Fiasko

Fiasko https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11525/bmid_fiasko-gxM-11525.jpg 4 73 10

V první části knihy se ocitáme na Titanu, jednom z měsíců Saturnu, kde tajemně zmizí část pozemské posádky včetně populárního pilota Pirxe. Ve druhé části, o několik století později, zamíří kosmické loď k planetě Quinta. V její blízkosti pozemšťané poznají, že planeta je ve stavu permanentní vojenské pohotovosti a obyvatelé planety Quinta o setkání nestojí.... celý text

TERRORDROME
11.06.2023

Táto kniha mi pripomenula hlášku zo seriálu Čierna Zmija - "neviem síce čo hovoríte, ale znie to hogo-fogo, máte štýgro"! Takže nechávam bez hodnotenia, lebo to išlo úplne mimo mňa. Na úvod sa prechádzame v nejakom mechovi po Titane a obdivujeme scenériu, potom "hrdina" zomrie a je zasa oživený, ale to už sme niekde na úplne inej planéte kde sa banda vedátorov snaží násilím prinútiť emzákov ku kontaktu. A keď hovorím násilím, tak tým myslím že im odprásknu mesiac a hodia na hlavy. To je budovanie vzťahov a mieru úplne ako v Rusku! Ale hlavná náplň knihy je predovšetkým technoblábolenie o čomkoľvek, nekonečné popisy všemožných strojov a vesmírnych javov, plus kompletné vyfabulovanie priebehu mimozemskej vojny zo vzduchu, respektíve vákua. Pasáž o ceste do Afriky a evolúcii termitov ma potom úplne odrovnala a ja som nejak preletel zbytkom textu len preto lebo neznášam nedočítané knihy. Po dočítaní som sa cítil ako taký Troglodyt z jaskyne nakúkajúci do elitného klubu snobov peberajúcich trendy na burze. Mám proste radšej štandardný príbeh než šialené technikálie a filozofovanie o fungovaní hypotetických zázrakov budúcnosti.

ludek7426
29.11.2020 5 z 5

U Fiaska jde evidentně o knihu kde se Lem vratil ke všem svým oblíbeným filozofickým tématům a jako hybatele děje a nositele myšlenek opět využil SF žánru.
Na pozadí hard sci fi románu se koná definitivní zúčtování s nosným tématem celého Lemova díla, kontaktem mezi dvěma civilizacemi. Jak už název knihy napovídá, autor to moc optimisticky nevidí. Část příběhu která se odehrávala přímo na cizí planetě mi atmosférou a náladou hodně připomínala skvělý Lemův starší román, Planetu Eden. Beznaděj a temná atmosféra, cizí rasa která nás nejenže nevítá s otevřenou náručí, ale přímo ignoruje.
I v dalším plánu zde Lem rozhodil tolik nápadů, že by toho jiní spisovatelé měli na několik životů. Od problémů znovuoživení po kryogenické smrti až po využití časových slupek zkolabované hvězdy k mezihvězdným cestám.
Naprosto excelentní, povinnost pro každého příznivce sci fi, ale nejen pro ně. Pokud chcete přemýšlet o světě kolem nás, vřele doporučuji.
Někdy zde zmiňovaná rozvláčnost děje tady není vůbec na škodu, tohle je prostě Stanislav Lem, tak jak ho máme rádi.

opic 12
05.10.2020 5 z 5

Učení páni (dámy) zkušení.
Já rád bych k vám ted podotknul.
Nikdo z vás nemá tušení.
Že v dálce stojí malý...malý pomníček.Je tam na něm napsáno třemi písmeny.LEM
Definitivní dílo.Téma setkání s neznámem,které autor již několikrát řešil.
Nelichotivě a to hlavně pro nás.Ne každý má zájem.Korálky a chrastítka na přivítanou ne vždy zapůsobí na každý inteligentní organismus.Což takhle se stylizovat jako příchod bohů ?
Taky nic.Komunikace vázne.Jsou určitě jiní.Jsou tak rozdílní,že si to nedokážeme ani představit.Jiné hodnoty.Jen třeba význam toho slova bude nepochopitelným.
Lem tu snad dosáhl vrcholu.Ve Fiasku už snad dál jít nemohl.Opět dokazuje a rozehrává tolik témat najednou.Jiní by z toho těžili na deset takových podobných.Jenže on je jiný.
Pokud chcete stoprocentní hard sci-fi pak je to ona.Snad tu nejde o děj jako takový.Ten mu především slouží k vizím,filosofování,s řešením složitých vztahů převážně z lidského pohledu.Vojenství s military.Důraz násilného vynucování.Vyhrocené situace s rychlým úsudkem.A dalším skoro google jiných myšlenek a témat :)
Nebo pokud ON ten jakýsi božský element by v zásadě chtěl,aby k setkání vůbec došlo.Proč jsou tak daleko ? Protože ON to tak chtěl.Takže vlastně nemá dojít k setkání ? Proč ? Protože se tak ptáme ?
Kde v tom je jakýsi smysl ? Kdo si bude zvát do baráku všelijakou pakáž s verbeží.Seberte si svý roušky a táhněte za Modrý horizont události až k Getaway i s vaší Nadací.Vždyt už o vás nemají zájem na Duně či Hyperionu.PCHE.
A v tom je to jádýrko.Vzhledem k mimozemským pidivilizacím,které to vlastně mají ehm dost na háku.Bohužel lidstvo musí vše řešit a za každou cenu se vnucovat a do všeho se jak jinak...srát.Protože,je nám to prý vlastní a vrozené.
Každopádně si budete užívat.Už jenom ten začátek.Ten je tak popisný do každičkého detailu.Chvilku to trvá se tím prokousat.Skládačka se postupně dává rozvláčně dohromady.Čím více stránek přečtených,tím se více kniha zadírá pod kůži.Komu to není cizí bude nadšen.Pravá nefalšovaná krystalická přemýšlivá vědecko technická záležitost a to v pravém smyslu.Ne pro kratochvílné čtení.
Dalo by se říci,dokonalá Lemovka.
Máme mu co závidět.
Ted už je jiný svět.
A o tom vypráví nám...
Literární pomníček a na něm...Ve jménu vědecké fikce.Fiasko-LEM

