Potom

Potom https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355911/bmid_potom-viF-355911.png 5 301 77

Felix a Zelda série

Felix je Žid. A být Žid, když kolem zuří druhá světová válka, je nebezpečné. Felix měl nějakou dobu štěstí, schovával se v katolickém sirotčinci, pak ve sklepě. Jenže úkryt byl odhalen a Felix se ocitne ve vlaku jedoucím do koncentračního tábora. A přece znovu získá naději: z vlaku se jemu a šestileté Zeldě podaří uprchnout. V bezpečí ovšem nejsou ani zdaleka. Jak dokážou bez pomoci přežít? A komu můžou důvěřovat, když všude je tolik lidí lačnících po odměně za dopadeného Žida? Štěstí se však na ně opět usměje v podobě laskavé statkářky Genii. Ta je nechá u sebe v domě, vybělí jim vlasy a dá německá jména. Felix však tuší, že je jen otázkou času, kdy někdo odhalí jeho pravou identitu. A to bude konec - pro něj, pro Zeldu i pro Genii... K napsání příběhu autora inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl jít s nimi, přestože dostal nabídku na vyřazení z transportu. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách. Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, o přátelství a lidskosti uprostřed nelítostné doby, inspirovaná skutečným příběhem.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Argo

Then , 2008

Nikusha
09.01.2024 5 z 5

Copak to nechápeš?

Becca_books
26.11.2023 5 z 5

S dcerou jsme četly Kdysi a ona se hned chtěla pustit do dalšího dílu. Druhý díl ze série Felix a Zelda je ještě strhující než ten první. Kniha je skvěle napsaná, nemůžete ji odložit. Felix postupně zjišťuje víc a víc o tom co se kolem něj děje a snaží se uchránit sebe a Zeldu. Zelda však zarytě odmítá, že není Židovka a Felix se ji snaží pomocí příběhů udržet v bezpečí. Velmi silné čtení s ještě silnějším a smutným koncem.

Knihotyna
23.10.2023 5 z 5

Druhý díl ze série Felix a Zelda.
Co všechno mohou děti vidět? Kolik smrti je dost? A jak se s ní vypořádají? A co když se týká jejich nejbližších?

Ocitáme se v pokračování příběhu, tedy v roce 1942. Zelda zarytě tvrdí, že je Židovka, aby byla Felixova rodina, ten však čím dál více poznává, do jakého nebezpečí ji dostává. Děti se dostávají do situací, kdy jsou přímo konfrontovány se smrtí, zabíjením, ponižováním či schováváním. Každé z nich se s tím vyrovnává jinak. Felix se snaží dále vyprávět příběhy a věřit v lepší zítřky, Zelda je však příliš otevřená a drzá a to dostává ne jen ji do potíží.

Původně jsem měla doma i třetí díl, ale vrátila jsem ho do knihovny. Potřebuji od této série pauzu. V určitém věku už si člověk myslí, že "slyšel" o tomto tématu dost, ale v této sérii, kde jsou hlavními vypravěči děti je vše jiné - naivní, více bolestné, nevěřícné!
Velmi silné čtení s velmi silným a smutným koncem!

PS. Řešila jsem to i doma. Došlo vám někdy, že muži měli obrovskou nevýhodu? Stačilo, aby je někdo viděl bez kalhot a bylo jasné, zda Židé jsou nebo ne. Mě tato informace upřímně řečeno nikdy nenapadla! Stačilo přijít a malé chlapce vysvléct a bylo jasné, zda je to opravdu "synovec" nebo schované židovské dítě!

V knize je však krásně popsaná i láska - ke knihám, k lidem, ke zvířatům. Jenže bohužel, ta nestačila.

jaroiva
29.04.2023 5 z 5

Další díl už číst nebudu! Nemám na to.
Jak jsem psala u Kdysi, horor není daný použitým jazykem, ale odehrává se v mysli čtenáře. A na takovéto horory jsem příliš měkká.

EDIT (po pár hodinách)
Ano, přečetla jsem ještě třetí díl - Now, který není přeložený do češtiny.
Felixovi je tam 80 let, takže je to vlastně časově poslední díl. A tím považuju pro sebe sérii za uzavřenou.
Felixova partyzánská léta už nebudu číst.

