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Prvá grishamovka ktorú som čítal, prečítaná jedným dychom, veľmi zábavné.

sarkaditt
15.01.2021 3 z 5

Audiokniha: Perfektně čteno, naprostá paráda. Příběh takový průměr, hezká oddechovka - žádné prudké zvraty nebo napětí, ale příběh sám o sobě zajímavý.