desert.fox
10.06.2020 5 z 5

Klasická sci-fi s filosofickým přesahem. Knížka má vtahující atmosféru. Dnes je v módě být hloupý a chtít všechno akční a po lopatě... tak nevím, kdo si podobnou knížku přečte a pochopí ji..

ludek.n
24.08.2018 3 z 5

Lemovo Fiasko rozhodně není lehká četba. Přestože vlastní příběh má poměrně jednoduchou kostru bez velkých překvapení, díky spletitému propletenci náboženských vsuvek a vysoce odborných vědeckých pojednání, se do textu obtížně proniká. Chvílemi jsem se, podobně jako znovuoživený pilot Marek Tempé, cítil jako dítě zasvěcované do funkce synchrofázotronu. S diglátory, siderátory a tyratronem se tak jako každý setkávám dnes a denně, ale ať mi někdo vysvětlí, co jsou to izogravy, evolventa, spaciotemporální křivka nebo heliofugální výchylky. A to ani nemluvím o teoriích vibrujícího kolapsaru a drceného času. Kdo má rád odborně erudovanou sci-fi, bude nejspíš nadšen, ostatním bych doporučil poohlédnout se jinde.

pismeno
01.08.2018 5 z 5

Jak už tu bylo napsáno. Hardcore sci-fi z doby, kdy se psala a chtěla být čtena opravdová sci-fi. Myslím, že doba už je jiná. Dnes nejsme motivováni, jako lidstvo, ani jako euroamerická civilizace, posouváním hranic možného ve vědě, v technologii. "We choose to go to the Moon" by dnes již nikoho nenadchlo, zapadlo by to mezi stovky dalších barevných PR prohlášení. Elektromobil vystřelený namísto prostého balastu je zajímavější. Příběh v kulisách sci-fi, které by mohly být zaměněny za jakékoliv jiné, je zajímavější, než sci-fi sama a ty technické a vědecké detaily už otravují. Napsat dnes do textu k nějaké postavě prostě inženýr, nebo profesor, již nedává postavě status... dnes je to složitější, s granty, citačními indexy a korektností.

Proč tak filosofující rozběh? Protože kromě úctyhodné sci-fi, v níž duní raketové motory, je cítit tep energie a člověk málem uvěří, že ta smyčky v níž je Euridika by mohla fungovat (než si uvědomí, že to nijak neřeší problém Hádu, i kdyby smyčka fungovala, protože ten v ní nebyl) .. kromě toho všeho je tam jako obvykle u Lema i dávka filosofie a všeho možného dalšího. A jako obvykle u Lema nápadů, z nichž by jiný mistr sci-fi napsal hravě knih deset. Co vytknout, při vědomí, že trpaslík vytýká obrovi chybějící dva centimetry? Starý pán se zřejmě cítil nějak tísněn a hledal, jak předat své poselství, že z takovéto snahy fiasko být musí... že tomu podřídil jednání postav. A tak při plném strategickém přehledu o situaci a při draze dosažené vyjednávací převaze přistoupili lidé na hru protistrany a připustili komunikační izolaci výsadku. A hrdina, snad Pirx, po všem, co svou rozvážností a důsledností v životě vyřešil, při plném vědomí této komunikační izolace, vědomě riskoval a lehkovážným lajdáctvím dopustil, bez vážného důvodu, neúspěch své mise a naplnění osudu planety. Zkrat...

Stejně si to ještě jednou rád přečtu, těch posledních pár stránek autorovi velmi rád odpustím.

Zlobson
13.09.2016

Popravdě řečeno, je to už dlouho, co jsem Fiasko četl. Pak půjčil a ... znáte to. Takže nemůžu seriózně okomentovat připomínky Aqualunga, prostě si to nepamatuju přesně. Nicméně problematika kosmického RAMjetu je dnes jediná, o které jsme přesvědčeni, že ji můžeme v budoucnosti seriózně technologicky zvládnout a použít coby interstelární pohon. A nejspíš použijeme, pokud nevynalezneme něco lepšího. Všechno ostatní je natolik futuristické, že o tom víme, že by to teoreticky fungovat mohlo, ale jak na to konkrétně... to je jiná věc.

