Filébos

Filébos https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26147/filebos-26147.jpg 4 17 3

Dialog o tom, v čem záleží dobro pro člověka. Třetí opravené vydání

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Oikoymenh

Φίληβος

Clivicus
27.10.2022 5 z 5

Rozmluva mezi Sókratem a Prótarchem, která tu nese název jedince nejnečinnějšího, je na mysl obtížná. Líbí se mi, že Platón (tu Sókratés) zcela slast neodsuzuje ani rozumovost nerozumně nevyvyšuje, nýbrž nachází v obou část celku. Připomíná život pouze rozumový a slastný, vida v obou nedokonalosti a nelady. I přesto, že se dokonalý život skládá ze slasti i rozumovosti, to, nikoli ono, drží nadále převahu, jsouc blíže pravdy a čistoty, mezitímco slast je dobrá pouze v čistých formách, tkvících v duši než v těle.
Opravdu čtivý a k myšlení ženoucí dialog.

Al.lio
15.01.2015 5 z 5

Toto dílo se mi opravdu moc líbilo! Jedná se o dialog náročnější, né-li náročný, přesto však rozhodně za vynaložené úsilí stojí.
Zaobírá se myšlenkami základními a tím pádem je tento dialog velmi podstatný pro všechny Platónovy čtenáře.

mechatronik
12.01.2014 4 z 5

Poměrně náročnější kniha, je obtížnější na soustředění kvůli spojování uváděných souvislotí. Hezké úvahy a moc dobré téma, z některých částí se mi líbí představa morálky a síly jedince ( z pohledu čisté rozumovosti), která by ve velkém množství stabilizovala společnost. I předpoklad vyvážené rozumovosti a slasti se zdá být střední cestou, ovšem jak zvítězí jakákoliv slast, přináší to v teoretickém i praktickém ohledu trápení. Kniha, která budí myšlenky :-)

Platón
řecká, 427 - 347