Kaja1
02.02.2023 5 z 5

Je to smutné čtení. Felix musel během chvíle dospět. Je obdivuhodné jak vždy myslí v prvním případě na ty druhé a potom až na sebe . Uvidíme, co dalšího mu osud nachystal.

Runinka
13.12.2022 5 z 5

Pokračování osudu žid.chlapce Felixe. Popsána hrůza války dětskýma očima. Otevřený konec...

broskev28
15.08.2022 5 z 5

Je to tak, jak píše třeba skvělý komentář bosorka - Felix už zjistil, že lidé nejsou jen dobří, a že ti nejhorší dokážou páchat hrozné věci. Moment překvapení, tak úžasně naivní v první knize, vyprchal, teď jde o to, uchránit své blízké před všudypřítomným zlem.
Nejen Felix, ale i Zelda dospívá, a oba také zjišťují, že věci často nejsou takové, jaké vypadají na první pohled. Amon i Dov, oba překvapí, a nejen oni.
Často se tady objevuje úvaha, zda jsou tyhle knihy vhodné pro děti. Mně je doporučila velmi sečtělá čtvrťačka, ale překvapilo mě, když knížku začala číst i devítiletá holčina, mnohem méně zdatná čtenářka. Navíc začala třetím dílem (navzdory mému upozornění) a teprve potom se vracela k těm předešlým, přesto byla vtažena do příběhu a doporučovala ho i svým kamarádům. Asi je to velmi individuální záležitost. Ale já se rozhodně chystám na nějakou knihu Richmal Cromptonové!

"Znáte to, jak jste ponoření v davu a je jen jeden člověk, kterému se chcete za každou cenu vyhnout, a zničehonic uslyšíte, jak na vás volá, a máte pocit, že je to špatný sen?"

Bustedka
04.08.2022 5 z 5

Není to tak dlouho, co jsem poslouchala audioknihu KDYSI, první díl této tetralogie. O malém židovském Felixovi a jeho kamarádce Zeldě, dcerce nacistů. Pohled na druhou světovou válku očima dětí vás může dojmout i rozveselit. Ale i když je ten dětský pohled trochu zkreslený a růžovější, pořád je to, co malé dítě vidí, extra kruté a neodpustitelné. A myslím, že si to pomalu začal uvědomovat i Felix.

Kniha je bravurní. Moc doporučuju.

rilajaan
30.07.2022 5 z 5

Skvělá kniha, trošku surovější na dětskou knihu. Ale jen více takových knih.

Mermaida
04.03.2022 5 z 5

Čtivý, dojemný, ale i krutý.
To je pokračování příběhu, kterým nás provází Felix a Zelda. Dětí, kteří se snaží skrývat před nacisty. Příběh je vyprávěn z Felixova pohledu. Díky tomu nahlížíme na události z dětské perspektivy a možná právě proto, je to celkem smutné čtení, přestože se snažíte si udržet naději..
Už na mě čeká pokračování ...

lenuskav
25.02.2022 5 z 5

začít číst knihu v téhle době 24.2. 2022... nebyl asi dobrej nápad... je to trochu jsko kdyby se minulost opakovala... jen doufam, ze to nezajde tak daleko... opakuju se po jednicce, ale je to nadherna kniha... ale ten konec...

Aaloha
17.01.2022 4 z 5

Druhý díl o moc lepší než první. Krásně se to četlo, i když příběh byl hodně smutný. Nejednou mě Zelda vytáčela tím, jak musela stále něco komentovat a jak tím ohrožovala všechny kolem sebe.

janadibelkova
06.12.2021 5 z 5

Opět skvělý vypravěčský um, který je tomuto autorovi vlastní...a přitom je kniha napsaná tak jednoduchým jazykem. Je až dojemné, jak dospělý dokáže dětsky vyprávět a velmi ráda si přečtu další díl.

