Feminismus je pro každého

Feminismus je pro každého https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366163/bmid_feminismus-je-pro-kazdeho-6P2-366163.jpeg 4 357 61

Feministka. Podivné slovo, s nímž se většina poprvé setká jako s nadávkou. Nemůže si najít chlapa, chce jen víc peněz, je ošklivá. Podobné a další stereotypy se až příliš často skrývají za cizím slovem „feminismus“. Aspoň takovou zkušenost má nigerijská bestselleristka Chimamanda Ngozi Adichieová. Kdykoliv se jako dítě i teenagerka pokusila nahlas říct svůj názor nebo jednat samostatně, hned to schytala. Feministka! Adichieová se ve dvou esejích vyrovnává s feminismem a obhajuje jej. Feminismus pro ni není bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny. Do pravidel každodennosti jsou totiž kromě toho, co smí žena, vepsány povinnosti mužů. Všichni se tak krčí v klíckách vlastního genderu a výsledkem je často nešťastný, násilný svět. Feminismus není cestou boje — je možností sblížení.... celý text

Fejetony, eseje , Literatura naučná

Vydáno: , Host

We Should All Be Feminists , 2014

Cress
18.05.2020 4 z 5

Pokud vás zajímá feminismus, přečtěte si tuhle knihu. Za mě super a pokud nechcete číst, doporučuju podívat se na tedtalk, kde autorka říká to samé, co v knize.

blackoutzuzi
12.05.2020 4 z 5

Jedná se o upravený projev, který měla autorka na konferenci TEDxEuston, ve kterém se rozpovídala na téma feminismus. Autorka zde popisuje své zkušenosti s feminismem a snaží poukázat na to, že feminismus nepředstavuje pouze "boj za ženská práva", ale hlavně snahu o prosazování rovnoprávnosti. Zmiňuje skutečnost, že většina lidí, když slyší pojem "feministka" automaticky si to spojí s něčím negativním. Přitom jeho význam nereprezentuje snahu povyšovat ženy nad muže - jak řekla B. Nesvadbová v jednom rozhovoru - "Lidé feminismus špatně chápou. Kdyby se řeklo rovnoprávnost, tak se pod to podepíše každý." A přesně tohle nám chce Adichieová svým projevem předat - jak je důležité, aby se ve společnosti pěstovala rovnoprávnost pohlaví a zároveň se přetrhaly veškeré předsudky a stereotypy.

Plavkyně
18.11.2019 3 z 5

Měla jsem poměrně vysoká očekávání (vzhledem k osobě, která mi tuto knihu doporučila). A jsem zklamaná. Čekala jsem popravdě něco sofistikovanějšího.

kaffa
16.10.2019 5 z 5

feminista - člověk, který věří v sociální, politickou a ekonomickou rovnost pohlaví - pod tuto definici se nelze než podepsat.... je prostě jedno, jak tomu říkáme, ale buďme si rovni, ať už máme pindíky nebo ne :-)

AlčaH
27.09.2019 5 z 5

Útlá knížka plná důležitých a jednoduše vysvětlených myšlenek o feminismu. Doporučuji každému, kdo se o téma genderové rovnosti začíná zajímat, přečtení mu hodně dá. Především se mi líbí ten přátelský duch, ve kterém je zde feminismus předkládán, protože radikalismus většinou k ničemu nevede...

maid
03.06.2019 5 z 5

Feminismus s lidskou tváří! :-) Cílovka bude této útlé knížečce žehnat, necílovka číst nebude.
Výborně a racionálně shrnuté myšlenky, které neprozazují žádný radikalismus.

Marta08
06.03.2019 4 z 5

Krátká, stručná a výstižná kniha (přepis autorčiny TEDx talk) o tom, co ve skutečnosti znamená feminismus a proč je důležité, aby každý o genderovou rovnost usiloval.

anna0480
22.11.2018 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Přepis výborné řeči africké autorky z TEDx talks. O tom, co feminismus skutečně je a není, proč je důležitý a proč by měl každý z nás o rovnost jako takovou usilovat.
(Knížečka má mimochodem jen kolem padesáti stran, takže ji zhltnete během chvíle. Doporučuju!)

