Jeskyně sněžné čarodějnice

Jeskyně sněžné čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27200/jeskyne-snezne-carodejnice-27200.jpg 4 72 12

Fighting fantasy série

Hluboko v křišťálových jeskyních ledovcových hor připravuje sněžná čarodějnice novou dobu ledovou. Statečný lovec kožešin zemře v tvých rukách a pokládá tíhu svého poslání na tvá bedra. Čas běží – a ty se musíš rychle rozhodnout, zda si troufneš položit na Váhy osudu i svůj život…

Dobrodružné , Fantasy , Gamebooky

Vydáno: , Perseus , Perseus

Caverns of the Snow Witch , 1984

tony6464
10.07.2023 2 z 5

Dle mého zatím asi nejslabší kousek. Příběh je sice OK, jen je místy psán až moc zkratkovitě a kreslit si dle popisu mapku není úplně triviální (možná to je překladem, nevím). Hratelnost je bídná, pokud nemáte na začátku 12/24/12, tak asi není moc šance a tak to nemám moc rád. Nějaké zapeklité hádanky a dedukce chybí úplně. Ilustrace mi přišly horší než v předchozích. Co však vyzdvihnu jsou odkazy na příběhy z předchozích knih a nejasnost úkolu.

jiri0330
25.03.2023 1 z 5

(SPOILER) Z první desítky FF gamebooků za mě jednoznačně nejhorší kousek, ze kterého si odnáším pocit frustrace. Počáteční mise zabít Yettiho a pak sněžnou čarodějnici jsou zajímavé, ale po jejich (celkem náročném, naněkolikrát) splnění vás čeká studená sprcha, protože se dozvíte, že ještě není hotovo a náhle je před vámi další úkol (nebudu dál spoilovat). Což by se ještě dalo s vypětím posledních sil (zase naněkolikrát) zvládnout, ale najednou další překvapení ve formě další mise - doprovodit někoho někam (opět nechci spoilovat). Velmi demotivující je skutečnost, že vám ten jeden někdo zemře v náručí a musíte ještě najít pomoc pro sebe, abyste vůbec sami nezemřeli. Takže si protrpíte několik nepříjemných prvků očekávání a zklamání. Samotný postup je dost lineární a po případných odbočkách se cesty brzo spojují, takže při poctivém hraní jdete stále stejnými cestami a bojujete stále ty samé boje. Potřebné předměty lze často najít pár kroků před odkazem, nás kterém jsou potřeba, jakoby to tam autor dodatečně vymyslel. Celá kniha tak působí dojmem "rychlou vařečkou umíchané nastavované kaše". Hodně ztrácíte UB a štěstí s malou možností obnovy a ke konci už je smůla fatální. Nepřátelé jsou až zbytečně silní, zvlášť ke konci, kdy můžete mít nízké UB. Poslední souboje už mě nebavily, protože za mě už jsem měl poražením hlavní nepřítelkyně "splněno" a zbytek bylo jaksi něco navíc, co už chci mít za sebou. To, že máte po celou dobu pocit zimy, není zas takový problém, nicméně chladné prostředí ještě umocňuje postupné ochlazování zájmu gamebook poctivě dohrát či vůbec dohrát. Ilustrace také nic moc oproti předchozím dílům.
Plusy: Úsměvně působí odkazy v textu na předchozí gamebooky. Je to spíš reklama na lepší díly.
Mínusy: Spoustu - popsané výše.
Zábavnost: Postupně klesala ze 4 na 2/10
Obtížnost: Postupně rostla že 6 na 8/10

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Já k tomu nemám nostalgický vztah, ba naopak, dostal jsem se k němu relativně pozdě, po přečtení mnoha jiných.

Netradiční jsou ilustrace, které často používají dlouhé linky, to jsem zatím v jiných FF gameboocích neviděl, ale neřekl bych, že se mi to líbí více. Sněhová atmosféra je netradiční též, ale příběh je velmi lineární. Chceš jít doleva nebo doprava? No doprava, protože tam je slepá ulička, kde vezmu jen artefakt, a pak jdu stejně doleva. Čarodějnici sejmete v 1/3 příběhu. Ve 2/3 se k vám přidají nějací buddies a motáte se společně ven z jeskyně (ještě jednou se ukáže Čarodějnice). Poslední 1/3 jste venku z jeskyně, kamsi jdete a snažíte se přežít kletbu - tahle část už je pro mě dost nudná a minimálně motivující, kord když hlavní enemy je mrtvá. Tolik k příběhu.
Jinak málokdy sem v knize viděl tolik nutných soubojů jako tady - je jich tam fakt řádově víc a to dost silní protivníci - UB 10 a víc, to mě taky nějak nebere. Když bych měl srovnat s předchozím Ostrovem Ještěřího krále - tak sešup dolů. Livingstone už po Labyrintu smrti mi přijde, jak kdyby nikdy nebyl dát schopen dohromady něco podobně kvalitního. Váhal jsem mezi 3 a 4, ale nakonec dám 4****. Pořád je to docela originální. Nicméně výchozí UB 12 - je silně doporučeno.