mataaskorice
19.10.2021 5 z 5

Strhující čtení! Stejně jako první díl mě i Potom totálně pohltilo. Za dvě hoďky bylo přečteno. Postava Felixe se postupně dál vyvíjí, získává nové (drsné) životní zkušenosti. Zatímco v prvním díle se jeho dětsky naivní vidění přelilo do dospěláckého náhledu bez příkras, ve dvojce Felixova osobnost dospívá k jisté tvrdosti. Přes všechny útrapy, které musí podstoupit, zůstává ale jedna jeho část stále dítětem a právě dětské uvažování je to, co činí z knihy mimořádný čtenářský požitek. Skloubení dětské představivosti, dětských pravd a tvrdé reality je zpracováno skvěle - umí jinak šokující dění příjemně odlehčit, dokonce tak, že se místy čtenář nad Felixovou bezelstností pousměje. Autor také dokáže do malého textového rozsahu nacpat obrovské množství událostí, zvratů, myšlenek, přitom je všechno plynulé, nenásilné. Někdy je autor natolik stručný, že čtenáře překvapí šokujícím, neobaleným odhalením skutečnosti. Zajímavé je také sledovat, jak se lidé během války různili dle svých povah a sympatií s režimem, nebo podle míry strachu či odvahy, které se za války měnily ve skutky (od posluhování nacistům po ukrývání Židů). Každý v nebezpečném prostředí druhé světové války musel hrát nějakou roli, nějakým způsobem se přetvařovat, chovat, ať už byl jeho postoj k agresorům či obětím války jakýkoli. Felix se tak setkává s mnoha lidmi, jejichž charakter a pravé pohnutky odkrývá až v konkrétních situacích. Pro svou bezpečnost je totiž řada lidí nucena používat jisté maskovací manévry. Chystám se na čtení knížek Morrise Gleitzmana se svými staršími dětmi (deset plus), ačkoli musím říct, že to je dost drsné čtení a pokud naznám, že dětem nedělá dobře, knížku raději o nějaký ten rok odložím. Pravdou ale je, že díky Felixovi a jeho dětskému pohledu jsou hrůzy války starším dětem, resp. starší mládeži snesitelněji zprostředkovatelné.

Ellis03
06.05.2021 5 z 5

Je to moc hezky napsané.. ale Ten konec se mi ani trochu nelíbil...

Mona-Lisa
18.03.2021 5 z 5

"To je na příbězích to špatné. Někdy se nesplní a někdy je to, co se stane místo toho, ještě horší, než si umíte představit."

To úplně vystihuje mé dojmy napříč tímto druhým dílem, pokračováním Kdysi.
Felixe a Zeldu jsme opustili, když prchali z transportu plného Židů a o fous unikli smrti kulometem.
Tady příběh pokračuje. S trpkou realitou a přibývající temnotou, které už tak není lehké uniknout pomocí pohádek, houstne atmosféra. A to radikálně.
Kdyz čteš dětskou knihu plnou vět... "Postřehnu, že ji z jednoho nehtu teče krev, jak holýma rukama trhala kapradí na Chayin hrob.
...běhá ti mráz po zádech a uvědomíš si důležitost takových kousků, protože nikdy nesmíme zapomenout.
Že je to prázdná fráze? Nemyslím si. Historie lemovaná krví by nesouhlasila.
Je to tedy hlavně o době, o které mám spoustu načteno, ale líp znázorněný přechod dítěte v dospělého jsem nezaznamenala.
A ten konec.... Mám upřímný strach z dalšího dílu.
A pro ty, co četli: Všichni by měli být jako Felix, copak to nachápeš?

Lka
07.10.2020 5 z 5

Další pokračování knihy Kdysi. Moc hezky se to čte. Přečetla jsem hodně knih z této doby, ale tato na mě působí hodně těžce. Asi to bude tím, že příběh vypráví chlapec. Přeci je to ještě dítě a to mě dostává...
Určitě knihu doporučuji a jdu na další pokračování.

veruptackova
02.10.2020 5 z 5

4,5* užasný nevinný pohled na hrůzy 2. světové války. Doporučuju i starším čtenářům.

Alex.Barunka
31.08.2020 5 z 5

“Why do people start wars when they know so many sad things are going to happen?”

Anna.Marie
10.08.2020

Potom, je pokračování knihy Kdysi. Je to velice smutný příběh. Chlapec Felix je žid a ve 2. Světové válce, není lehké být žid a ještě k tomu jako dítě.
Kniha se mi, ale i přesto jak byla smutná četla velmi pěkně.
Obzvlášť se mi líbí, že každá kapitola začíná slovem "potom". Je to velice originální a dodává to knize na výjimečnosti.
Určitě ji doporučuji a doufám, že se Vám bude tolik líbit jako mně.