Filosofská historie

Filosofská historie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295964/bmid_filosofska-historie-5I2-295964.JPG 4 625 81

Na jaře 1847 je již po několikáté zakázána studentská slavnost majáles. Mladí lidé se kvůli tomu bouří. Právě i studenti Vavřena, který chodí vyučovat do rodiny Roubínků, Frýbort, Špína a Zelenka. Vavřena se v rodině seznámí se slečnou Lenkou a zamiluje se. Ta bydlí se svou tetou, od které slýchá mnohé německé výrazy, a sestřenicí Lotty, které se také student Vavřena líbí. I přes zákaz se slavnost koná a celé město je tím nadšené. Včetně starší hodné slečny Elis. Potrestání za majáles rozmluví profesorům, především profesoru náboženství, hrabě Žorže. Při zkouškách propadne Špína a nešťastně zamilovaný do slečny Márinky odchází do kláštera. Na jaře 1848 jsou Frýbort a Vavřena zvoleni do armády a vydávají se do bojů do Prahy.... celý text

jadunka
18.05.2017 5 z 5

Snad všichni učitelé mě od čtení Jiráska odrazovali se slovy, že je to moc těžká literatura se složitým jazykem. Já jsem si však u této knihy nádherně odpočinula, připomněla jsem si historii a navíc jsem se ujistila, že i před více než sto lety byli lidé ve své podstatě skoro stejní jako jsou dnes. Doporučuji.

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Styl psaní Aloise Jiráska je pro mě těžký na čtení. Proto ve mě jeho knihy zanechávají průměr.

PeťkaW.
21.03.2017 3 z 5

Jakmile se řekne název téhle knížky, vybaví se mi hodiny přemlouvání, kdy jsem ji musela přelouskat kvůli referátu v sedmé třídě. Myslím, že chtít po dětech toho věku, aby četly Jiráska, je doslova mučení a není se pak čemu divit, že k němu mají odpor. U mě to dopadlo stejně. Jirásek si může být ceněný a opěvovaný jak chce, ale mně se Filozofská historie nebude líbit už jenom z principu, právě kvůli tomu, že jsem ji přečíst musela.

MartinObranec
21.01.2017 5 z 5

Kniha se mi četla jak se říká sama, byla mou druhou knihou od Jiráska, která mne velice zaujala hlavně líčením doby z pohledu mích vrstevníků-studentů. Postavy byli dobře promyšlené a při čtení jsem si řekl, že se ani moc lidé za ty léta nezměnili. Děkuji ti Aloisi Jirásku, že jsi mi přiblížil tuto dobu mě už tak vzdálenou.

MayB2
19.01.2017 4 z 5

Lehoučké čtení, které jsem si kdysi vybrala o prázdninách, abych načetla nějakého Jiráska – samozřejmě jsem si Historii zvolila kvůli nevelké tloušťce. Ale oslovila mě, takže jsem si jí od té doby přečetla asi ještě dvakrát.

Jessica007
18.01.2017 4 z 5

Četla jsem ji jako povinnou četbu, takže už dávno. Líbila se mi, bavila mě. Pohled na tehdejší studentský život, pěkné.

tatafa
07.01.2017 5 z 5

Velice čtivá a zajímavá kniha, která je pro mne, v oblasti klasické literatury, srdcovou záležitostí, protože mne oslovila jako úplně první klasika již na základní škole. Vřele všem doporučuji!!!

Angie91
19.10.2015 3 z 5

Knížka je čtivá, doslova jedním dechem, ale pravděpodobně bych jí doporučila starším čtenářům. Ke konci jsem ale měla problém s historickými fakty, neboť se Jirásek naprosto odvrátil od děje a postupoval jiným směrem, tak mi přišel ten konec velmi hektický. V přečtených mám od Jiráska určitě lepší knihy.

