Filatelistické povídky

Filatelistické povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27880/filatelisticke-povidky-27880.jpg 4 31 9

Subtilní knížečka, sedm povídek, sedm příběhů, ve kterých hrají hlavní roli poštovní známky.

marlowe
19.04.2023 5 z 5

Jak píše Corso kdesi pode mnou, je to příjemně starosvětské. Přesně! Obklopeni současnou bouřlivou dobou a divokými, krvavými thrillery, ocitnete se po otevření Langerovy knížky na ostrůvku klidu a pohody a bude vám dobře na duši.
Nikdy jsem svým klukovským hromaděním známek v nejobyčejnějších albech formátu A5 nepřekročil hranice "chlapecké sbírky", jak filatelistické dětské krůčky definuje pan Langer, ale pořád ve mně někde uvnitř zůstává digitální stopa téhle zoubkované sběratelské vášně, která ve mně sice s přibývajícími roky zemřela na úbytě, ale vždycky si o ní rád přečtu.
Moc milé.

jaroiva
05.04.2022 4 z 5

Netradiční téma sběratele známek mě zaujalo. Takže, i když to nebylo nějak úchvatné, povídky mě prostě bavily. Zase něco trochu jiného, originálního.

bigal
23.04.2021 5 z 5

Právě jsem dočetl tuhle báječnou knihu. Před časem jsem se vrátil k filatelii a teď hltám bez ladu a skladu všechny tituly, které o zubatých a stříhaných papírcích píší. Generál Langer je ale zatím úplně na vrcholu. Nechápu, jak mě tahle libozvučná klasika mohla tak minout. Úžasné - a jak píší mojí předchůdci, - takové starosvětské čtení. Ještě by se možná mohlo hodit slovo "čisťoučké". No nic, jdu přebírat sbírku.

1amu
10.10.2020 4 z 5

Známky jsem sbíral jako většina spolužáků asi do svých 13-ti let. Pak přicházely jiné zájmy. Proto jsem uvítal tuto drobnou knížečku výborného vypravěče, abych zažil (jak praví níže Corso) "take prijemne starosvetske pohladenie".
Fiktivní rozhovor autora, také filatelisty, se zkušeným sběratelem a také prokuristou Živnostenské banky.
Již charakteristika pana prokuristy, jinak starého mládence, je výstižná - pomačkaný oblek, který neodpovídá jeho profesi, ušmudlaný byteček zařízený nábytkem "z frcu" - ale přesto pan Ignác Král dovede pohostit výtečnou kávičkou a což teprve, když začne autorovi vyprávět neuvěřitelné historky, které prožil se svým životním koníčkem.
Osobně se mi nejvíce líbila povídka o filatelistické i politické písemné výměně názorů s maharádžou z Hajdarabádu.
Po přečtení jsem si uvědomil specifikum tohoto hobby. Nevěnují se mu ženy. Tím, že se již dlouhodobě věnuji jiným zajímavým věcem, vás dámy naprosto chápu.
Ale také mohu říci, že mi nedávno udělal velkou radost dárek- přivezený suvenýr z ostrova Mauritius :
Modrý mauritius (odborně označována jako Mauritius post office) je patrně nejznámější poštovní známka. Zároveň je jednou z nejcennějších známek světa. Známka modré barvy s nominální hodnotou 2 pence .
Dozvěděl jsem se, že jde o vítaný vývozní artikl z této zemičky. Náklady na výrobu nepatrné a turisté berou obchůdky prodávající tento "plagiátek" útokem.

Corso
29.09.2020 4 z 5

Take prijemne starosvetske pohladenie. Sedem poviedok, ale spojenych postavami. Pri citani ma zase zacalo simrat a musel som oprasit moje albumy znamok, ktore uz desat rokov lezia schovane. Pre zberatelov urcite precitanie tejto utlej knizky moze byt krajsie, pretoze sa tu oslavuje ich vasen. Pre "obycajnych" citatelov, no... nieco ako napr. filatelisticke malostranske povidky alebo tak. Vydanie z roku 1964 navyse s ilustraciami Adolfa Hoffmeistra. Stastny to clovek, co aspon v detstve bol postihnuty zbieranim znamok. :)
PS: Kedysi som prisiel s teoriou, ze vasen k akemukolvek zberatelstvu prameni zo statisicroci lovu a zberacstva pravekeho cloveka. Odzrkadluje sa to napr. v hubarskej vasni, ale aj vo filatelii. Ta odveka radost ked nieco nesiete domov z lesa alebo z burzy, popripade z antikvariatu. Presne to iste citil praveky poloop ked do brlohu niesol za hrst bobul alebo mrtvu vevericku-mnamku. A ten pud, ked mate v albume znamku, a kamarat mal este inu do serie a vy nie... ten pud kompletizovat zbierky pozna tiez kazdy (pokemonista aj citatel).
PS2: Inak ak si date tu pracu a zacnete googlit, vsetky znamky o ktorych v knihe stoji zmienka, dokazete aj najst. Su skutocne.

Sidonka3
15.09.2020 5 z 5

Potěší snad každého sběratele, ať už jste sběratelé poštovních známek či čehokoli jiného. Plusy i mínusy sběratelství, například kam to vede, když tato záliba příliš zasahuje do života. Ale což, někdo tak chce žít a ke štěstí mu stačí (nebo kvůli svému podivínství musí stačit) filatelie, pídění se po něčem, kochání se úlovky a objevy, i když je to třeba na úkor osobních vztahů, takže proč ne?
Zájem o filatelii skutečně může podstatně ovlivnit život, i když je jeho fanoušek umírněný. Povídka "Vzácný přetisk 2F. Cent Belgien" , zfilmovaná pod názvem "Poslední dopis", je toho důkazem. (Herci Somr + Tříska + Abrhám, hodně doporučuji, skvělé drama z válečného prostředí).
Autor knihy František Langer byl československý spisovatel, dramatik, legionář a vojenský lékař, který dosáhl hodnosti Brigádního generála a mimo jiné byl také filatelistou, takže tuto vášeň a toto prostředí znal, umírněnější i bizarnější figurky z filatelistické platformy a tak zkrátka věděl, o čem píše. Nicméně známky jsou krásné věcičky, to je jasné, díky nim si i člověk rozšiřuje vzdělání (zeměpisné, znalosti významných osobností nebo událostí) a snadno lze těm umělečtějším, vzácným propadnout v dětském i dospělém věku.

ArthasKarfa
08.03.2018 5 z 5

Klidné a příjemné povídky na téma sbírání známek. Někdy tato záliba zcela změní chod dějin. Jak a kdo hraje v těchto změnách roli, či komu kousky papíru změní život vám vypráví právě tato tenká knížka.

BiiZet
25.08.2015 3 z 5

Útlá knížka mne velmi příjemně překvapila :). Zajímavé téma, které mě zasvětilo do světa, jež byl pro mně téměř neznámý. Čtivě a lehce napsaný :). Všem doporučuji!

Pavelpi
21.02.2012 5 z 5

Sedm skoro detektivních příběhů.Jako kluk jsem je četl jedním dechem a do konce s baterkou pod dekou.Po letech jsem se k nim dostal znovu a od té doby jsem je četl několikrát.Bezvadná kniha.