Fešáci - 50 let

Fešáci - 50 let https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344301/bmid_fesaci-50-let-EgF-344301.JPG 4 4 2

karel9045
05.07.2020 4 z 5

Petr Novotný kdysi sliboval, že napíše knihu o historii Fešáků. Měla se jmenovat Půl života Fešákem. Skupina z kraje 90. let vydávala vlastním nákladem noviny a v nich se ukázky z chystané knihy objevovaly. Dnes mám za to, že nebyly částí většího textu, ale Novotný je psal pro každé číslo zvlášť. Fanoušek, jakým jsem tehdy byl, se sice namlsal, kniha ale dodnes nevyšla a nejspíš už nikdy nevyjde. V roce 1996 jiný člen Fešáků, Jan Turek, po dlouhém čekání na Novotného knihu, napsal a vydal vlastní, která mapovala období od vzniku kapely až do roku 1974 (tímto datem měla začít Novotného kniha). Název zní: Dámy a pánové, Fešáci přicházejí - podle tradiční věty, kterou kapela zahajuje své koncerty. Knížka je to tenká, cca 120 stran a bohužel velmi stručná, ale protože ji psal Jan Turek - mistr slova, také velmi vtipná. Pro úplnost je třeba připomenout, že Petrovi Novotnému vyšla v roce 1999 kniha Továrna na legraci, jejíž část se pochopitelně věnuje i Fešákům, ale skutečnou historií kapely není. A pak už tu máme knížku Fešáci 50 let. Jejím autorem je Jiří Konc. I v tomto případě jde jen o pár stránek, shrnujících nejdůležitější okamžiky historie skupiny. Dozvíme se z ní jak a kdy vznikla, jaké bylo její personální složení v konkrétním období a také kompletní diskografii (kromě singlů). Zbytek knihy obsahuje unikátní fotografie a texty s akordy nejznámějších fešáckých písniček. Pro fanouška, i bývalého, by měla být povinností. Na podzim tohoto roku (2020) je ohlášeno vydání vzpomínek Tomáše Linky. Tak doufejme, že se konečně dočkáme knihy, která se zabývá také tím co ty předchozí trochu pomíjí. Historií vzniku jednotlivých písniček, jejich inspiračními zdroji a hudbou vůbec.

Francoa
06.12.2017 4 z 5

Dost strohé popisy, jak kdo přišel nebo odešel a podobně, prostě to, co jsem si už dávno i snad jen stručněji našel na internetu.Doba, kdy do skupiny vstoupila parta odrodilců Greenhornů (Zelenáčů) byla určitě jejich nejlepší.Sám jsem jí zažil, nevynechal jsem v Praze žádný koncert a absolvoval většinu salonů.Velkým kladem je fotodokumentace a zpěvník třiceti písniček.Kniha je určena hlavně příznivcům country.

folk a country

Autorovy knížky