Filosofská historie

Filosofská historie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198415/bmid_filosofska-historie-pSo-198415.jpg 4 625 81

Děj knihy se odehrává v Litomyšli okolo revolučního roku 1848. Hrdinové jsou studenti filozofie, kteří se snaží řešit své problémy mj. s láskou.

Marekh
Marekh
23.08.2020 3 z 5

Od Aloise Jiráska jsem už četl několik knih a musím říci, že se mi knihy celkově líbily. Z přečtených knih se mi tato kniha líbila nejméně. Pojednává o životě mladých studentů s jejich láskami, radostmi a strastmi. Do příběhu zasáhne odraz událostí z pražských barikád během revoluce roku 1848.

Monika1717
Monika1717
25.07.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Přečetla jsem hodně Jiráskových knih, ale tuhle mám nejraději. Možná proto, ze se z velké části odehrává v Litomyšli.

m_martina
m_martina
05.06.2020 5 z 5

V této knize jsem ocenila hlavně romantickou linku, i když Jiráskovy knihy jsem si přečetla skoro všechny a líbily se mi. Mám ráda jeho styl, přestože se už do dnešní doby moc nehodí.

chodícírohožka
chodícírohožka
19.03.2020 2 z 5

Překvapilo mě, že se to celkem dalo číst, líbil se mi poznámkový aparát (někdy docela pobavil - i když to nebyl jeho smysl), ale jinak mě příběh příliš nenadchl. Nebyl úplně špatný, ovšem ani moc zábavný.

Hobo
Hobo
22.02.2020 3 z 5

Taková jiráskovština, která se dobře čte, ale i dobře poslouchá jako audiokniha.. Z dnešního pohledu je patrný nejen posun hodnot. Krásná čeština umocněná příjemným hlasem J. Štědroně.

rozina351
rozina351
14.11.2019 4 z 5

Moje další guilty pleasure - dílo, u kterého plně vnímám poplatnost Jiráskovým idejím, schematičnost postav a kostrbatý humor - ale kniha se mi prostě líbí! Roztomilý milostný příběh na pozadí jiráskovské interpretace dějin a šťastný konec - to je prostě hezké čtení pro sychravý podzim. Jiráska netřeba čtenářům vnucovat, ale !ani démonizovat!

DaSmoulinka
DaSmoulinka
07.10.2019

Krásná kniha :-). Odhodlávala jsem se k ní dlouho, až tuze předlouho → jak jsem chybila! Takové pěkné, příjemné a oddechové čtení, plné lásky, moudrých slov i vlastenectví. V Litomyšli jsem studovala a tak jsem si živě představovala místa, kde se odehrával děj, zlatá studentská léta. Na duši mě pohladil i zdejší jazyk český. Děkuji pane Jirásku!

Albydeeere
Albydeeere
15.05.2019 5 z 5

Krom toho, že jsem měl tuto knihu jako povinnou četbu na škole, tak i po několika letech jsem si ji ještě jednou přečetl. Jako školák jsem ji nesnášel, nutit mne číst něco co mne nebaví. Jenže cca. po 15 letech jsem si ji z nudy opět otevřel a zjistil jsem, že to tak hrozné čtení není. Jirásek ať je jakýkoliv spisovatel, tak tato kniha se pro mne stala oblíbenou knihou. Styl psaní, propojení romantiky, vlastenectví a boje v jednom díle je famózní.

JoeSurikata
JoeSurikata
23.02.2019 1 z 5

Pokoušel jsem se to číst jako povinnou literaturu, ale po cca 50 stránkách naprosto nezáživných popisů (Jirásek byl jistě placen od stránky) jsem raději risknul, že to při zkoušení nějak okecám a knihu vrátil do tetiny bibliotéky. Jako celá tvorba tohoto "velikána" (nezaslouženě protěžovaného z ideologických důvodů) mě ani toto dílo nezaujalo.

Hani77
Hani77
13.01.2019 3 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu, protože jsme si museli vybrat mezi touto knihou a 1.dílem F.L.Věka. Nepamatuji si, jak se mi četla, ale nikdy jsem neměla potřebu se k ní vrátit.

Nuny
Nuny
28.12.2018 5 z 5

Neskutečně nádherný příběh o vlastenectví a lásce. Nikdo nemohl lépe propojit tyto dvě záležitosti, než právě pan Jirásek.

GilGalad
GilGalad
05.06.2018 1 z 5

Nuda, nuda, nuda...

sgjoli
sgjoli
04.03.2018 5 z 5

Jirásek působí v některých svých dílech poněkud těžkopádně, ale Filozofská historie je pro mne výjimkou. Vlastně je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se ráda vracím. Je to překrásný příběh o lásce, o vlastenectví, o studentském odboji. Je to velmi čtivě napsané, miluju ten jazyk, který zde Jirásek použil.

Gi-Gi
Gi-Gi
19.02.2018 5 z 5

Tak tohle je jedina knizka od jiraska, ktera se da cist a kterou miluju. I ten jazyk cesky, ktery by me normalne asi odradil, tam proste patri. Vivat academia!

Majdule
Majdule
12.01.2018 4 z 5

Mě tenhle Jirásek pohladil po duši a potěšil. Vlastně je to milostný příběh rámovaný historickými událostmi okolo roku 1848. Četlo se to lehce i přes ten starý jazyk, který k tomu ale vnitřně patří (mám vydání cca z roku 1940).
Hříčka o nadějích mládí i o jeho strastech. Mě zde chyběla větší reflexe právě dějinných událostí. Zajímal by mě i beletristicky zpracovaný dopad na českou společnost, kam posunul vlastenecké cítění a jednání?
Na druhou stranu jsem při čtení této knihy přejela zastávku, u Jiráska! To o něčem svědčí ...

Povětroň
Povětroň
26.12.2017 5 z 5

Krásná záležitost z pera Aloise Jiráska. Humorná, místy romantická kniha. Je také obsažena v povinné četbě k maturitě, takže každému studentovi jí vřele doporučuji (a to nejen díky její útlosti).

holkaslebkou

Útlé, hezké.

Jadla
Jadla
14.07.2017 5 z 5

Měla jsem ji vždycky ráda, od Jiráska patří k těm nejčtivějším. Navíc ji asi čteme ve věku, v jaké jsou i její hlavní postavy. Časy se od dob poloviny 19. století vskutku změnily, ale lidé ani moc ne.
"Ó, léta studentská, kdo by z celé duše na vás nevzpomínal!"

Richisa
Richisa
11.06.2017 3 z 5

Četla jsem jako povinnou četbu kdysi na střední... Moc mě nezaujala.