Fénix Vítězný

Fénix Vítězný https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33502/bmid_fenix-vitezny-pRk-33502.jpg 5 26 3

Zlatý věk série

< 2. díl

2. kniha série Zlatý věk. Fénix Vítězný je pokračováním románu Zlatý věk a tedy i součástí velkolepé kosmické ságy, napsané v té nejlepší tradici Rogera Zelaznyho či Jacka Vance (s nádechem invence ve stylu Cordwainera Smithe). V závěru prvního dílu se z Faetona z Domu Radamantů stává vyhnanec zbavený všeho vlivu a výsad. Vydává se na cestu transformovanou Sluneční soustavou, v níž byl Jupiter proměněn ve druhé slunce, zatímco Mars a Venuše byly terraformovány, aby mezi nesmrtelnými lidmi, inteligentními stroji a bizarními životními formami pátral po ztracené paměti a vlastním místu ve společnosti. Stagnující lidstvo hodlá vyburcovat k cestě ke hvězdám, a tak je jeho hlavním cílem získat zpět skvostný hvězdolet, Fénixe Vítězného, nejúžasnější vesmírnou loď, jaká byla kdy sestrojena, a odletět s ní vstříc vesmírným dálavám. Román Fénix Vítězný je ohromujícím příběhem neskutečně rozvinuté vědy a napínavým vyprávěním úspěšně rekonstruujícím barvitou atmosféru knih z dob Zlatého věku science ficton. Je také přiměřeně velkolepým a strhujícím naplněním příslibu vytyčeného předchozím svazkem trilogie a potvrzením toho, že John C. Wright je nadějným a významným talentem vědeckofantas­tického žánru. Přeložil Vladimír Lackovič.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Phoenix Exultant , 2003

ludek.n
29.05.2023 3 z 5

Z Faetona Radamanta se stal vyhnanec zbavený všeho vlivu a výsad. Jeho sen o cestě ke hvězdám však stále žije a on je odhodlán se ho nevzdat, přestože šance ho uskutečnit je pro danou chvíli zanedbatelně malá. Fénix vítězný začíná přesně tam, kde skončil jeho předchůdce, a to bez jakýchkoli řečí okolo nebo uvedení do situace. Čtenář, který nezná obsah Zlatého věku, bude pravděpodobně zmatený jak octomilka v šampaňském a vůbec nebude chápat, o co tady jde. Začíná se nicméně svižně a poměrně čtivě. Ráz dobrodružného příběhu se však s přibývajícími stránkami vytrácí a Wright opět sklouzává do rozsáhlých ploch nic neříkajícího filozofování. I dialogy jeho postav jsou často jen hromadou slov a slovních spojení, z nichž se nedozvíte ani to nejzákladnější: proč se spolu ony postavy vlastně baví. Na druhou stranu se oproti předchůdci zlepšila dynamika a celé to vyprávění má konečně i nějakou tu myšlenku. Bohužel nedokončenou, protože nakladatelství Laser-books hodilo ručník do ringu a závěrečný díl už v Česku nevyšel.

R47
20.01.2023 3 z 5

Vytratilo se pro mě to kouzlo překvapení prvního dílu. Hlavní hrdina se dostává na Zem a je to symbolicky dost přízemní a nelogické. Klasický druhý díl. Třetí bohužel u nás nevyšel, ale ten už zase stojí za to, pokud ho někde seženete. Je to jízda, kde se konečně loď noří do Slunce a ukazuje se, jak je to s civilizací... Nemůžu říct, že bych to úplně pobral, ale to mě na tom vlastně baví. Ten svět je tak jinej. Úžasná imaginace. Vyloženě škoda tohodle téměř zbytečnýho a přízemního druhýho dílu.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Výborné pokračování Zlatého věku, a přestože byla kniha dle mého soudu o něco slabší než první díl (žádný klenot typu Virové civilizace z minula, navíc i děj je o něco jednodušší), gradující závěr mě k ní úplně přikoval. 4 a 1/2. Na překlad dalšího dílu čekat nevydržím.