Filosofská historie

Filosofská historie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295964/bmid_filosofska-historie-5I2-295964.JPG 4 625 81

Na jaře 1847 je již po několikáté zakázána studentská slavnost majáles. Mladí lidé se kvůli tomu bouří. Právě i studenti Vavřena, který chodí vyučovat do rodiny Roubínků, Frýbort, Špína a Zelenka. Vavřena se v rodině seznámí se slečnou Lenkou a zamiluje se. Ta bydlí se svou tetou, od které slýchá mnohé německé výrazy, a sestřenicí Lotty, které se také student Vavřena líbí. I přes zákaz se slavnost koná a celé město je tím nadšené. Včetně starší hodné slečny Elis. Potrestání za majáles rozmluví profesorům, především profesoru náboženství, hrabě Žorže. Při zkouškách propadne Špína a nešťastně zamilovaný do slečny Márinky odchází do kláštera. Na jaře 1848 jsou Frýbort a Vavřena zvoleni do armády a vydávají se do bojů do Prahy.... celý text

SuzukiZ
26.02.2014 4 z 5

Revoluční rok 1848 z pohledu mladých studentů. Jiráskův styl trochu obtížnější na čtení, ale to je asi jediné mínus knihy. Téma (až na posledních 20 stran ze 200) je takové odlehčené, vhodné na nedělní odpoledne :)

JolanaC
23.02.2014 3 z 5

Překvapivě snadno se četla, příběh byl zajímavý. Zpočátku jsem byla nadšená, ale později moje nadšení upadalo.
Jazyk je přesně takový, jaký je ve všech Jiráskových knihách, ale v případě tohoto díla mi připadal mnohem více stravitelný.

MaxQ
17.09.2013 3 z 5

Této knize jsem se na škole úšpěšně vyhýbal a musím říct, že jsem o nic nepřišel. Já nevím, možná ve své době mohla někoho nadchnout, ale mě a dnes... to už ne.

makovec.h
15.08.2013 4 z 5

Před přečtením jsem očekávala, že se tím budu muset horko-těžko prokousávat, ale opak byl pravdou. Knihu jsem přečetla jedním dechem a byla jsem velmi mile překvapena, jak jednoduše a velmi příjemně se čte.

Yorika
22.05.2013 3 z 5

I když je to Jirásek, čte se velice dobře.Nekomlikovaný sice staromodní ale čtivý příběh.

exitus
23.04.2013 4 z 5

Jedna z těch povinných, co se pěkně čtou. Hezký, milý příběh, i když dnes již trochu zastaralý.

Bet
22.02.2013 3 z 5

Četla jsem jí na střední musela jsem se nad ní zamyslet,přečetla jsem jí jedním dechem. Stojí to za přečtení :-)

Andrejz
14.02.2013 5 z 5

Knížka mě mile překvapila. Rozhodně není zdlouhavá ani náročná a příběh je milý.

hortenzie
18.01.2013 5 z 5

Knihu mám od dob studií, velice dobře se čte. Myslím si, že pokud stále patří do povinné četby A.Jirásek, tak by tam mělo patřit toto dílo, či Poklad nebo novely typu Záhořanský hon, Na dvoře vévodském, Maryla, než třeba Bratrstvo. My jsme měli štěstí na chytrou češtinářku, ta nám dala do povinné četby F.L.Věka, a protože tou dobou šel v TV skvělý seriál, tak nám nečinilo potíže 2 díly přečíst. Hodně záleží na tom, jakou formou vás kdo k takovéhle četbě přivede.

Cybermud
11.01.2013 5 z 5

Poplatné době a autorovi. Nádherná květnatá čeština, která svými archaismy pohladí duši. Sálá z ní upřímná láska autorova k vlasti a národu, pro nějž celý život pracoval. Zároveň vzbuzuje smutek, že dnes zapáleni jsme jen pro to své a vyšších idejí nám příliš netřeba. Je ale faktem, že k Jiráskovi musel jsem se vrátit spoustu let po školní docházce. Jeho jazyk i poselství není četbou pro děti.

Zuzvil
30.06.2012 1 z 5

Knihu jsem sice četla velmi dávno, ale také se velmi dobře pamatuji, jak špatně a těžce se mi četla :-( Jirásek chtěl ukázat lhostejnost většiny tehdejší společnosti k českému jazyku a k národu samému, ale zvolil velmi náročnou formu, velmi popisnou a opravdu velmi nezáživnou.

Miken008
20.06.2012 4 z 5

Kniha, která ve vás vyvolá vlastnecké pocity.. Doporučuji přečíst si ve studentských letech. Jazyk mi nepříjde tak stěžejní jako v Pověstech českých...

maryzka
22.04.2012 2 z 5

docela se dá číst i když pozor na Litomyšl už to v dnešní době nemá takovou atmosferu

Catherine
10.03.2012 5 z 5

Úžasná knížka, už jsem jí četla asi čtyřikrát a ještě me neomrzela. Je to úplně něco jiného než všechno co napsal. Všem vřele doporučuju.

velbloudice
19.02.2012 5 z 5

Skvělá kniha, četla jsem ji třikrát a pokaždé mi dala něco nového,.

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Měla jsem k ní nedůvěru, ale mile překvapila. Okouzlující malé dílko, které jsem si vychutnala.

Adrianah
23.09.2011 4 z 5

Knížka se mi velice líbila.

eraserhead
26.07.2011 4 z 5

Docela přesně to ve svém komentáři vystihla Domenica. Ten název je silně odrazující, já sám jsem už několikrát tu knihu měl v ruce, ale pak ji zase zandal zpátky do knihovny. Až jednou jsem se odhodlal a zažil skoro stejný pocit, jako u mého prvního setkání s Jiráskem, s knihou Poklad. Lehká četba, o jednom majálesu, zákazech, revoltě, mladické vzpouře, kterou by od Jiráska snad nikdo nečekal. Je to taková jednohubka, jak se do ní člověk jednou zakousne, nejradši by to rozkousal a spolkl najednou, což malý rozsah umožňuje. Pokud by se chtěl někdo neznalý seznámit s Jiráskovým dílem a stylem, asi bych mu doporučil právě tohle.

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

Domenica
03.03.2011 5 z 5

Kniha mě svým názvem nejednou odradila, ale když už jsem se do ní pustila, přecetla jsem ji jedním dechem. Velmi povedené dílo.