Fenomenální včely - Biologie včelstva jako superorganizmu

Ojedinělá kniha vydaná již ve 12 jazycích přináší známé i nejnovější pohledy na život včel. Hlavním motivem je snaha představit včelstvo jako superorganizmus, který patří mezi nejúžasnější druhy naší planety. Ve včelích koloniích dnes vědci nacházejí vymoženosti typické např. pro savce, ale i vlastnosti jednobuněčných organizmů. To vše dělá ze včel mimořádně vývojově úspěšný druh, fascinující odborníky i laiky. Zajímavý text je doplněn množstvím originálních fotografií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289263/fenomenalni-vcely-biologie-vcelstva-heY-289263.jpg 4.716
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, Brázda (Praha)

Kniha Fenomenální včely - Biologie včelstva jako superorganizmu

Azmodan

Fenomenální včely jsou prostě fenomenální. Velice poutavý a zajímavý popis mnoha životních pochodů superorganismu o kterých, aspon si myslím, laik nemá ani ponětí! Kniha do doprovozena spoustou nádherných fotografií. Jedná se o velice zajímavé dílo o tomto bezesporu neobyčejně obyčejném a nesmírně důležitém živočichovi naší planety.
Škoda jen, že nejsou knihy o podobných společenstvech jako jsou čmeláci, sršni nebo mravenci.
Knihu vřele doporučuji všem, které včely zajímají!

vampyrcik
17.10.2019

Zajímavé informace, spoustu krásných fotek, rychle se čte. Člověk si uvědomí, jak málo toho víme =) Trochu nepřehledné a nepřesné zabřednutí do evoluční ekologie, nevím jestli to nebylo překladem.

embi
06.09.2018

Užasné čtení i pro nevčelaře.

koubin007
28.09.2015

Kniha určená spíše pro širokou veřejnost než jako návod na chov včel. Ale i zkušený včelař si zde najde spoustu dalších důvodů, které ho přimějí ty svoje včelky obdivovat ještě o trochu víc a hlavně začít více přemýšlet nad tím co a proč ve včelstvu dělá.
Opravdu nádherné fotky a srozumitelné povídání o životě včel.
Včely jsou sice hmyz, ale mají mnoho vlastností, které jsou velmi podobné savcům.
Ještě je toho hodně co se o nich musíme dozvědět a až ta doba nastane, tak zjistíme, že je stejně spousta věcí, které člověk nikdy nepochopí.
Pro začínajícího včelaře ale spíš doporučuji toto: http://www.martinus.cz/?uItem=132971&gclid=CObgqszMmcgCFUHnwgodRswMpA

valda
17.12.2013

Jestli kniha http://www.databazeknih.cz/knihy/ilustrovane-vcelarstvi-65781 odpovídá na otázku JAK se o včely starat a JAK se samy včely chovají. Tak tuhle knihu bych doporučil jako pokračování, protože odpovídá hlavně na otázku PROČ se tak chovají. Superorganismus včelího roje je popsaný do všech možných detailů podle nejnovějších vědeckých pozorování. Ale hlavně je vše popsáno čtivě a prokládáno spoustou obrázků a fotografií. Knihu bych rozhodně doporučil komukoliv, co rád čte populárně naučnou literaturu. Vůbec není potřeba být včelař. Ale pokud si jí přečtete, tak zaručuji, že až příště někde uvidíte lítat včelu, tak už to pro vás nebude jenom nějaké náhodné poletování obtížného hmyzu, ale budete mnohem více rozumět tomu, proč se včela chová zrovna takhle.

Marghita
20.03.2012

Skvělá kniha ze života včel. Doporučuji všem, kteří chtějí složitému světu tohoto sociálního hmyzu alespoň trochu porozumět. Věděli jste např. že u létavek byly popsány stavy spánku, že mají včely schopnost učit se, či že létavky vykazují florokonstantnost (nektar sbírají celý den na tom druhu rostliny, na kterém začaly)?

Tajný život stromů - Výpravná verze
Tajný život stromů - Výpravná verze
Příběh lvice Elsy
Příběh lvice Elsy
Walden aneb Život v lesích
Walden aneb Život v lesích

med hmyz včely superorganismy zvířata, fauna

Jürgen Tautz
německá, 1949