Železný král

Železný král https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121195/mid_zelezna-vila-zelezny-kral-7NK-121195.jpg 4 452 103

Féria série

Železná víla série

1. díl

První díl skvěle hodnocené „young adult“ série s nádechem fantasy. Život šestnáctileté Meghan Chaseové se převrátí naruby, když se dozví, že jejího malého bratra unesly podivné bytosti do kouzelné země Férie. Ve snaze najít bratra se spojí s Ashem, zimním princem a svým nepřítelem, jehož chladná krása, statečnost a skrývaná zranitelnost jsou Meghan čím dál méně lhostejné…... celý text

Romány Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

The Iron King , 2010

shey
16.05.2016

Knihu jsem po cca 100 stránkách odložila, nemohla jsem se jí donutit dočíst. Připomíná mi to Alenku v zemi za zrcadlem (kterou fakt nesnáším), s tím, že tohle je spíš Meghan v zemi za skříní.Vůbec se nedivím, že vydavatelství sérii nevydalo celou.

Aríka
14.04.2016 1 z 5

To jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Do knihy jsem se musela opravdu hodně nutit, naštěstí vůle zvítězila a kniha dočtena. Knihu doporučuji dětem okolo 10let, protože těm by se to snad mohlo líbit.

soph
11.03.2016 3 z 5

Nejsem si jistá, pro jakou věkovou kategorii je tahle kniha, ale nad 10 bych to nedávala. Bylo tak trapný a nudný jenom v mojí hlavě? Musím uznat, že jsem se na tý trapnosti pobavila. Přece jenom se to asi hodně lidem líbí, ale... Musím dát pár hvězdiček za to, jak se spisovatelka snažila, aby to okopírovala od ostatních knih :)

Lea13
08.03.2016 5 z 5

Tato kniha mě velmi bavila. Sice mi trvalo pár dní než jsem se začetla,ale stálo to za to. Doporučuju přečíst každému, kdo má rád fantasy a svět elfů a víl....

Linu
21.02.2016 5 z 5

Ze začátku to bylo dost nudný, ale když jsem se do toho nakonec začetla, nemohla jsem přestat. Kniha pro mě byla jako drogou. Opravdu jsem moc zvědavá na další díl.

Jass
10.01.2016 3 z 5

Knížka to nebyla špatná, uvažovala jsem i o 4*, kvůli Ashovi, ale pořád mám dojem, že autorka nepřinesla nic nového. Meghan jsem nesnášela, vážně jsem se snažila mít ji ráda, ale většinu času se chovala naprosto příšerně. Ashe jsem sice milovala, ale ten měl zase jakýsi prapodivný rozštěp osobnosti, takže jsem taky měla momenty, kdy jsem ho chtěla praštit. Puk byl snad ještě divněší... Koho jsem měla ráda byl Grimalkin, ten situaci značně zachraňoval, až na to, že to byla Šklíba jak přes kopírák, ale napsaný byl dobře, tak proč ne... Přesto se mi knížka celkem dost líbila, nápad to není špatný a rozhodně si přečtu další díl. Ale stejně jsem se neuměla ubránit myšlence, že fae z Alex Craft už by je dávno sežrali....

Never-More
28.12.2015 5 z 5

Nebudu lhát a říkat, že to byla ta nejskvělejší kniha, kterou jsem četla, ale tím, jak byla neobyčejná, i když mi někdy přišlo, že autorka "čerpala z už použitých zdrojů", jako třeba Narnie a milostný trojúhelník mě často štval, má tato kniha své kouzlo. U prvního dílu, jsem byla nadšená a prožívala jsem vše s Meghan a druhý díl to nezkazil, jak to u některých sérií bývá. Nejvíc mě zklamalo, že v češtině nebude vydán další díl. Nesnáším, když mám jen polovinu série. Ale i tak se nenechte odradit a zkuste aspoň dva vyšlé díly. Možná nakladatelství změní názor. Já bych osobně knihu nevyměnila. Je plná kouzel a neobyčejných věcí a překvapila mě tak, jak se mi to u knihy už dlouho nestalo. Proto si Meghan, Puk, Ash a samozřejmě i autorka zaslouží za skvělou práci pět hvězdiček! P.S. pro mě celou knihu zachránil Ash.

ledaver
09.12.2015 4 z 5

Na mě byl začátek knihy dosti slabý a měla jsem pocit podobnosti s Narnií a Šepotání (ano, vím, Šepotání vyšlo později). Zbytek knihy byl suprový a byla jsem ráda za to, že jsem knihu neodložila. Na příběhu se mi moc líbily dohody, které v úzkých slibovala. Hodně to oživilo celý text. Knihu i přes začátek doporučuji!

vikimi
03.11.2015 1 z 5

Knížka "totálně" o ničem, prokousala jsem se jen pár stránkami a dál už mi to nešlo. Nezáživné, moc nereálné....nijaké.
Asi už jsem na podobné knížky stará....to je dost možné anebo jsem její děj správně vystihla.
Nijaký a o ničem!

petym
28.09.2015 5 z 5

moc pěkná kniha. Začátek jsem hltal plným dechem a ani si neuvědomoval, jak stránky ubíhají . Teď mě čeká druhý díl a třetí a čtvrtý hned po nich. Už se těším.

