Fína

Fína https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385480/mid_fina-iDf-385480.jpg 3 9 5

Třetí román výtvarnice Daniely Šafránkové ukazuje, jak zábavné, ale i frustrující můžou být kulturní rozdíly mezi Američany a Čechy, mezi světem Západu a Východu raných 90. let. A zároveň je napínavým detektivním pátráním po osudech ženy z deníkových záznamů popisujících život obyčejných lidí za dob protektorátu. Američanka Lisa najde v pozůstalosti po svém otci několik dopisů psaných pro ni podivným jazykem, češtinou, fotku a parte neznámé ženy. A protože právě prochází rodinnou krizí, rozhodne se ji vyřešit tím, že odcestuje do Evropy a začne pátrat po svých kořenech. Cesta ji zavede až do Prahy, která je těsně po rozdělení Československa místem pořád ještě spjatým se socialistickou minulostí, pro Lisu nepochopitelným, skoro nepřátelským a plným podivných zvyklostí. Ale zároveň má neopakovatelnou atmosféru, která Lisinu nedůvěru postupně naleptává. Zjistí Lisa, jakým osudovým způsobem byla Fína, dívka z fotografie, spojena s jejím otcem? Proč o ní nikdy nemluvil? Nalezne v tomto mrazivém a podivném městě smysl života, který se jí na slunných plážích Kalifornie začíná vytrácet? Američané v porevoluční Praze Kdo je dávno mrtvá dívka z fotografie? Temné tajemství z protektorátní Prahy.... celý text

Romány , Pro ženy , Literatura česká

Vydáno: , Argo

Miladad
20.11.2022 3 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohla vůbec začíst, když se děj přesunul do Prahy bylo to trochu lepší, protože jsem toto prostředí cizinců v 90 letech znala a to je myslím popsané věrohodně. Dlouho trvá než člověk zjistí jak je příběh propojen se Slávkou a ve finále je to tak trošku nedotažené, nicméně nápad zajímavý a dal by se určitě zpracovat lépe.

Jančislava
07.04.2020 2 z 5

Knihu mi půjčila kamarádka, že je prý zajímavá. Mě bohužel moc nezaujala. Vyprávění nebylo špatné, ale dle mého názoru ti šlo napsat více zajímavě, zvláště příběh Slavky. Ten není pořádně zpracován. Vždy je to takové usekle. Jinak přítomnost mě taky moc nezaujala. Když to začalo být zajímavé tak se to nějak useklo, nedoresilo. Já jsem z knihy trochu zklamaná.

ieve
15.12.2019

Kniha byla čtivá, taková oddechovka, námět je zajímavý, ale místy to bylo takové hodně naivní - velmi nepravděpodobné náhody, které hlavní hrdince odkrývají příběh, po kterém pátrá... (například objevení Lojzíka...jaká náhodička..to mi přišlo až úsměvné.

Polík
01.05.2019 2 z 5

Nápad rozhodně zajímavý, ale nevěrohodně zpracováno. Zápisy do deníku slohově rozhodně neodpovídaly době, překvapilo mě, že tam nebyla ani zmínka o válce.
Američanka Lisa byla krajně nesympatická, místo, aby si vyřešila život doma, tak se spakuje, odjede do země, o které nic neví, vědět nijak zvlášť nechce, a o které neřekne pozitivního slůvka.

monula6471
23.02.2019 5 z 5

Pekna kniha ,dojemná ,ctiva .Za dva dny jsem ji mela přečtenou . Ráda si přečtu ještě další dvě knihy od této spisovatelky . Tuhle knihu můžu doporučit .

2016  50%Bydlim v Nuslích
2015  69%Anísa