Strašlivý netvor

Strašlivý netvor https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41162/straslivy-netvor-41162.jpg 4 34 7

Fighting fantasy série

Když dobrodružství začíná, nevíš, kdo jsi, ani kde jsi. Víš jen, že jsi nějakým tvorem, který se řídí instinkty a rozum téměř postrádá. Během dobrodružství snad začneš ovládat svou zvířecí povahu, odhalíš toho o sobě víc a možná dokonce poznáš svůj osud. Ale i když to všechno zjistíš, tvůj úspěch rozhodně nebude jistý, protože průsmyk Trollí zub je plný léček a hrozivých nebezpečí… Jsi připraven – stát se Strašlivým netvorem?... celý text

Dobrodružné Fantasy Gamebooky
Vydáno: , Perseus

Creature of Havoc , 1986

cziss
20.06.2023 5 z 5

Za mě zatím druhý nejlepší GB v sérii a určitě ten nejpropracovanější. Hrací doba je EXTRÉMNÍ, na "vině" není jen to, že tento díl má o 60 odkazů víc, ale fakt, že si jich velkou část také projdete. Hra obsahuje tajné skrýše (odkazy), hádanky, musíte luštit šifry (i když to je u delších textů spíše otravné, navíc je to špatně vysvětleno, viz zajímavosti) a dokonce třeba budete mít chvilku i užitečného společníka. Jak je zvykem, tak pouze jedna cesta vede k cíli a ta není vůbec jednoduchá. Co mě na GB asi nejvíce vadilo to, že zpravidla Vám nabízí vybrat si pouze jednu možnost / věc bez podvádění a často k tomu není logický důvod.

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Po dočtení Strašlivého Netvora musím říct, že se jedná o mého osobního favorita. Všechny GB, které jsem četl doposud nebyly lepší než tento titul. Sestřelil u mě i Najdi S.M.R.T, což byl do této chvíle TOP 1. Jackson je prostě frajer a Gamebooky uměl. Mají logiku, vnitřní vyváženost, dostatečnou obtížnost a skvělou strukturu systému hry i příběhu.
Tady luštíte opravdovou šifru, bez které se nedostanete dál, a také dost často musíte najít konkrétní předmět, který napoví nějaké číslo, bez kterého s dál nedostanete. Takže cheatování tady není tak easy.
Pobavily mě možnosti typu - zkus své štěstí. Máš smůlu? -- Spadl jsi do splaškovité řeky a utopil ses tvá smrt nebyla příjemná. Máš štěstí? -- Švihnul ses při pádu o skalní výčnělek do hlavy, což tě okamžitě zabilo. Osud ti byl nakloněn :)

Super taky bylo že při dvou stejných číslech na kostkách jste dávali Autokill :) Taky jeden z nejdelších úvodů, dokonce člověk cca 15-20 minut četl :) Je to super a jasných 5, oproti předchozím Maskám zmaru, super díl. Jacksonův Majstrštyk, myslím, že další díly už šly jen dolů.

darkmarek
19.11.2017 5 z 5

Další úžasný gamebook! Akorát to luštění zašifrovaného textu mě trochu štvalo. Jinak já většinou gamebooky hraju jednou max. dvakrát a pak se naštvu že mám začínat zas znova a všechno to jen začnu pročítat a zkoumat možnosti ale i tak mě to baví gamebooky Fighting Fantasy mají téměř všechny nádhernou atmosféru.

Neinka
16.02.2017 5 z 5

Nejlepší gamebook co jsem četla. Ve svých 11 jsem mu moc neporozuměla, a tak po dlouhou dobu ležel v knihovně a našla jsem si k němu cestu, až mnohem později. O to víc jsem si ho ale užila. Procházela jsem ho nesčetněkrát a byla jsem na sebe patričně pyšná, když mi konečně došla ta šifra. Bylo to prostě dobrodružství, jaké jsem nezažila u žádného gamebooku. (A to, že jste na začátku příšera bylo k nezaplacení :) )

Cryptkeeper
18.01.2017 5 z 5

Leží mi doma ve skleněné vytríně..Pěkně na svém čestném místě.. Tak,abych ho měl vždy na očích,kdykoliv projdu kolem. Protože tenhle gamebook si to zaslouží. Tenhle hardcore gamebook je jeden z mála,které jsem téměř nikdy neprošel. A to je dobře;) Nevim,jaké období měl S. Jackson,když tento díl sepisoval,ale typl bych to na nějaké rozvodové řízení a následné majetkové vyrovnání v jeho neprospěch... enjoy :)

Nines
24.09.2016

Nejtěžší gamebook, co jsem kdy hrál. Úspěšné projití vyžadovalo dělat si soustu poznámek, kreslit si mapky všech možných oblastí, postupné vyškrtávání možností a odboček, které i přes dlouhý rozhodovací strom vedly jen ke smrti.... a to nemluvím o luštění celkem složitého kódu (musela být sranda pasáže v něm překládat do češtiny) a nutnosti - narozdíl od jiných gamebooků - v jistém okamžiku samostatně uvažovat.

Tohle vše ze Strašlivého netvora činí unikátní záležitost. I přes víceméně náhodné faktory úspěchu je v nich většinou určitá logika, narozdíl od jiných knih hlavně od I. Livingstona, kde je skoro vždy vlastnění potřebných předmětů jen dílem výběrem odbočky A a ne B. Tady je i možnost nápravy, protože vás autor několikrát pošle chodit v kruzích.

Prošli jste těžké gamebooky? Zkuste tenhle.

Wries
26.04.2013

Jediný gamebook, který jsem nebyl schopný dohrát, vlastně ani dostat se přes ten únavný úvodní labyrint. Fakt netuším jak hodnotit hru, která snad nejde dohrát. Dodnes si živě vzpomínám, jak jsem v tom bloudil, museli jste tam (jestli mne paměť neklame) na specifickém místě použít specifickou věc abyste se dostali specificky do (použij jakékoliv vulgární slovo, čím vulgárnější, tím lepší v tomto případě). Nebudu ho hodnotit, jelikož jsem ho nikdy nedohrál, ale pevně věřím, že už se mi nikdy do tlap nedostane, jinak bych mu musel pomaličku trhat všechny jeho stránky, zapálit a s bláznovským výrazem v tváři se dívat, jak tato "hra" mizí v prach (resp. v popel).

gamebooky

Steve Jackson