Fiktivní deník Oscara Wildea

Současný britský spisovatel Peter Ackroyd (*1949) se inspiroval životním příběhem Oscara Wilda (1854-1900) a ve formě fiktivní autobiografie napsal Wildeův životopis, jehož mottem by mohl být Wildeův proslulý výrok "Odolám všemu s výjimkou pokušení!". Oscar Wilde si deník píše v pařížském hotelu d'Alsace během několika posledních měsíců života. Deníkové zápisy zahrnují dobu od 9. srpna do 30. listopadu 1900. Wilde tu přehlíží celý svůj život, přemýšlí o svém díle, jež mělo tak oslnivý úspěch, i o vztazích k mužům, jež ho dovedly nejprve do vězení a pak do vyhnanství.

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/9683/fiktivni-denik-oscara-wildea-9683.jpg 4.323
Vydáno:, Orsini

The Last Testament of Oscar Wilde (1983)

Počet stran:232
Jazyk vydání:český
Překlad:Eva Veselá
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-903748-0-8

Kniha Fiktivní deník Oscara Wildea

marvarid

Kniha se mi nakonec líbila méně, než jsem čekala. Deník působil věrohodně, ale jestli je opravdu věrohodný, nedokážu samozřejmě jako laik posoudit. Hawksmoor byl literárně naprosto brilantní, deník byl … prostě deník. Trochu mi štvaly vcelku časté citáty v latině a francouzštině bez překladu pod čarou. Tyhle jazyky neovládám a dohledávat si překlad dodatečně večer na googlu se mi nechtělo a tak jsem si nutně připadala trochu jako pitomec.

gleti
04.11.2017

Chvílemi jsem si musela připomínat, že nečtu dílo samotného Wilda, tak dobře vystihl Ackroyd spisovatelovu problematickou osobnost, v životním údobí, kdy ji neblahý osud a nemoc obraly o lehkost žití.

Emilie1906
02.04.2017

Z počátku byly pro mě kapitoly tak na střídačku: něco méně zajímavé, chvílemi jsem se ani moc neorientovala v osobách, odkazech na jiné spisovatele, a jiné kapitoly byly naopak velmi inspirativní a zajímavé. Druhá polovina kniha se četla sama. Přesto, že je to "fiktivní" deník, tak mě obohatil.
A jako už u několika předešlých knih mě nepřestává překvapovat rivalita mezi Anglií a Francií, která je popsána i zde.

maid
13.07.2016

Nádherná knížka shrnující Wildeův život neobvyklým způsobem. Četlo se to pěkně. Spisovatelova osobnost je moc hezky vykreslena, jsem ráda, že nebyla podána černobíle.

douchová
14.07.2015

Záznam (fiktivní) několika posledních dnů Oscara Wildea. Pro mě krásné čtení.