Filosofické dílo sv. I. – Útěcha z ontologie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Opravené vydání autorova základního filosofického textu (1967), v němž poprvé definoval nesubstanční ontologický model jako východisko svých dalších úvah.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14153/filosoficke-dilo-sv-i-utecha-z-ontologie-14153.jpg 4.716
Série

Filosofické dílo 1.

Žánr
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, DharmaGaia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Filosofické dílo sv. I. – Útěcha z ontologie

Přidat komentář
Tatopulos
13.06.2019

Bondyho útoky na agnosticismus jsou poměrně vypjaté, ale chvílemi se mi zdálo, že je Bondyho kritika agnosticismu v defenzivě.
Další z knih, která změnila můj pohled na svět..

LuKol
27.02.2014

Útěchu charakterizuje sám autor jako filosofickou detektivku. Osobní a hluboce prožívané pátrání po smyslu v labyrintu filosofických systémů je dobrodružstvím plným kacířských myšlenek. To co je poslední a absolutní, co už není pro nic jiného než samo pro sebe, ať už je to bůh nebo mechanicky pojatá hmota, ať už je to lidstvo pro samo lidství, život jen pro věčné samoplození nebo ideologie jen pro svou vlastní pravdu, skutečný smysl podle Bondyho nemá a mít nemůže. Proto zkoumá možnost vytvořit novou ontologii, dát pojmu bytí nový význam, který nebude spjat s věčným a neměnným základem světa - substancí. Smysl lze nalézt pouze ve světě, který není předem nadiktován či sevřen věčnými mantinely, kde "mohu ... napnout své úsilí určitým směrem, a tak ovlivnit rod, život, vesmír, bytí samo. Z kanálu, jímž se řine, jímž komunikuje dění v nezjistitelném časovém rozpětí odkudsi kamsi, mohu se stát ontotvornou, bytí spoluurčující, bytí přetvářející, bytí dokonce tvořící veličinou."

Štítky

filozofie ontologie marxismus nesubstační ontologie

Autor a jeho další knihy

Egon Bondy (p)
česká, 1930 - 2007

všech 82 knih autora

Kniha Filosofické dílo sv. I. – Útěcha z ontologie je v

Přečtených24x
Doporučených7x
Knihotéce18x
Chystám se číst10x
Chci si koupit1x