Feministky nenosí růžovou a jiné lži

Feministky nenosí růžovou a jiné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422163/bmid_feministky-nenosi-ruzovou-a-jine-lz-dhY-422163.jpg 3 152 42

Inspirativní sbírka esejí známých žen, pro které feminismus něco znamená Feminismus. Dnes hodně diskutované téma. Co ale vlastně toto slovo na F znamená? Známé ženy ukazují svoji vlastní cestu k osobnímu chápání feminismu. Úvahy, životní příběhy, básně, zážitky a názory spojené s ženským hnutím i s každodenním životem chtějí překlenout propast mezi akademickými esejemi a feministickými hashtagy. Svými myšlenkami přispěly Emma Watson, Keira Knightley či Bridget Jones.... celý text

Literatura světová , Fejetony, eseje , Pro ženy

Vydáno: , CooBoo

Feminists Don't Wear Pink , 2018

Tesset
Tesset
19.08.2020 4 z 5

Jak už tady psali jiní, některé články byly trochu zbytečné a nicneříkající, některé trochu slátaniny, ale jiné naprostá pecka. Knížka pěkně ukazuje různé podoby, jak lze feminismus vnímat, od rozpaků a rozpolcenosti, přes jakýsi zlatý střed a rozumnou cestu, až po rozhořčení a radikalismus. Tím že knija vyšla v Cooboo se dostane hlavně k mladším čtenářům a třeba jim pomůže uvědomit si, že i v dnešní moderní době nemají všichni lidi stejné postavení, což se může projevovat třeba jen v každodenních maličkost, které ani neřešíme, ale kdybychom se nad nimi zamysleli, tak si uvědomíme, že jsme se taky stali terčem díky našemu pohlaví. Feminismus je diskutované téma a pořád vyvolává vášnivé debaty. Je škoda, že u nás podobných knih moc nevychází. Ale třeba je tohle začátek.

roso.mak
roso.mak
03.06.2020 2 z 5

Kniha je tvorena prispevky různých zen feministek ruznych povolani. Prispevky jsou velmi nevyrovnane a kratka delka neumoznuje opravdovou zpoved. Spis proletnuto, nez precteno.

martinasudová
martinasudová
17.05.2020 1 z 5

Tak to dopadá, když něco očekáváte a ono se to nedostaví.
Nedočetla jsem... Věřím, že některé pasáže by mohly stát za to, ale prokousat se zbytkem bylo nad moje síly.

misafibi
misafibi
26.04.2020 2 z 5

Knihu jsem nedočetla ale některe úvahy mě zaujaly.

Damonka12
Damonka12
15.04.2020 3 z 5

Určitě zajímavá kniha. Některé eseje, ale byli úplně strašné jiné úplně skvělé.

Anička.pa
Anička.pa
14.04.2020 3 z 5

Jako nejspíš káždého z nás, kdo tuto knihu četl, zaujali některé eseje více, některé méně a nějaké naopak vůbec. Líbilo se mi zpracování knihy, že jsme mohli nahlédnout, jak všemožně lze feminismus chápat a jak ho vnímají ostatní ženy. Knihu jsem četla s velkými přestávkami, když jsem měla chuť po knize jsem sáhla a pár esejí si přečetla.

bara-z5649
bara-z5649
08.04.2020 5 z 5

Tahle kniha bude pro mě nejspíš navždycky FEMINISTICKÁ BIBLE!
Doporučuji všem ženám, ať už se považují za Feministky nebo ne

hellena1523
hellena1523
06.04.2020 1 z 5

V záplavě blábolů se dalo najít pár opravdu dobrých textů, ovšem editorská práce selhala. V této knize to obzvlášť křičí. Pokud se totiž snaží kniha říct "jsme ženy a jsme báječné", pak by bylo super, kdyby tam aspoň nebylo takové množství chyb, protože to dost ubírá na serióznosti. Nakonec to celé působí spíš jako groteska, což je škoda.

Domka901
Domka901
25.03.2020 2 z 5

Úvah a esejí je v knížce opravdu mnoho, leč zaujalo mě jich je pár...