Šárka_D
05.11.2018 3 z 5

Považuji se za feministku, proto mi knížka nepřinesla nic nového, nicméně autorka pěkně a polopaticky shrnula problematiku. Dovedu si představit, že by se tato krátká esej četla ve školách, podle mě by byla velmi vhodná pro dospívající děti.

horkosladka
31.10.2018 4 z 5

Už se mi několikrát stalo, že mi kamarád nebo nějaký muž naznačil, že jde ze mě strach. Jsem ráda, že v tom nejsem sama. Autorka zažila to samé. Prý moc mluvím, moc přemýšlím, moc čtu, jsem rázná. Nebo mám příliš velké pronikavé oči nebo občas řeknu sprosté slovo nebo projevím hněv. Jakoby vztek byl jen mužská záležitost. I když žijeme ve 21. století, muži se stále bojí žen, které mají na věc vlastní názor a nebojí se mluvit nahlas. Kde bude asi chyba? Jsou tak vychovaní, naučení. Pokud byla v rodině matka submisivní žena, která většinu času mlčky sloužila manželovi a sebe dávala do pozadí, nikdy se nerozčílila, ani se nesnažila nějak prosadit, je pravděpodobné, že syn takové matky bude očekávat podobné chování i od ženy a jakákoliv "odchylka" jej vyděsí.
Je dobře, že takové knihy vznikají, obzvlášť v dnešní době, kdy se zdá, že je vše kolem genderu v pořádku a označení "feministka" tak podléhá předsudku, že se jedná o ženskou, která nesnáší chlapy, nemaluje se, oblíká se a chová jako chlap, nenosí podprsenku apod. Škoda, že je knížečka tak stručná. Nicméně, přesto nutí se zamyslet. Líbilo se mi, jak autorka na konci zdůrazňuje, že existují feministky i feministé, čímž poukazuje na to, že feminismus není jen ženská záležitost. Naopak. Čím více mužů si bude uvědomovat rovnocennost pohlaví, tím víc se budou bourat návyky, které do nás zasela výchova a předsudky, na které jsme zvyklí. Žena by měla.... muž by měl... Myslím, že právě naučené vzorce chování, co se očekává od současné ženy a současného muže, by se měly neustále přezkoumávat. Jak ženy tak muži by se měli snažit pracovat na tom, abychom si vzájemně byli rovnocennými partnery a bytostmi - na poli rodinném, pracovním i osobním.

Silmarien
27.10.2018 5 z 5

Krátke, stručné, úderné a dobré. Autorka to dobre vystihla, viem si predstaviť, ako tento príspevok fungoval na publikum.

Edona
16.10.2018 5 z 5

Co víc říct než jen to, že souhlasím s genderovou rovností. Kniha s výbornými myšlenkami (ač samozřejmě se subjektivním pohledem na feminismus), budu šířit dál!

petaSk
30.09.2018 3 z 5

Nežiju v Nigérii, takže nezažívám až takové "drobné" ústrky jako autorka a tamní ženy. Některé z nich v jiné formě, ale zná mnoho žen i v našich končinách, stejně jako tlak, který je na život žen vyvíjen, když se rozhodnou jít "neobvyklou" cestou. Spousta témat je zde nakousnutá, ale nijak dál se nerozebírají, a tak většina psaného je zřejmá a jasná, aniž je o tom třeba číst - například, že muž by měl pomáhat doma, aniž mu za to žena musí děkovat, protože by to měla být samozřejmost. Kniha je kratičká, takže za dvě hodinky není co číst. Feminismus pro každého spíše považuji za revoltu, která více čeří vody v Africe než v Evropě, protože zde jsou dané myšlenky na obecné rovině brané jako samozřejmé, i když praxe pokulhává, ale tato kniha nenabízí nic nového, co by to pomohlo změnit.

rarášek
10.09.2018 5 z 5

Skvělá a plná zajímavých informací, o kterých budete moci později přemýšlet. Doporučuji komukoliv, koho toto téma zajímá, i když tam třeba nenalezne nic nového. Kraťoulinká knížka, kterou máte přečtenou za chvíli a zanechá nějaký dojem.
Autorčin projev jsem si později pustila na Youtube a bylo fajn vidět a slyšet ten projev přímo od ní. :)

