Kdysi

Kdysi https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309293/bmid_kdysi-6558e539c9706.png 5 467 120

Felix a Zelda série

Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny. Felix uteče, aby našel rodiče a před těmi muži je varoval. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Historické romány

Vydáno: , Argo

Once , 2006

Lodestar
29.08.2021 5 z 5

Konečně Kniha. Něha a naivita, která postupně přechází do prozření bláznivého světa v Polsku roku 1942. Nádherně napsaný příběh, který chytil za srdce.

1234566
03.05.2021 5 z 5

Je to super knížka moc mě baví a už čtu druhý díl dlouho sem nemohla najít knihu která by mě bavila ale až tadyta mě začala bavit moc doporučuju

Ellis03
28.04.2021 5 z 5

Moc hezky popsany osud nevinného chlapce, který se ocitl uprostřed pekla. V knize je krasne popsána sila přátelství, důvěra, dětská najivita, obetavost, statečnost, ale i to jak rychle muže malé dite dozrat a dělat těžká rozhodnutí, když ho k tomu dotlači okolnosti.

Mona-Lisa
09.03.2021 5 z 5

Kdysi žil jeden kluk, který se narodil jako Žid do špatné doby-druhé světové války.
Kdysi tento kluk bojoval proti hnusné realitě svou fantazií a barvitýma historkama, kterýma čelil realitě.
Kdysi se vydal ze sirotčince hledat rodiče knihkupce a realita Polska uprostřed roku 1942 tuto dětskou fikci rozcupovala.

"Možná, že nacisté nechovají nenávist jen k našim knihám. Možná, že i k nám samotným."

Kdysi je první knihou z tetralogie australského autora, inspirovanou příběhy mladých přeživších.
Sto šedesát dva stran napětí, odvahy, strachu i vtipu ale především zla, které nezmírní ani pohled malého odvážného kluka.
Osobně si myslím, že popularita podobných kousků od Chlapce v pruhovaném pyžamu přes Králíčka Jojo až k Zlodějce knih spočívá v tom, že právě ten jejich dětský pohled odkrývá absurditu celé té věci. Té nenávisti a zloby, která až vedle dětské upřímnosti a nezkřivenosti nabývá ještě odpudivějších rozměrů.
Další díly si nenechám ujít.

rilajaan
06.03.2021 5 z 5

Krásně napsaný příběh o dětském pohledu na hrůzy, které se kolem dějí. Citlivě pojatá kniha vhodná i pro děti.

mataaskorice
21.02.2021 5 z 5

Felix si je jistý, že najde své rodiče. Proto utíká ze sirotčince. Chvíli mu trvá, než pochopí, že se svět za tři roky, co byl v izolaci za zdmi sirotčince, pořádně změnil. Felix je ve své naprosté nevědomosti a dětské naivitě vážně roztomilý. To, jak si jeho dětské, čisté Já vysvětluje situace, které ho potkávají, asociace, které si vytváří díky své dosavadní (ne) zkušenosti, vyústí mnohdy v humorné scénky a slovní obraty. Na několika málo řádcích vás rozesměje zdařilá situační komika a hned na to vás rozpláče to, že vy - narozdíl od nevědoucího Felixe - víte. Felix je báječný kluk, který myslí vždy na ostatní a upřednostňuje je před sebou samým. Potká tolik zla, tolik neskutečných věcí, tolik utrpení, strachu, bolesti, že se jeho naivně dětské Já, Já, které se tak rádo nechává unášet fantazií brzy přerodí v mnohem zkušenější, racionální dospělácké. Knížka Když pro mě byla takovým tvrdým, drsným náhledem na holocaust z úplně jiného úhlu, než z jakého jsem dosud o válce četla. Přijde mi, že právě ten kontrast naivního dítěte, jeho čistota, jeho morální přirozenost a hrůz, kterých se nacisté neštítili použít ve vztahu k Židům, dělá z Když silné, drsné i dojemné čtení. Knížku se chystám přečíst i s devítiletou dcerou, nicméně základním stavebním kamenem napětí, strachu o Felixe i Zeldu, o další lidi je právě to, že zatímco Felix neví, čtenář ví. Čtenář ví a má nutkání Felixe chytit, zatáhnout ho bokem a varovat ho. Myslím, že tohle napětí bude dceři chybět, dozraje v uvědomění společně s Felixem. Těším se na další díly (jen trojka je už v tištěné verzi téměř rozebraná, snad ji seženu, tuhle věc chci mít doma jako klasickou papírovku).

