Fimfárum

Fimfárum https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6121/bmid_fimfarum-3p2-6121.png 5 1836 222

Fimfárum je sbírka pohádek Jana Wericha, obsahující například pohádky Rozum a štěstí, Lakomá Barka, Fimfárum, Jak vyhynuli obři na Šumavě atd. Kniha je určena nejen pro děti, protože i dospělí v ní najdou jakési Werichovo moudro a jeho osobitý styl humoru.

ivetka859
28.02.2021 5 z 5

Myslela jsem si, že mě Fimfárum v dětství minulo, ale zjistila jsem, že to není možné. Až opadá listí z dubu jsem znala v animované verzi, Tři veterány jako film, Královna Koloběžka první je převyprávěním Chytré Horákyně a po celou dobu čtení jsem si představovala hlas Jana Wericha, který to sladil do nového kabátku. Ten hluboký hlas, někdy rozvážný, někdy lemující rychlost příběhu, hravý a drnkající slabiky pataputy pataputy.
Krásné, originální, pro děti i dospělé.

Medvědářka
21.02.2021 5 z 5

Krásný návrat do dětských let, kdy jsem tohle poslouchala na LP deskách a koukala v tv na černobílé filmy s panem Werichem a Voskovcem. Sice jsem nerozumněla některým věcem, ale ten vtip a moudrost tam byl už od začátku.

zdenaR
16.02.2021 5 z 5

Krásné pohádky, které je radost číst.
Občas si pouštím i audioknihu skvěle čtenou Janem Werichem.

ddkk
27.01.2021 5 z 5

Pohádky-nepohádky, občas pro menší děti i docela rizikové čtení, třeba takový na první pohled neškodný Paleček nebo František Nebojsa. Nebo broušení vražedné dýky na jazyku loupežníka, mluvící nebožtík zabalený do záclony či bezhlavý chlap, který má zájem o hru v karty...

Mám docela vtíravý dojem, že se Jan Werich ve Fimfáru pěkně vydováděl. A doslova nekřesťansky se otřel o naši socialistickou bývalost (dle vzoru současnost). Však koho by napadlo věnovat pohádku zasloužilému vrabci anebo nechat Honzu vyhrát Rallye Monte Carlo s šestsettrojkou?

Bavím se hodně výmysly páně Werichovými a nejvíce nejradši mám Lakomou Barku a samozřejmě Tři veterány...Mimochodem, v posledním vydání knihy najdete v ilustracích Terezy Bartůňkové zpodobněného i samotného autora Fimfára.

Knížku velmi doporučuji každému, kdo má rád naši mateřštinu a má smysl pro recesi.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Krásné knižní i filmové zpracování.

Ni.kk.i
12.01.2021 5 z 5

Já tuhle sbírku pohádek prostě miluji a stejně tak i její filmové zpracování. Wericha obdivuji pro jeho prosté leč okouzlující vyjadřování. Příběhy jsou velmi poutavé, poučné a nechybí v nich takové to "werichovské" moudro. Jan Werich je vskutku taková obyčejná neobyčejná osobnost.

Kortez
01.01.2021 5 z 5

Pana Wericha mám rád od dětství, každé Vánoce koukám na všechny werichovské pohádky v TV, poslouchám po celý rok werichovské pohádky, fejetony nebo třeba rozhovory v rádiu a internetové YouTube je pro mně častý dárce werichovských moudrostí.
Fimfárum jsem poslouchal jako audioknihu a pouštěl si pohádky večer na spaní na služebních cestách. A byli to příjemně strávené chvilky.

ThrisaManx
16.12.2020 5 z 5

Přiznám se, že jsem až doteď Fimfárum nikdy nečetla, a dokonce ani neviděla. To se neměnilo, ale po přečtení knihy to musím napravit a film si pustit. Protože toto bylo naprosto geniální dílo. Vtipné a tak originální, že jsem nechápala, proč se to ke mně nikdy nedostalo. Spojení pohádkového světa se světem moderním, do toho ten tyický Werichovský humor, no prostě to doporučuju. A to jak dětem, tak i dospělým

666Jitka
22.11.2020 5 z 5

Skvělý soubor pohádek vyprávěných po "Werichovsku" :-) Některé z nich jsou vskutku notoricky známé, některé méně, ale všechny v sobě mají moudro, vtip, ale také kritiku - některé věci mi jako dítěti vůbec nedocházely a najednou je vidím jako na dlani - velmi povedené!!!

