Filosofie zakázaného vědění: Friedrich Nietzsche a černé stránky myšlení

Filosofie zakázaného vědění: Friedrich Nietzsche a černé stránky myšlení https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159610/bmid_filosofie-zakazaneho-vedeni-friedri-OqT-159610.jpg 5 6 2

Práce Konrada Liessmanna, profesora na Institutu pro filosofii vídeňské univerzity, autora řady vědeckých a esejistických knih o otázkách estetiky, filosofie a kulturologie, vychází ze zamýšleného, ale neuskutečněného záměru Friedricha Nietzscheho napsat knihu Filosofie zakázaného vědění, ve které chtěl nastavit zrcadlo evropské kultuře a jejím ideálním hodnotám pravdy, krásy a dobra a v němž by se neobjevilo nic jiného než vůle ke lži nenávisti a zkáze. Liessmann rekonstruuje z Nietzscheho odkazu jeho filosofii zakázaného vědění a staví ji do kontrastu s těmi koncepty filosofické tradice, které opatrně krouží kolem zapovězených zón nepravdy, špatnosti a zla. Přitom se ozřejmuje, co Nietzscheho mnohokrát zmiňované přehodnocení všech hodnot značí: zproštění skrytých a zakázaných pravd evropského myšlení jeho stinných stránek.... celý text

Literatura naučná , Filozofie

Vydáno: , Academia

Philosophie des verbotenen Wissens. Friedrich Nietzsche und die schwarzen Seiten des Denkens , 2000

DarthSoren
20.12.2019 4 z 5

Liessmann interpretuje Nietzscheho myšlenky velice originálně, jeho kritika současné společnosti vycházejíci právě a nejenom z Nietzscheho postřehů je velice citelná. Bylo by na dlouhou debatu, jestli jsou autorovi hypotézy dostatečně podložené odkazy, které použil a jestli je možné pracovat s nima do větší hloubky, resp. je uvést do konfliktu s jinými interpretátory. Já bych se toho nebál, Liessmannovi postřehy měli co do sebe, ale určitě by se našla řada akademiků, kteří by tuhle interpretaci rádi vyvrátili (možná jenom z principu politické korektnosti). Na můj vkus zde místy bylo docela málo Nietzscheho vzhledem k tomu, že je Nietzsche podstatou textu. Moje obzory ale publikace jistě rozšířila a proto ji považuju za velice povedenou.

marvan00
20.04.2015 5 z 5

Liessmannova kniha vychází z předpokladu, že Nietzsche ze své filosofie zveřejnil pouze část myšlenek (podobně jako Platón) a na základě dochovaných poznámek se snaží rekonstruovat podstatu jeho učení. Dokazuje, že Nietzsche je přes svůj kultovní status stále autor nedoceněný a do značné míry i nepochopený. Stejně jako v Teorii nevzdělanosti i zde Liessmann vystupuje jako břitký kritik současné společnosti, jeho zpochybnění ideologie politické korektnosti je stejně sžíravé jako jeho poukazy na současnou debilizaci vzdělávacích institucí.

Friedrich Nietzsche, 1844-1900

Konrad Paul Liessmann
rakouská, 1953
2008  86%Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění
1994  76%O myšlení: Úvod do filosofie
2015  89%Hodina duchů. Praxe nevzdělanosti: Polemický spis
2013  90%Filosofie zakázaného vědění: Friedrich Nietzsche a černé stránky myšlení
2012  72%Univerzum věcí: K estetice každodennosti

Kniha Filosofie zakázaného vědění: Friedrich Nietzsche a černé stránky myšlení je v