cziss
16.11.2022 4 z 5

Celkem zajímavý díl, sice se to jmenuje Jeskyně sněžné čarodějnice, ale tato lokace tvoří pouze trochu větší půlku knihy. Sám nevím, jestli je to dobře nebo špatně, protože sněžná jeskyně mě bavila. Do celkového konce musíte jaksi doputovat. Je klasicky tu pár chytáků, instantních smrtí a (jak jinak) nutnost sehnat konkrétní předměty.

fifa51
14.10.2020

Ten konsenzus, že se jedná o jeden z nejlehčích gamebooků, srdečně nechápu :-). Lidé, kteří to píší, asi zapomněli, že u něj podváděli při soubojích nebo při nahazování počátečních hodnot (pravděpodobně při obojím). Cesta je sice přímočará co se týče postupu lokacemi, ale souboje jsou naprosto přemrštěně obtížné. Pokud nemáte umění boje 12, v podstatě není šance gamebook dohrát bez podvádění (s 11 je teoretická, ale dost nepravděpodobná šance). Je tam jeden nevyhnutelný souboj s protivníkem s UB 12 a dalších x s protivníky s UB 11, staminu vám hra taky žere dost nekompromisně a vyjít s ní je také sporadicky zvládnutelný úkol (výchozí hodnota pod 20 mi přijde rovněž nehratelná). Takže pokud lidé obtížnost soudí podle toho, že málo bloudili a souboje přitom přeskakovali - ok, průchod je pak jednoduchý :), ale držet se striktně pravidel, to je pak potřeba hodně hodně velké štěstí při házení kostkami..

darkmarek
19.11.2017 5 z 5

Pro mě to je úžasný gamebook. Můj první gamebook. No ale pokud jej začnete číst až jako dospělí bez předchozích zkušeností s Fighting Fantasy tak vás asi moc nenadchne. Doporučuji koupit dětem může je to zlákat ke čtení.

pusheko
29.04.2017 1 z 5

nezajímavý příběh, nezajímavá akce, nezajímavé prostředí. Celé je to studené, plné zimy, sněhu, yetiů a podobných pravěkých věcí. Přímočarý příběh a velmi krátký. Soupeři jsou silní. Tento gamebook patří prostě k těm obyčejným, ke kterým už nemáte vztah si je zahrát s chutí znovu. Gamebook pro začátečníky

hanak_v_exilu
14.01.2017 5 z 5

K tomuhle gamebooku mám nostalgický vztah. Snad za to můžou krásné ilustrace, snad chytlavá obálka, protože jenom obsahem si to asi nezaslouží. Jeskyně sněžné čarodějnice patří ke klasice které leccos odpustím. Bohužel dobrodružství je velice přímočaré a časem trochu monotónní. Ani zajímavé prostředí nevystačí navždy. Většina knihy je bloudění systémem ledových jeskyní, od silné příšery k ještě silnější příšeře, jen s minimem invence a rozhodování. Poslední třetina pak má bonus v podobě šibeničního časového limitu, což pomáhá atmosféře. Té určitě neškodí, že příběh zavede hrdiny do známých lokací. Je životně důležité po cestě sbírat zajímavé předměty. Bez většiny z nich se dá obejít, ale pokud nějaký nemáte - a je jich potřeba opravdu hodně, tak bude příští zápas pravděpodobně ten poslední. Umění boje 10 je skoro na hraně přežití. S čímkoliv nižším bude mít Yetti další svačinku. Proto zde neplatí ono známé : Správná cesta se dá projít i se slabou postavou. Nedá. Je jen jedna cesta, a tu přežijí jen ti nejsilnější.

alfredczcz
26.04.2016 2 z 5

Takový gamebookový průměr. Celkem jednoduchý pro zdárné ukončení, což jej dělá méněcenným

keyestage
13.06.2012 5 z 5

Toto byl první Gamebook, který jsem si koupil. Tuším, že druhý v pořadí, který jsem četl. Docela nenáročný na zdárné dokončení. Příběh mne ale velmi příjemně pohltil, ty pocity si pamatuji ještě dodnes :-)

Mišulenka
15.05.2012 5 z 5

Tohle byl můj první gamebook, který se stal jakýmsi symbolem, neboť jsem ho hrála/četla v nějakých 12 letech a měl pro mě velikou dějovou hodnotu :))

DendousSKS
14.02.2012 3 z 5

Pro mě to byla jedna z nejlehčích knih,kterou jsem poměrně brzo dočetla do vítezného konce :)

gamebooky fantasy

Kniha Jeskyně sněžné čarodějnice je v