Letní strom

Letní strom https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19836/mid_letni-strom-Vs0-19836.jpg 4 96 24

Fionavarská tapiserie série

1. kniha trilogie Fionavarská tapisérie. Úvodní svazek trilogie Fionavarská tapisérie je příběhem sympatické pětice studentů kanadské univerzity. Kimberly, Kevin, Jennifer, Dave a Paul jsou tajemným cizincem, Lorenem Stříbropláštěm, pozváni do magické Fionavary, prvního ze všech světů. Mají se zúčastnit oslav padesátiletého výročí vlády velekrále, ovšem jejich osudem je sehrát ve světě Fionavary mnohem důležitější roli, u každého z nich trochu odlišnou, ale vždy významnou. Po celé věky uvězněný temný bůh Rakoth se totiž uvolnil z pout a nad zemí se stahují černá mračna zmaru a krvavé války… Fionavarská tapisérie je klasickou fantasy nesoucí se v té nejlepší tolkienovské tradici, po téměř dvacet let od svého vzniku inspirovala mnoho dalších hudebních, literárních i uměleckých děl a svou značnou oblibu si zachovala dodnes. Přeložila Linda Bartošková.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo , Triton

The Summer Tree , 1984

Chidlink
21.01.2024 3 z 5

No mám z té knihy dost rozporuplné pocity :D Prvních 120 stran není moc dobrých, občas mě přišlo že postavy jednají nesmyslně a nelogicky. Ztrácel jsem se v ději i ve jménech a historických událostech, kterých je požehnaně. Proč tohle autor nerozvedl do více stran ? Každopádně od strany 120 se z toho začíná stávat úplně jiná kniha a od strany 150 jsem měl pocit, že knihu začal psát naprosto jiný člověk. Druhá polovina je o hodně lepší, záživnější a lépe slohově napsaná. Je to klasická fantasy a vůbec ne špatná :) Nicméně musím dát 60% za poměrně zpackaný začátek. Uvidím co přinese druhý díl.

wena
21.01.2024 4 z 5

Ze začátku jsem měl problém se začíst ale jak plynul příběh už mě to chytlo a mělo to spád.

SONP
11.10.2022 3 z 5

Obálka a začátek opravdu krásné. Velmi se mi líbil nápad, že se hlavní protagonisté dostanou do fantasy světa právě z univerzitního prostředí, kde vznikla v hlavě jistého jazykozpytce ta fantasy nejfantasyovitější. Nicméně ten samotný svět Tapiserie už byl tak přemytologizován, že na vytváření nějakého vztahu k postavám už pro mě nezbylo místo. A tak jsem knihou celkově tak nějak jen proplul, aniž by ve mě zanechala nějakou stopu nebo aniž by mě zajímalo, jak se osudy uvězněných vysokoškoláků budou vyvíjet dále. Celkový dojem proto spíše rozpačitých 60%.

cathyblack
13.09.2022 5 z 5

Letní strom, první kniha z Fionavarské tapisérie, nás láká svou úžasnou obálkou. Tu má na svých bedrech John Howe. Příběh se mi ale zprvu tak lákavý nezdál. Pětice kanadských studentů je zlákána čarodějem na podivný výlet. Na výlet do říše Fionavar, plné čarodějů, válečníků a mýtických tvorů a záhad. A oni na tuto zvláštní nabídku přikyvují a tím se nevědomky stávají součástí vzorce magické Fionavarské tapisérie. Trošku jsem se bála, že půjde o pohádku tipu Narnie. Nebyla jsem uplně tak daleko, ale Letní strom nabízí trošku víc. Elegantní prózu protkanou hutnými mýty, osobitou poezii a temnou atmosférou. Čtení mi šlo hodně pomalu, přiznávám - a jak jsem člověk od přírody netrpělivý, tady jsem si v té pomalosti lebedila. Zápletka je typická, kdesi povstane temný pán, jenž byl už jednou spoután. Na druhé straně se objeví osobití hrdinové, ke kterým není těžké si najít cestu, protože každý z nich prožívá svou osobní tragédii. Ačkoli mi příběh v jistém bodě připomínal pohádkovou Narnii, musím uznat, že se autorovi podařilo ukázat - jak je fantastický svět vnímán očima dospělých jedinců, kteří už své zažili. Jak se s tím pro ně nepřirozeným prostředím vypořádají? Více dodám až dočtu sérii.

LiliDarknight
30.03.2022 5 z 5

O tejto knihe veľa ľudí písalo, na aké všelijaké knihy sa to podobá (hoci mne to oveľa viac ako fantastiku pripomína klasickú mytológiu, ale budiž). Ale už sa zabudli zmieniť o tom, ako krásne je napísaná.