AnnieBarming
28.07.2015 5 z 5

Tahle kniha pro mě byla příjemným překvapením. Byla svižná a i ten jazyk a přemíru přechodníků jsem dala. Ovšem škoda názvu, který od této knihy jistě už odehnal a odežene čtenáře, kteří si pod Filosofskou historií představí příručku nebo přehled začátků filosofie.

lushi
19.06.2015

Rozhodně jsem nečekala, že mě Jirásek bude bavit a knihu si přečtu víckrát než jednou (podruhé jsem ji s radostí slupla před maturitou).
Trochu jiný pohled na studentský život ;) (rok 1847)

Damato
23.05.2015 5 z 5

K svátku v 9 třídě mi naši dali tuhle knihu. Byla jsem moc pyšná, hlavně na tu vazbu, protože mi připadala dospělácká a už vlastně tím pádem můžu číst dospělácké knihy. Samozřejmě, že obsah byl nádherný, dokonce si pamatuji, že jsem ji měla na přijímačkách a četla ji na chodbě, když jsme čekali na výsledky...Zaujala mě tak, že jsem vůbec nevnímala, že bych se měla bát, jestli budu studovat, nebo ne.

bob0985
05.04.2015 3 z 5

Po mnoha letech po přečtení této knihy ji hodnotím tak, že pro vlastní všeobecný přehled bylo dobře, že jsem ji otevřel. Z tohoto důvodu bych ji doporučil i jiným čtenářům. Způsob vyprávění a jeho rozvláčnost s popisem detailů by mě k jejímu novému přečtení nepřesvědčil. Musím říct, že mě Filosofská historie na mnoho let odradila od čtení literatury z té doby. S obavami jsem se pustil do Tolstoje (Vojna a mír) a musím přiznat, že tyto knihy jsou svižnější a mrzí mě, že jsem se k nim nedostal už dříve.

panjan
21.03.2015 5 z 5

Tak tady udělal pan Jirásek chybu, tím, že pojmenoval tuto knihu, jak ji pojmenoval. Název totiž mnohé odradí, když vzbuzuje pocit, že půjde o knihu historicko - filosofickou. Opak je pravdou, jde hlavně o příběh na pozadí historických událostí, kde aktéry jsou studenti filosofie.
Třeba filosofské stmívání, nebo zatmění, popřípadě padesát odstínů filosofie, by dnes bodovalo určitě lépe.

Plútarchos
19.01.2015 5 z 5

Vavřena, Frybort, Špína a Zelenka - čtyři studenti filosofického gymnásia v Litomyšli, navzájem výrazně odlišné postavy, bydlí společně v podnájmu u slečny Elis. Novela upoutá atmosférou studentského života, kde 'nedostatek prostředků je více než bohatě kompenzován veselím, milostnými zápletkami a hlavně nepoddajným, svobodomilovným duchem.' Směšné figurky maloměstského života, historický kontext roku 1848, sympatie k mládí, humor a satira - to vše je obsaženo v Jiráskově raném dílku. Asi si přečtu i další Jiráskova díla - 5 hvězdiček.

tynachvojkova
21.12.2014

Hrozně špatně se mi četla.

219katka
21.12.2014 5 z 5

Podle mě je tohle jedna z těch milých knih, na které během povinné četby narazíte. Je docela krátká, takže jsem ji měla rychle přečtenou a opravdu jsem si u ní odpočinula. Působila na mě velmi příjemně, jednoduchý příběh mě bavil a četla se mi krásně. Dávám čtyři hvězdy:)

helena19
25.08.2014 2 z 5

Bylo to moc zdlouhavý, ale že by to nebylo dobrý to vůbec.

Amandaa
11.07.2014

Tuhle knihu jsem četla jako povinnou četbu, měla jsem z toho strach a pořád jsem ji odkládala. Nakonec jsem nelitovala, že jsem si ji přečetla. Určitě bych se do toho nepustila znovu, ale kniha předčila očekávání.

Guepp
17.03.2014 5 z 5

Jsem dost překvapená! Opravdu mě nenapadlo, že se mi taková klasika, která je mezi naší generací poměrně dost neznámá a neprávem odsuzovaná, bude opravdu líbit. :) Přečetla jsem to jedním dechem! Obdivuji reformátory a lidi, kteří jdou proti normám kvůli svému přesvědčení! :)

Guepp
17.03.2014 5 z 5