Selket
29.08.2015 4 z 5

Ze začátku jsem Meghan neměla moc v lásce, ale časem jsem přišla na to, že je to vlastně dobře napsaná postava. Ze začátku jasně pubertální (možná až neuvěřitelně přesně) a jak na ní působí vlivy okolí, stává se z ní hrdinka jak má být. Vrhám se na další díl a doufám, že nesklouzne k patetice.

Julia_pt
20.08.2015 5 z 5

Krásná knížka !! Autorka má velkou představivost. Někdy mi to připomínalo Alenku v říši divů, kvůli Grimalginovi.

janka2000
17.08.2015 5 z 5

Krásný svět, zajímavý příběh a okouzlující hrdinka. Doporučuji.

Selfinka
11.08.2015 5 z 5

Příjemná kniha zasazená do nádherného prostředí Férie, s mnoha postavami, které si okamžitě zamilujete :) První díl je spíše seznámením se situací, proto jdu hned číst další díl, abych se dozvěděla víc o Meghan a její roli.
Velké plus dávám za krásnou obálku knihy.
Další plus za překladatelovy poznámky pod čarou, které hodně pomáhají s porozuměním.
Škoda, že u nás byly vydány pouze dva díly této skvělé série.

BigReader
27.07.2015 4 z 5

Tato knížka mě zpočátku moc nenadchla, svět Férijanů mi připadal trochu jako hloupost. To se však krátce po začátku změnilo. Příběh mě vtáhnul do sebe, Svět Férije jsem si neskutečně zamilovala a oblíbila, stejně jako postavy, kladné či záporné. Děj knížky doprovází zajímavé zápletky a vztah mezi Ashem a Meghan vás připravuje o nervy. Je to fakt úžasná knížka a už se těším na další díl!

BlueIvy
11.07.2015 5 z 5

Konečne slušné fantasy, ktoré nie je okopírované, len zľahka inšpirované od uja Shakespeara, postavy sú skvelé, niekedy ma už išlo šlak trafiť - netušíte čo všetko sa môže pokaziť keď už si myslíte, že je všetko v pohodee :) Fakt skvelé. Určite však neodporúčam čítať bez toho aby ste nemali hneď po ruke aj ďalší diel! Julie skrátka vie čo robí :)

Eleanor-ka
25.06.2015 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Všichni jistě znáte neovladatelný chtíč pořád číst a číst, který vás bez prodlení pořád táhne. Tahle kniha si mě získala svým příběhem, postavami a vším, co je s knihou spojeno. Člověk po přečtení této knihy se cítí přesně tak, jako hlavní hrdinka - unavený, smutný, ale pořád ještě vyvedený z míry toho neuvěřitelného adrenalinu z dobrodružství.

Zamilovala jsem si tento svět a rozhodně hodlám číst i ostatní knihy. Ať už 3. a 4. díl výjde v češtině či ne, nezastaví mě to, abych příběh dočetla.

Nejlepší postava? Puk, ale svědomitě prokazuji, že každá postava si získala své oprávněné místo.

Aléda
20.04.2015 5 z 5

Uuu! Tak to se mi hodně, hodně líbilo! Prostě jsem nedokázala přestat číst, miluju všechny ty různý potvůrky:D, kterých tam bylo opravdu hodně. Autorka se inspirovala v Sen noci svatojánské a to mi přišlo geniální. Děj do sebe skvěle zapadal a já hltala každý slovo:) Oblíbila jsem si skoro všechny postavy, ale naprostý vítěz byl u mě Ash!!!
Jediný co bych mohla vytknou je, že se vlastně z anotace dozvíme dost věcí, které mohly být překvapením. Ale to vůbec nevadí. Já se strašně moc těším na další díl a doporučuji těm, co mají rádi fantasy svět s velkým množstvím dobrodružství. 5*

Zelený_Drak
03.04.2015 3 z 5

Rozjezd byl na mě pomalý a nudný, ale pak už to šlo. Děj je velmi předvídatelný, částečně proto, že oficiální anotace vyzrazuje skoro vše, co by mohlo čtenáře při čtení překvapit.