Získala si ma hneď po niekoľkých stranách. Autor má nepochybne úžasný rozprávačský talent. Dokázal ma strhnúť pár vetami. Vytvoril nádhernú magickú atmosféru, veľmi hutnú. Jeho postavy, hoci sa najskôr tvárili plocho, získali trojrozmernosť. Po dlhom čase kniha, v ktorej som musela prečítať každé slovo a vôbec by mi nevadilo, keby som ju čítala pokojne aj mesiac.

Čo na tom, že som z toho všetkého mala zo začiatku guláš, že to bolo miestami až neskutočne naivné a že niektoré postavy majú toľko mien a prezývok, že by si mohli spísať súkromný telefónny zoznam. Skrátka som sa do tohto sveta, do toho príbehu, do tej atmosféry, do všetkého, zamilovala.

ludek.n
03.09.2021 4 z 5

Fionavarská tapisérie, jejíž je Letní strom první částí, je Kayovou prvotinou a současně vzletným vstupem do světa fantasy tolkienovského typu. Kay na rozdíl od svého vzoru ovšem není tak precizní v drobnokresbě, soustředěný na příběhovou linii a chybí mu také onen urputný Tolkienův tah na bránu. Namísto toho tu máme přehršel nejrůznějších mýtů a bájí spletených dohromady, počínaje šamanskými rituály, přes keltské motivy, legendu o jednorožcích až k rohu ze slonoviny, probouzejícího Divokou smečku. Hádám, že v dalších dvou pokračováních k tomuto výčtu ještě nějaké další mýtické paralely přibudou. Kayův styl psaní se podobá divadelní hře, kdy jedna scéna střídá druhou v krátkých oddělených sekvencích, zaměřených vždy na některou z úřadujících postav, v jejichž čele stojí ona pětice torontských studentů, kteří do světa Fionavary sice nepatří, nicméně právě okolo nich se točí většina události. Máme tu tak Kimberly přebírající žezlo vědmy, Paula u Letního stromu, Davora mezi kočovnými kmeny na Pláních, Jennifer v černém Starkadhu nebo Kevina s princem Diarmuidem na záletech v Cathalu. Mění se postavy, kulisy i osvětlení, jenom cíl zůstává stejný, i když v této knize je ještě nekonečně vzdálený…

honza9869
12.04.2021 3 z 5

Ne... Tapiserie mne nechytla. Nevím proč.

Archie
31.01.2021 3 z 5

Tak tohle mi prekvapive nesedlo. Misty jsem absolutne nechapal chovani postav, obcas jsem zase kroutil hlavou nad sošnou poetikou, ktera muze sedet Silmarillionu, ale v romanove podobe ke me nedolehalo vubec nic, vyjma osudovych obrazu bez skutecne osudovosti.

berry1009
19.11.2020 4 z 5

Knihu jsem dostal čistou náhodou od tety knihovnice jako přebytek. Mnoho jsem tedy nečekal. Vyklubalo se z toho ale vcelku příjemné fantasy! Začátek knihy je trošičku pomalejší, do děje nás ale vtáhne. Druhá polovina knihy je již mnohem čtivější (a to i díky Davevovi, na jehož část jsem se intuitivně těšil od začátku). Na první knihu vůbec ne špatné, a možné si i pořídím pokračování.

petr_
12.06.2020 4 z 5

Když jsem začal číst tuto knihu, tak mě napadlo, že se jedná o rané dílo autora, které mi dosti připomínalo Letopisy z Narnie. Prní polovina knihy mi přišla strašně popisná, což se mění v druhé půlce, kde se děj začíná vyvíjet a gradovat. Zatím si netroufnu tuto knihu hodnotit, protože se jedná o první díl z trilogie, ale zaujala mne.

Ahmose
21.05.2020

Rozhodol som sa, že nebudem Letní strom hodnotiť hviezdičkami, pretože som ho nezvládol dočítať, ale možno neskôr sa k nemu vrátim. Mám však potrebu napísať upozornenie pre čitateľov a tak píšem toto hodnotenie.
Toto nie je jednoduchá oddychová fantasy, autorov štýl je veľmi špecifický a mne osobne nesedí, v rámci jednej kapitoly sa striedajú pohľady viacerých postáv, ktoré nám nie su skoro vôbec predstavené a aj výber slov je veľmi špecifický. Preto kniha vyžaduje vašu plnú pozornosť a myslím, že je skôr vhodná pre starších čitateľov, možno skor literárnych fantasy fajnšmekrov, ktorý už naozaj väčšinu fantasy literatúry prečítali a teraz už len hľadajú niečo zaujímavé, niečo uplne iné ako všetko ostatné.

luboskniha
10.08.2019 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, i když jsem se zprvu do ní nutil abych jí vůbec začal číst. Je to fantasy, které je čtivé, má zajímavý příběh i svět. Občas jsem se v postavách i samotné příběhu ztrácel, ale o to víc mi přišlo, že se od knihy nemůžu odtrhnout. A slovy RyonMathrin: ,, Umně utkáno, pane Kayi." Knihu doporučuji a těším se na další díl.

