Útěcha z ontologie

Útěcha z ontologie https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202686/bmid_utecha-z-ontologie-202686.JPG 4 22 3

Filosofické dílo série

Původní vydání autorova základního filosofického textu (1967), v němž poprvé definoval nesubstanční ontologický model jako východisko svých dalších úvah.

ozzak
23.11.2022 5 z 5

Bondyho filosofická otologicka detektevika.
V kniha obsahuje Bondyho zásadní práci na téma ontologie.

Tatopulos
13.06.2019 5 z 5

Bondyho útoky na agnosticismus jsou poměrně vypjaté, ale chvílemi se mi zdálo, že je Bondyho kritika agnosticismu v defenzivě.
Další z knih, která změnila můj pohled na svět..

LuKol
27.02.2014 4 z 5

Útěchu charakterizuje sám autor jako filosofickou detektivku. Osobní a hluboce prožívané pátrání po smyslu v labyrintu filosofických systémů je dobrodružstvím plným kacířských myšlenek. To co je poslední a absolutní, co už není pro nic jiného než samo pro sebe, ať už je to bůh nebo mechanicky pojatá hmota, ať už je to lidstvo pro samo lidství, život jen pro věčné samoplození nebo ideologie jen pro svou vlastní pravdu, skutečný smysl podle Bondyho nemá a mít nemůže. Proto zkoumá možnost vytvořit novou ontologii, dát pojmu bytí nový význam, který nebude spjat s věčným a neměnným základem světa - substancí. Smysl lze nalézt pouze ve světě, který není předem nadiktován či sevřen věčnými mantinely, kde "mohu ... napnout své úsilí určitým směrem, a tak ovlivnit rod, život, vesmír, bytí samo. Z kanálu, jímž se řine, jímž komunikuje dění v nezjistitelném časovém rozpětí odkudsi kamsi, mohu se stát ontotvornou, bytí spoluurčující, bytí přetvářející, bytí dokonce tvořící veličinou."

filozofie marxismus ontologie nesubstační ontologie

Zbyněk Fišer
česká, 1930 - 2007
2007  82%Bratři Ramazovi
1991  81%Invalidní sourozenci
1997  83%Cybercomics
2006  84%Šaman
2006  84%Buddha

Kniha Útěcha z ontologie je v