Elsinor024
09.08.2018 4 z 5

Myslím, že je skvělé, když tahle sympatická nigerijská dáma píše o feminismu z hlediska své země. I když něco z toho by se dalo použít i v našem prostředí.
Například, když hovoří o svých známých, manželech, dvou stejně vzdělaných lidech na stejném postu. Když přijdou domů, hádejte, kdo z nich obstará po práci domácnost? A když muž, zatím co žena vaří a uklízí, přebalí dítě, poděkuje mu, jak je neobyčejně laskavý:)
Samozřejmě autorce pomáhá to, že se narodila do vzdělané a bohaté rodiny. Jako nigerijská vesničanka by si sotva mohla dovolit tolik otvírat ústa.
Oceňuje pokrok, kterého její země dosáhla. Například to, že před sto lety by její neteře, dvojčata, odnesli příbuzní do pustiny a zabili jako zlé znamení. Dnes už to její kulturní okruh nepraktikuje.
Ať žijou nigerijské feministky!

Palivo
07.08.2018 3 z 5

Napsal bych delsi recenzi, ale musim jit zkontrolovat, jestli se uz stara vratila z nakupu a zacala delat gulas.

Metcheque
09.07.2018 3 z 5

Vágní titul knížky bohužel souvisí i s vágností jejího obsahu. Autorka do diskuse v rámci feministického hnutí nepřináší nic nového a myšlenky, které by mohly po podrobnějším rozvinutí diskusi obohatit, zůstávají pouze načrtnuty. Šedesátistránkovou knihu tak dočtete během hodinky. Přitom z knihy vůbec nevyplývá, že by autorka neměla co říci. Autorka by se směle mohla pustit do srovnávací studie mezi nigerijským a západním pojetím ženských práv, protože ze střípků z minulosti, kterými svůj text obohacuje, vyplývá, že nedostatky v ženských právech mají obě kultury společné.

wiix
06.07.2018 4 z 5

Hneď za sebou som čítala publikovaný prejav Rowlingovej na univerzite v Harvard a tejto prejav na Tedx v Afrike. Cítim znažný rozdiel v kvalite a v osobnom rozmere prejavu. Tu som sa cítila viac doma aj v názoroch, ktoré som si predtým nikdy nemyslela. Kniha mala hlavu aj pätu, tiež emocionálny rozmer a pravdivosť v posolstve, ktoré niesla.

Kačkaknihomol
30.06.2018 5 z 5

Autorka, nám všem známá svojí Amerikánou, v knize pomocí různých zážitků z jejího nebo z jiného života, popisuje problémy genderu. Popisuje tak stručně, jasně a výstižně, situace ze životů pomáhají pochopit, co chtěla říct. Jsem opravdu moc ráda, že téma není pojato do rozvleklého příběhu s postavami, nýbrž je hezky stručné.

Přečteno za chvilku, přeci jen, je to "pouhých" šedesát čtyři stránek, zato pár myšlenek mi v té mé kebuli určitě utkvělo. Pro znalé feministky asi nic nového, já si to jako první román o tomto tématu užila.

Menší ochutnávka:
"Když chlapec dostane hlad, rodiče řeknou dívce: "Běž uvařit čínskou polívku". Dívka ji vaří nerada, ale protože je děvče, tak zkrátka musí. Co kdyby rodiče hned na začátku naučili uvařit polévku obě děti?"

amaenium
20.06.2018 5 z 5

Feminismus je pro každého a každému bych dala tuto útlou knížečku přečíst. Autorka krásně shrnula velké rozdíly i drobnosti, které se vůči ženám stále dějí a hlavně vysvětluje, že feminismus není urážka a mohou jimi býti i muži. Souhlasím pak hlavně se změnou výchovy našich dětí a otázky genderu v tomhle ohledu.

feminismus

Chimamanda Ngozi Adichie
nigerijská, 1977
2017  82%Amerikána
2008  86%Půl žlutého slunce
2020  87%Purpurový ibišek
2018  87%Feminismus je pro každého
2018  91%Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

Kniha Feminismus je pro každého je v