veronika4001
30.10.2020 5 z 5

Výjimečná sbírka pohádek, která sděluje, jaká je lidská povaha a co je důležité. Každá z postav symbolizuje svojí typikou charakterové podání dobra, zla, závisti, zvědavosti, lakomství, nebo skromnosti, rozumu či štěstí v českém, většinou malebném (vesnickém) prostředí. Typické pro tyto pohádky je vzájemná znalost a blízkost postav, proto je každý vždy nositelem jedné výrazné vlastnosti, kterou se doplňuje s ostatními postavami. Co vlastnost, to symbolika celé postavy a tím pádem děj pohádky. Tyto pohádky totiž nejsou ani tak stavěny na příbězích, jako spíše na (nejen lidském) charakteru a vztazích, a o to více jsou poučnější. Na každé z postav je vidět ona charakterová vlastnost jako zvláštnost, neboť podle ní se postava projevuje, takže děti rozpoznají reakce závistivého člověka, člověka dobrosrdečného, nebo třeba lakomého. Kniha pro děti ve Werichovsky typickém podání. Úsměvná, naučná, krásně česká. Výjimečný pan Werich.

XbookwormX
28.10.2020 4 z 5

Nejvíc mi v hlavě utkvělo "komplot" a "prase". Četl jsem to jako malej fakan a ptal se táty, co je komplot, protože jsem nějak podvědomě tušil, že to nebude překlep a nepůjde o nakládaný ovoce. To by totiž nehrálo zase do kupy s tím prasetem, že jo?
Werich to se slovem uměl.

Laféeverte
27.10.2020 5 z 5

Je to jedna z mých oblíbených knih. Příběhy jsou trochu jiné něž klasika o princeznách, ale zato mají nezaměnitelné kouzlo, vtip a životní moudro. V podání autora všechno ještě víc vynikne, takže když je čtete, v podstatě slyšíte Jana Wericha. Přečetla jsem ji už mnohokrát a nikdy mě to neomrzelo.

willy9203
21.09.2020 5 z 5

Pohádky, které pobaví děti i dospělé. Pro každého je tam něco hlavně na pobavení. Pravda, ještě raději mám, když ty pohádky čte sám autor.

janina66
28.08.2020 5 z 5

Velice moudré pohádky, vyprávěné nenásilnou a chytrou formou. Opravdu zdařilé a poučné.

Atlantis
16.07.2020 4 z 5

Do Jana Wericha jsem musel jako čtenář i divák dospět. V mládí mi připadaly jeho projevy nabubřelé a přechytralé. A bylo to právě Fimfárum, které změnilo můj pohled na tohoto autora. Pohádky jsou vtipné, inteligentní a velice často mají takový zvláštní nádech, jakýsi mix moderny a klasického pohádkového vyprávění, který z nich dělá opravdu unikátní a jedinečné čtení. Jsem rád, že mi tato kniha prošla pod rukama.

Tahoanah
04.07.2020 5 z 5

Klasika od klasika!

m_martina
04.06.2020 5 z 5

K této knize nemám co dodat, čte se sama a je v naší rodině oblíbená už celá dlouhá léta.

Cajda
25.05.2020 5 z 5

No jo, tak klasika pana Wericha - děkujeme Vám, mistře! S láskou Lucie.

pydla
18.05.2020 5 z 5

Máte rádi Jana Wericha a jeho moudrý humor? Máte rádi pohádky? Pak nemůžete minout knihu pohádek Fimfárum. Krásné pohádky okořeněné Werichovým humorem se Vám jistě budou líbit při čtení dětem. Lakomá Barka, Tři veteráni, Paleček, Až opadá listí z dubu čí Fimfárum a mnoho dalších je zárukou, že se pobavíte. Kniha je doplněna krásnými kresbami Jiřího Trnky. Co víc si přát?

lyrra
04.05.2020 5 z 5

Skvělý jazyk. Tak báječná čeština a stylistika, to je něco unikátního. Ostatně jako i ostatní Werichovy knihy. Úplně bych ji nezařadila k dětským pohádkám, syna zatím nebaví, ale chápu, já se do ní také zamilovala až později.

A ano, když ji čtu nahlas, napodobuji frázování a hlas pana Wericha. Samozřejmě neúspěšně, přesto z toho mám až dětinskou radost:)