špulo
21.12.2018 5 z 5

Fantasy á la Tolkien, ale bez toho kopírpocitu. Výborný začiatok veľkého epického príbehu. Všetkým fandom žánrovej klasiky doporučujem...

Jm.bazar
14.10.2018 4 z 5

Ctive, ale nejak jsem se nedokazala vcitit do hlavnich hrdinu, vse moc rychle prislo a odeznelo.

RyonMathrin
09.04.2018 5 z 5

První svět. Ten, od kterého se všechny ostatní odvíjí. Pěkná myšlenka. A mistrně zpracovaná.
Autor, který pomohl dát dohromady útržkovitý Tolkienův Silmarillion vytvořil vlastní svět se silným příběhem. Inspirace Tolkienem je v díle poznat, ale není to žádná kopie, je to svébytný vesmír. Nečekaný a trochu pomalý začátek se brzy rozvine ve spletitou a poutavou jízdu, kdy každý z mladých hrdinů má svůj úkol, něco, čím si musí projít jen oni sami.
Hloubka, naléhavost, osudovost. Tahle slova mne napadají, když si na knihu vzpomenu.
Příběh vychází ze známého schématu fantasy: boj „dobrých“ proti „temnotě“, ovšem zcela originálně zpracovaný. Temnota je perfektně popsaná, „ti dobří“ charakterizováni úžasným jazykem („… neboť oni byli světlem a jejich jméno bylo světlo.“)
Věděli jste, že existuje Tkadlec, který vytváří osud?
„Umně utkáno, pane Kayi.“ Za mě zasloužených 5*.

verense
12.02.2018 5 z 5

Pro mě krásná fantasy, ze začátku mi chvilku trvalo zorientovat se v postavách a příběhu samotném, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Samozřejmě jsou zde podobnosti s díly jiných spisovatelů daného žánru, ale nemůžu říct, že by mne to nějak iritovalo, zase je tam řada originálních myšlenek, které to vyváží. Je zde důraz na myšlenky a emoce hlavních hrdinů, které ozřejmují jejich činy, některé jsou pochopitelné více, některé méně. Část otázek zůstává nezodpovězena, uvidím, zda se odpovědi dozvím v následujících dílech trilogie.

Samuel7
09.07.2017 5 z 5

Krásná, čistokrevná fantasy, která čerpá hodně z keltské tradice (bohové se prochází po zemi, stromy jsou živé...). Ač autor uspořádával Tolkienovo dílo, rozhodně se nejedná o další kopii Pána prstenů. Objevují se tu sice klasické prvky jako Temný pán, ale příběh má již veskrze moderní kompozici, v níž se prolínají příběhové linie jednotlivých hlavních postav. Zaznamenal jsem bohužel překladové a pravopisné nedostatky, což však jde na vrub Argu.

DastyX
15.06.2017 3 z 5

U tohoto prvního dílu musím říct, že zezačátku se mi vůbec nelíbil způsob, jakým je knížka napsaná. Hodně uměle tam vytvářel tajemství a narážky, které měly být vysvětleny později, často dost zbytečně. Také pocity hrdinů byly hodně popisně uvedeny.. Než jsem si přečetla rok vydání 1984, tak jsem si myslela, že autor vůbec neumí psát. V první části knihy mi to vadilo hodně. Kvůli roku vydání jsem autorovi styl psaní odpustila, a knížku dočetla. A nelituju. Příběh je hezký, zajímavý a i když některé pohnutky hrdinů jim "nevěřím" tak nakonec jsem ráda, že jsem to nevzdala. Druhý díl je napsaný o hodně líp a už se čte jedním dechem. Takže kdo bude mít stejný problém, doporučuji vydržet. Příběh za to stojí :-) Třetí díl jsem ještě nečetla, tak uvidíme, ale těším se.

Taji
10.07.2015 5 z 5

Nádhera! 1. díl trilogie. Krásný rozvětvený příběh. Zajímavé postavy. Už se těším na další díly.

Ellbereth
01.04.2015 5 z 5

Když jsem začala číst, nějak jsem nic nečekala. Děj pak nabral pěkné obrátky a těm, kdo mají rádi fantasy pohádky pro dospělé mohu jen doporučit. Dobře napsáno, zajímavé postavy, pěkný děj. Sice vám to možná přijde jako splácanina všeho možného, ale jako výsledek to prostě funguje. Autor má zřejmě poměrně dobrý přehled o severské i jiné mytologii. Pro mě výborná oddechovka, která vás naprosto pohltí. Mohu od autora doporučit i hodně volně navazující Ysabel a Plavbu do Saratnia s Pánem císařů, které jsou o trochu z jiného soudku.

Guy Gavriel Kay
kanadská, 1954