Fikce / Alef

Povídky Spisů I pocházejí z autorových prvních povídkových sbírek (Fikce, 1944; Alef, 1949) a patří k jeho nejznámějším dílům. Mistrovské texty jako Zahrada, ve které se cestičky rozvětvují, Babylonská knihovna či Alef zásadně ovlivnily několik generací čtenářů a spisovatelů a učinily z Borgese klasika fantastické prózy. Významnou polohu jeho tvorby představují povídky z argentinského prostředí. Pro českého čtenáře má pak specifické kouzlo povídka Tajný zázrak, kterou Borges umístil do Prahy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15798/fikce-alef-YcT-15798.png 4.336

Ficciones / El Aleph

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo
Počet stran:384
Překlad:Kamil Uhlíř
Edice:Spisy J. L. Borgese (1.)
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-257-0146-1

Kniha Fikce / Alef

witiko

Borgese miluju, ale přitom mě zneklidňuje a štve. Myslím si, že opravdu poctivý čtenář s ním musí chtě nechtě zápasit, protože nikdy neprohlédne všechny vrstvy a na okraj všech významů. V jeho textech je i zvláštní napětí mezi suchopárnou, akademickou papírovostí a živelnou, odpoutanou imaginací. Jsou to texty na celý život, k opakovanému vracení se. Nikdy, právě tak jako obraz v zrcadle, nejsou a nebudou stejné. Kdy už je to opravdová tvář a kdy jen další maska? A je možné to odlišit? Název tohoto klasického souboru přesně vyjadřuje to zvláštní napětí, které asi nikdy nepoleví.

hammond
17.05.2017

Nepochybne vysoko originálne a ťažko predvídateľné. Štýl mi však úplne nesadol, často som sa v poviedkach strácal a nevedel sa nejako stotožniť s Borgesovým osobitým svetom.

Lora.Greenova
06.05.2017

Oceňuji zajímavé nápady, nicméně jsem z Borgese na rozpacích. Špatně kloubí fikci a reálno, do fikce tlačí někdy velmi mnoho nepodstatných detailů, které ale poté nemají žádný další význam. Od tohoto představitele magického realismu jsem čekala víc, nicméně jsem dostala doporučení na povídku Kompas, takže se k autorovi ještě někdy vrátím a zkusím přečíst.

Asdas
13.01.2015

Milujem Borgesa, jeho fabulovanie je tak opojné až to pekné nie je:)

Vikina333
26.05.2014

Pardon, nemám na to sílu :( Až moc fabulace..