Chci tím říci, že Fiasko je HARDCORE scifi v pravém slova smyslu. Je to skutečně SCI (vědecká) i FI (fikce). Úplně jsem se tetelil blahem, když jsem to četl - právě pro ty technické porobnosti a vychytávky, které kdysi polovina a dnes skoro všichni autoři obejdou, přeskočí -"tak nějak po spisovatelsku"). Takže jako každá hardcore záležitost Fiasko NENÍ vhodné pro všechny, Viz níže psané komentáře o "přetechnizovanosti, přeteoretizovanosti"...

Nicméně NENÍ to jen o technice a teorii, kniha má primárně vážné téma problamatiky kontaktu 2 civilizací, ale nebojte, i na kecičky (příběh postavy) se dostane. Takže pokud jste spíš takoví Mike Resnick nebo Ursula le Guin fandové, tož sorry - nic pro vás. Ale pokud patříte k těm, kterým nestačí jen "rychlost warp 5 pane Date" nebo "otevřte červí díru na P3X-974" a futuristická či mimozemská technologie se "nějak" postará, pak tato kniha bude pro vás čtenářská "Sodoma-Gomora-orgie na X-tou" !

Asi nejlepší SKUTEČNÁ sci-fi, jakou jsem kdy četl, kde to sci není jen okrajovým prvkem, tak jako je tomu dnes, kdy každý chce být spisovatel, ale protože neumí napsat pořádnou beletrii, tak napíše scifárnu - tam všechno ti blbci zbaští. Fiasko je zkrátka taková "verneovka z konce 20. století". Pokud tedy vaše scifi gusto není zrovna Mark Stone a jeho android, ale spíš "serióznější" přístup a zájem - vřele doporučuji. Pro začátečníky a nefandy SF - vyhněte se tomu obloukem.

de_baques
12.10.2015 4 z 5

+ mrazivé zpodobnění cizího světa
+ propracované vědecko technické ztvárnění fungování kosmické loďe apod.
+ velmi zajímavé aplikace teorie her
- někdy až přiliš přetechnizované, přeteoretizované, zkrátka příliš mnoho složitých teorií a smyšlených pojmů na dm čtvereční textu občas unavovalo.

Aqualung
16.07.2014

Zdravím.Přečetl jsem tohle mistrovské dílo pana Lema několikrát a vždy mne to chytilo.Výběr tématu je velice dobrý, předmět cesty je pochopitelný a logický.Rovněž technické věci se mi docela líbí, nicméně jsou tam některé "nesmysly"například rozjezd Herma se děje po nuceném zahajení syntézy vodíku po vstřelování tritia.No budiž.Ale jestliže se tytéž motory, které při subsvětelné rychosti nabírají dost vodíku ve vakuu jednoduše otočí začnou brzdit........,nevím,nevím jak to autor myslel.No promiňme to protentokrát autorovi.Ale k podstatnému.Zajímavé je využití deformace časoprostoru poblíž Hádu.Eurdika přečká v bezčasí...,nebo v retrochronální řece..Paráda.To je velice pěkné.Líbí se mi také zastoupení různých filozofií včetně duchovního vyslance.A jejich debaty s velitelem po jednotlivých peripetií postupného "seznamování" s Kvinťany, či spíše s projevy jejich nevůle k setkání, tak to je něco parádního, co by měl mít n paměti každý, kde se jednou setká s mimozemským životem neřkuli inteligencí.Lidé se samozřejmě dle svých staletími vypěstovaných zásad brání, posléze dají Kvinťanům ochutnat sílu Hermových svalů.A má to devastující účinky jak pro zmíněné, tak ve finále pro lidi.Kvinťané nakonec ustoupí síle, které nejsou s to vzdorovat a člověk stane na Kvintě.A jen v důsledku opomenutí a na krátký okamžik, který mu v životě ještě zbyl uviděl bezbranné a nepohyblivé Kvinťany. Poté se vše mění v páru nebo plyn a rozplyne se v laserovém žáru........Tak až sem vede užívání síly, když se snažíme cosi přinést oč ten druhý nestojí.Jak řekl otec Arago, nebo jak se ten duchovní jmenoval.Cokoliv jiného než návrat bude fiasko......A

RaptoR
26.02.2014 5 z 5

"Fiasko" zpracovává Lemovo oblíbené téma - možnosti kontaktu s mimozemskou civilizací. Narozdíl od hluboce filozofického "Pánova hlasu" nám "Fiasko" nabízí i přehledný příběh. Lidstvo konečně našlo obydlenou planetu s civilizací, která je schopna s nimi komunikovat. Co si ale počít v případě, že ona civilizace o kontakt nestojí?
Klasický pohled na problematiku očima Stanislava Lema může být hůře stravitelný, ale o to zajímavější a hlubší závěry z něj lze vyvodit.

Stanisław Lem
polská, 1921 - 2006