Líbily se mi popisy světa a jeho obyvatel. Mohly by být i lepší, ale při dobré obrazotvornosti... Pro mě prakticky důvod, proč čtu knihy jako je tahle, které mě nemají jak překvapit příběhem. Myslím, že hodně lidí u nás nevnímá, že svět víl (dokonce ani ten rozdělený na dva dvory) není nic nového. V YA s ním už pracovala Holly Black (Američanka, "Daň peklu"). Mimo YA Terry Pratchett (Brit, minimálně "Dámy a pánové" a myslím, že i něco ze série o Toničce Bolavé) popisuje jinak tentýž svět. J. R. R. Tolkien (také Brit) v "Hobitovi" popsal slavnost se stejným základem. Výrazně odlišným způsobem s tím pracuje i Simon R. Green (opět Brit) v knize "Kouzlo města". Dokonce ani William Shakespeare (pro změnu Brit) si to asi pro "Sen noci svatojánské" zrovna nevymyslel z gruntu. Všechno se to táhne odněkud z anglosaské a možná islandské, keltské a ještě nějaké mytologie. Ostatně to asi nebyla náhoda, že si Knižní klub sjednal na překlad Jana Kantůrka.

Jan Kantůrek překládal Pratchetta a tedy je s ostrovním folklórem dobře obeznámen. Však jsem si říkala, že ten překlad je nezvykle dobrý a má i vysvětlivky, i když mi občas připadalo, že by to či ono vyznělo líp kdyby... Co bych mu ale opravdu vytkla je překlad "step brother" nebo "half-brother" jako "nevlastní bratr" tam, kde je z textu jasné, že jde o vlastního. Čeština dělí sourozence vlastní na plnorodé (oba rodiče společní) a polorodé (jeden rodič společný). Nevlastní sourozenci vznikají jen adopcí nebo svatbou, kde každý z novomanželů přivádí do svazku děti z předchozích vztahů (a to tam ještě nejspíš musí proběhnout osvojení, aby ti nevlastní sourozenci byli sourozenci z pohledu práva). Připadá mi škoda, že ani tak dobrý překladatel neví, jak tuto obecně často pletenou záležitost, která se ale reálně dotýká života každého druhého člověka, spravně přeložit a přilévá tak do ohně zmatku.

Zpátky k mytologii. Jak někdo píše, že to bylo na jeho vkus už moc splácané tím, že to bylo říznuté i řeckou, tak to mi tedy opravdu nevadí. Myslím, že s tím si právě začal už W. Shakespeare, jehož "Sen noci svatojánské" byl zřejmě jednou ze základních inspirací pro Julii Kagawu. A některé narážky na "Alenku v kraji divů… a za zrcadlem"... tu taky napsal Brit, i kdyby podle halucinací, jeho halucinace by klidně mohly vycházet z již zmiňovaného ostrovního... a tak dále. Což asi tak nějak bude, protože Grimalkin je nejmíň o pár set let starší než Šklíba.

Prolínání s naším světem je z podstaty toho magického světa nezbytné. Poslední prvek, který do toho přináší právě autorka je zase tím, co činí její sérii odlišnou od zbytku (nebo aspoň většiny) počinů založených na stejných základech. To by taky nešlo odebrat. O čem by to jinak bylo?

K postavám. Osobně mi je sympatický právě asi jenom Grimalkin. Meghan mi připadá hrozně plochá. A to je u postavy, z jejíhož pohledu se děj odvíjí, prostě špatné. Puk i Ash jsou napsaní slušně. Neřekla bych, že Ash je atypický hrdina. Naopak je naprosto dokonale archetypální. Nedostupný krásný inteligentní mocný romantický rozervanec. Takže vše po čem ženy touží. Autorce se celkem povedlo odlidštit ho natolik, aby archetyp vystoupl. Schválně ho budu srovnávat s Roibenem až budu znovu číst "Daň peklu", abych zjistila, které autorce se to povedlo líp.

Komentář k "Winter's Passage", mezihře mezi prvním a druhým dílem, která nevyšla česky:
Jde o útvar na pomezí mezi dlouhou povídkou a novelou. K přečtení stačí pár hodin a angličtina na úrovni B1. V angličtině ještě víc než v češtině oceňuji popisnost - přináší překvapivě hodně slovíček, která alespoň pro mě byla nová nebo zapomenutá. Je to napsané pro fanynky Ashe, které určitě nebudou zklamané. Mě potěšila přítomnost Grimalkina, i když tu nemá zrovna moc prostoru a zdá se, že se objeví jen aby se neřeklo. A pak ještě objevení jedné z mých oblíbených pohádkových bytostí.

padajicidvere
10.02.2015 3 z 5

Upřímně..knihu jsem nedočetla. Ne, že by byla snad nějak nezajímavá nebo špatná, brak. Jenže, mezi tou dobou, kterou jsem ji četla nečetla, se změnil můj zájem o tento druh žánru. Příběh je velmi zajímavý, dobrodružný a plný fantazie..tak snad jindy s ní budu hotova :)