Fimfárum

Fimfárum https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31122/fimfarum-31122.jpg 5 1834 222

Soubor pohádek, které mají pečeť autorova osobitého humoru a vypravěčského umění.

s1ombrehimawari
s1ombrehimawari
18.03.2022 4 z 5

Nemůžu vysvětlit, proč ve mně Úsporná pohádka vzbuzuje takovou úzkost.

a304
a304
11.03.2022 5 z 5

Jen pomyšlení na Mistra Wericha ve mně vyvolává extázi, vidím ho a víc neprozradím, nesmí se produkovat myšlení.
Krátce: je to boží.
PS: Ta kniha, /né dnešní doba/.
PS: ...

Štěpničák
Štěpničák
31.01.2022 5 z 5

Tato kniha je naprosto úžasná. I teď s odstupem času jako dospělý člověk vnímám kvalitu pohádkových příběhů. I teď po čase mě kniha naprosto dostala. Jsem velmi rád, že jsem ji mohl opět po letech otevřít a nahlédnout do tajů netradičních pohádek. Werich má osobitý styl, který mně velmi vyhovuje. Musím též doporučit filmy (minimálně 1. a 2. díl), který příběhy vtipně doplňuje za pomocí loutkových postav.

Štěpinambura
Štěpinambura
30.01.2022 5 z 5

Tohle nikdy neomrzí. Pane Werichu, jste génius!

amejzlík
amejzlík
12.01.2022 5 z 5

Poslední kousek do seznamu k maturitě. Krásné pohádky s nezaměnitelným Werichovým stylem vyprávění. Možná mi trochu vadil levicový postoj pana Wericha, který byl z pohádek trochu cítit. Ale to se o něm ví. (Viz. filmy Pekařův císař, Císařův pekař, nebo Byl jednou jeden král) Ráda jsem si pohádky připomněla. Čítávala mi je jako malé babička. Pamatuju si i na kreslený seriál. Miluju pohádky a došlo mi že minimálně dvě jsou úplně stejné jako jejich filmové zpracování. Královna Koloběžka První a Tři veteráni. V hlavě mi během čtení hrály písničky z dílny Svěráka a Uhlíře. Které k nim pro mne už naprosto neodmyslitelně patří.

heavy66
heavy66
07.01.2022 5 z 5

Jsou pohádky dobré, lepší, skvělé, a pak je Fimfárum! Pohádky, které se musí číst nahlas dětem před spaním. Pohádky, jejichž krásný jazyk se v ústech změní v lahodnou manu, která pomalu, líně steče do vašeho hrdla, uspí vaše děti, a vás probudí jako živá voda!

Len2očka
Len2očka
29.12.2021 5 z 5

Knížka je skvělá,četla jsem ji,už je to dosti let a stále ji mám v živé paměti,leč vlastniti se mi ji z nějakého důvodu nedařilo a nyní jsem ji s láskou darovala pod stromeček mým milým,kde velké a upřimné radosti nadělila.

miša63
miša63
29.11.2021 5 z 5

Člověk se pokochá příběhy i pěknou češtinou.

Mánička178
Mánička178
24.11.2021 4 z 5

Nevím, jak k tomu mohlo dojít, ale Fimfárum jsem poznala až v dospělosti, přičemž jsem se s ním prvně setkala ve formě animovaného filmu, ze kterého si pamatuji několik legendárních scén či písníček, proto jsem se na čtení moc těšila. Až u knížky mě překvapilo, že mj. Tři veteráni i Koloběžka první pochází z dílny Jana Wericha, ale když se zamyslím nad vtipem obou pohádek, vlastně mě to na pana Wericha dost sedí :) Musím říct, že psaná forma mě vůbec nezklamala, naopak vyvolala nadšení - díky košatému jazyku vyprávění, díky vsuvkám z moderního světa, díky humoru. Krásné pohádky, které bezpochyby budu číst svým dětem :)

Ana72154
Ana72154
13.11.2021 5 z 5

Fimfárum jsem ráda četla v dětství. Teď jsem se vrátila ke čtení v rámci výzvy.

poiu
poiu
01.11.2021 5 z 5

Krásné, jazykově vytříbené pohádky. :-) Dá se číst stále dokola a neomrzí se. :-)

bee88maja
bee88maja
29.10.2021 5 z 5

Klasika všech klasik, když jsme si jednotlivé příběhy/pohádky před spaním předčítali, byla to zábava, a fascinace - s jakou lehkostí Jan Werich používá češtinu, jazyk. :) Obdivuhodné.

andrea7191
andrea7191
16.08.2021 5 z 5

Kdo nečetl, jako by nebyl.....

jajsemenyk
jajsemenyk
07.07.2021 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát jako malá, moc se mi líbila, ale příběhy jsem spíš brala jako vtipné pohádky. Teď jsem se k ní vrátila díky povinné četbě a už jsem v příbězích vnímala i nějaké ponaučení, která přinášely.

Asi nejvíce se mi vždy líbil příběh Tři sestry a jeden prsten (který jsem měla nejradši i v animované verzi), co se týče jazyka, je pak nejlepší Chlap, děd, vnuk, pes a hrob.

kopeceli
kopeceli
04.07.2021 5 z 5

Mám moc ráda Werichova pohádky, které jsem dřív znala jen z gramofonové desky, takže ne všechny. Pak přibyl animovaný film, ale opět nebyly všechny. A teď je mám knižně a s chutí čtu čas od času podle nálady, jako třeba dnes.

Lucissia
Lucissia
08.06.2021 5 z 5

Prostě nádhera. Kniha i filmové zpracování a teď čtení jsem si naprosto užívala. Moje topky jsou Lakomá Barka a Až opadá listí z dubu. :-)

lordchaos
lordchaos
23.03.2021 5 z 5

Od postaršího člena rodiny, který má jinak Jana Wericha, co se týče umělecké tvorby, v oblibě, jsem slyšel názor, že jeho Fimfárum se mu vůbec nelíbí. Vzal prý krásné známě pohádky, které následně zparchantil a zpitvořil do zrůdné podoby. Sám bych to definoval trochu jinak. Běžnými pohádkami se jistě inspiroval, ale vytvořil naprosto originální pohádky oproštěné o klasickou naivitu a zažitá klišé. Ovšem opřené o důkladnou znalost světa a lidských povah. Vdechl do nich skutečný život ve vší jeho absurdnosti i kráse. Není to školometské, ale přesto poučné. Není to ani smutné (či dokonce depresivní), ale plné srandy!

Ostatně pohádky Jana Wericha považoval, vedle těch Čapkových, za ty nejlepší v české literatuře dokonce i Karel Kryl (více v knize Půlkacíř).

NinaZPohádky
NinaZPohádky
17.03.2021 5 z 5

Nesmrtelná klasika nad kterou není!

apq
apq
06.03.2021 2 z 5

Povinná četba, která me moc nezaujala.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
04.03.2021 5 z 5

Zas jeden návrat, zde dokonce druhý návrat, protože první jsem podnikla se svými dětmi. A tento druhý se "svými" školními dětmi. :) Nebudu se příliš vymykat a budu pět chválu, i když některé věci mi nepřijdou veselé, Hrbáči z Damašku třeba, nebo Tři sestry a jeden prsten...
Mám eknihu a zdá se mi, že v ní je jiný výběr textů, nežli býval v tištěné knize, kterou jsem někomu půjčila, a tak zmizela navždy. :) Děti si měly přečíst Obry ze Šumavy a myslím, že vnímaly jen ten první plán, ale co už... I jen ten jazyk je tady zajímavý. :)