Roux
Roux
01.03.2020 3 z 5

Některé eseje jsou doslova výborné. U jiných přemýšlíte co se vám autorka snaží říct. Někdy je vám úzko z toho, čím si daná osoba musela projít a vlastně jste ráda za ni, že se ke svému životu postavila čelem. Jiné vám zase vykouzlí úsměv na tváři.

Becca77
Becca77
01.03.2020 4 z 5

Zajímala mě kniha na toto téma a byla jsem zvědavá jak bude zpracované. Dostala jsem něco, co jsem ani nečekala. Dostala jsem zábavu na většině stran, dostala jsem podněty k zamyšlení. Někdy jsem se i dojala a překvapila kolik věcí, které jsou ve vztahu k ženám zvracených považujeme mnohdy za běžné. Je to jedna z těch knih, které mají kolovat, a kdyby se ke mě po letech vrátila, ráda si ji přečtu znova a pak ji podám dceři.

Pistácie
Pistácie
21.02.2020 4 z 5

Co napsat? Neměla jsem žádná očekávání, proto kniha nebyla zklamáním. Naopak, mě překvapilo, co vše se dá k tomuto tématu napsat a přitom není ani z daleka vyčerpáno. Musím říct, že některé příběhy byly dechberoucí a inspirativní. Na druhou stranu jsem v průběhu toho, co jsem měla knihu rozečtenou, narazila na informaci na Facebooku, kde psali, že v mém rodném městě otevřeli nový klub a ženy mají vstup zdarma. Stalo by se tohle někdy chlapům? Ano, je to jen malinkatý a zapoměníhodný zlomek toho, ale i to mě donutilo k zamyšlení. Nikdy ze mě nejspíše nebude feministka, ale to neznamená, že nesouhlasím s některými názory a argumenty. Myslím si ale, že už je to přehnaný a je to všude kolem nás. Přijde mi, že je v tomhle směru často mužům upíráno být gentlemany. Už jen to, že muž třeba podrží ženě dveře, nedejbože, by ji pozval na drink, a už je to bráno jako sexuální harašení ? Podle mě je to dnes až moc rozebíráno. Ano stále jsou místa, kde se k ženám chovají odporně. Stále je v politice třeba více mužů. Ženy mají někde nižší platy. Ale na druhou stranu si ženy už v mnoha ohledech vydobyly neskutečné výhody a pozice. Už dokázaly, že se umí rvát o to být ženami, že to není nic sprostého ani podprůměrného. Jsme rovnocenné mužům a někdy jim můžeme i šéfovat. A žádné pohlaví nemá ve všem navrch. Nebo tak tomu věřím alespoň v té naší maličké zemi a tak jsem byla vychovávaná.

zazinka2
zazinka2
06.02.2020 4 z 5

Některé eseje se moc nepovedly. Nebo jsem je možná nepochopila, těžko říct. Každopádně hodně jich je povedených. Teprve po přečtení téhle knihy jsem si začala uvědomovat, že některé situace v mém životě, které jsem jenom tak prožila, vlastně úplně v pohodě nebyly. Dozvěděla jsem se i dost zajímavých věcí a asi nejvíc se mi líbilo shrnutí vývoje feministického hnutí. Škoda že nebylo hned na začátku místo na samém konci :D

andrea1378
andrea1378
01.02.2020

Kniha s bohatým marketingem a bohatým počtem překlepů. Některé texty byly vtipné, některé si ani nepamatuji, že bych četla, jiné jsem zas vůbec nepochopila a v závěru se ptala – co tím chtěl básník říct?
A tak mi kniha rozečtená leží v knihovně.

Očekávání byla veliká. Škoda.

slamenka
slamenka
30.01.2020 3 z 5

Tento soubor feministických esejů na mě působil celkem zmateně. Rozhodovala jsem se mezi 2 a 3 hvězdičkami. Skákání od tématu k tématu, a upřímně u poloviny jsem si říkala, co to tam ta feministka vlastně plácá. Za feministku se považuji a řekla bych, že toto je spíš taková "příručka" pro teenagerky, které o feminismu moc neví a neumí se třeba ani zeptat, takže za to plus nahoru. Četlo se to celkem dobře, prolouskala jsem to za den. Většinu žen jsem vůbec neznala a vypíchnutí Emmy Watson na obálce mě vlastně spíš naštvalo, protože jen dodala seznam další četby a žádný její názor jsem se nedozvěděla. Nejvíc se mi líbily eseje od K. Knightley a J. Jamilové, která nabádá jak otevřít oči chlapovi. Takže jen díky těmto esejím nelituju, že jsem knihu četla :-)

NoraHudecová
NoraHudecová
29.01.2020 4 z 5

Súbor krátkych esejí o feminizme, ktorý v prvom rade láka na známe mená alebo skôr tváre (musela som, "guglit" ????). Avšak v tomto prípade rozhodne platí, čím menej "známa" žena, tým lepší text. Výnimkou je pre mňa Keira Knightley, ktorá napísala veľmi silnú a emotívnu výpoveď.
Do knihy prispelo viacero žien s rôznym pohľadom na feminizmus. Pre mňa boli niektoré príspevky príliš krátke a málo vypovedajúce. Naopak niektoré boli zaujímavé, obohacujúce, ale aj šokujúce. Za zmienku stoja napríklad eseje o ženskej obriezke či menštruačnej chudobe.
Veľmi oceňujem stručné zhrnutie histórie feminizmu na konci knihy.

spencer
spencer
22.01.2020 5 z 5

Já jsem z knížkou velmi spokojená. Líbilo se mi, že se každá žena k tomuto tématu vyjádřila jiným způsobem a feminismus byl představen z mnoha pohledů.
Feminismus je opravdu i v dnešní době potřeba a jsem ráda, že existuje kniha, jako je tato.

Pitbullka
Pitbullka
10.01.2020 3 z 5

Neříkám, že to není zajímavé čtení. Některé eseje byly skvělé, jiné mě vůbec neoslovily. Chápu to, že ženy a muži si mají být rovni, z některých esejí jsem ale spíš měla dojem, že ty ženy nenávidí muže a s tím se nezotožňuji. Bohužel, ve výsledku pro mě pouze průměrná kniha.

Gooverka
Gooverka
09.01.2020 2 z 5

Protože jsem od knihy očekávala zcela něco jiného, nemohu hodnotit jinak. Knize plné feministických esejí nenahrává ani fakt, že se v ní objevuje mnoho chyb, překlepů a překlad na některých místech opravdu originálu nepřidává. Mám hodně rozporuplné pocity, protože podobné knihy čtu moc ráda a aktivně se o témata spojená s feminismem zajímám. Většinou mě i nadchnou. Kniha pro mě měla až moc krátkých textů, kde autorky nedovedly rozvést téma do takové míry, aby mi to něco dalo. Většina textů od známých jmen pro mě byla velkým zklamáním. Kniha pro mě kromě toho, že texty do ní napsaly samé ženy neměla jednotící téma, které jsem očekávala. Některé autorky psaly o mateřství, další probíraly historii feminismu nebo psaly o tom, jak bychom si měly pomáhat a co číst. Některá témata se zase opakovala a potřetí se mi o nich už opravdu číst nechtělo.

adorjas
adorjas
28.12.2019 3 z 5

Hodnotím priemerne. Niekoré eseje boli čitateľné, s hlavou a pätou, ale niektoré (hlavne tie od herečiek) boli absolútne o ničom. Z toho dôvodu mám tiež zmiešané pocity z knihy. Prekvapil ma fakt, že v UK sociálne slabšie dievčatá bojujú o to, aby mohli byť ženské hygienické potreby bez zdanenia a že koľko mladých dievčat niekoľkokrát do roka nedorazí do školy, pretože si proste nemajú za čo kúpiť dané potreby. Kniha je hlavne pre mladšie čitateľky, aby ich feminizmus nejakým spôsobom zaujal a vtiahol. Napriek tomu, som rada, že vôbec sa obdobný počin u nás vydal.

eseje pro ženy feminismus pro dívky

Scarlett Curtis
britská, 1995
2019  67%Feministky nenosí růžovou a jiné lži
2022  82%Nesmíš všechno vidět tak černě (a jiné hloupé řeči)

Kniha Feministky nenosí růžovou a jiné lži je v