trudoš
28.12.2020 5 z 5

Morris Gleitzman má záviděníhodný dar vyprávět o válce převážně nevážně, aniž by však celou tu patálii s miliony mrtvých zlehčoval. Předkládá čtenáři velmi sugestivní příběh chlapce, který si nedokáže připustit brutalitu konfliktu, protože se skutky lidí zcela míjejí s tím, s čím dokáže přijít i jeho nejdivočejší fantazie. Snaží se proto logiku pronásledování židů pochopit skrze své oblíbené dobrodružné romány, jenže jakmile dojde na slepý fanatismus, jsou všichni literární hrdinové světa naprosto bezmocní. Právě díky tomu působí jeho peripetie napříč polským venkovem tak srdceryvně a to se autor dokáže s přehledem vyhnout těm nejhorším nočním můrám. Ne, tohle není Nabarvené ptáče, kde byste u každé kapitoly museli trnout hrůzou, ale zároveň se nebagatelizuje průběh událostí, jimž dnes říkáme historie. Válka rozhodně není námět, o jakém by si děti měly číst pod lavicí, ale když už by projevily zájem o knihu s touto tematikou, román Kdysi bych jim určitě s čistým svědomím doporučil.

Netopýr_5
15.11.2020 5 z 5

Ačkoliv jsem dospělák, příběh mne zaujal a musím říct, že mi dal mnohem víc, než kdybych ho četl jako dítě. Čtivě napsané a surově mrazivé...

Aaloha
02.10.2020 3 z 5

Knihu četla dcera 12 let a ve třetině odložila, že jí to nebaví. Já jsem příběh přečetla, ale nevím jak hodnotit. Začátek mě taky moc nebavil, až když se Felix setká se Zeldou tak má kniha spád. Ale celé to na mě působí spíš jako pohádka i když inspirovaná skutečnými událostmi. Četla jsem určitě lepší knihy na stejné téma, které jsou napsané pro děti.

Addelka
28.09.2020 5 z 5

První díl ze série příběhu o životě polského židovského chlapce za 2. světové války. Nejedná se o skutečný příběh, ale o vymyšleného chlapce, který zažívá události, které se skutečně staly a o kterých autor četl. Celý příběh je psán velice citlivě, protože ho vypráví sedmiletý chlapec, který se ocitá v této nelehké době sám a bojuje s nepřízní osudu velice osobitě. Právě pro styl vyprávění a pro věk hlavního hrdiny je kniha v kategorii „pro mládež“ a já souhlasím, že když si knihu přečtou děti 10+, tak se o druhé světové válce dozví spoustu informací a nebudou mít zlé sny.

Lka
20.09.2020 5 z 5

Citlivě napsaná kniha. Je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé. Moc se mi líbila. Jdu na další pokračování...

Anna.Marie
08.08.2020

Knížka je velmi čtivá. Skrývá se v ní spoustu smutných okamžiků malého kluka Felixe.
Felix žije v roce 1942, kdy se odehrává 2. Světová válka.
A protože je žid, musí si svoji cestu probojovat.

Sirius
07.08.2020

knížky o holokaustu nečtu, nikdy jsem neměl tendenci po týhle tématice sahat... pak jsem ale zahlídl takřka westernovou obálku ke knížce Když od Morrise Gleitzmana a zjistil jsem, že existuje série o Felixovi a Zeldě... a že tahle knížka je až třetí v pořadí. A tak jsem sáhl po začátku... takže Kdysi. A můžu říct, že je to fakt síla. Morris Gleitzman popisuje svůj příběh očima malýho židovskýho kluka, kterýho rodiče ukryli před nacisty do kláštera. Kluk je malý, miluje knížky a rád vypraví příběhy. A je taky naivní a netuší, jaký peklo kolem něj zuří a Adolfa Hitlera má za hrdinu... a pak postupně zjišťuje, co se děje a hnán láskou vyrazí najít a zachránit svoje rodiče, protože jim hrozí nebezpečí... Gleitzman se s tím fakt nemaže popisuje hrůzy války, hrůzy holokaustu se vším všudy a zároveň z Felixe dělá jakési pomyslné světlo ve tmě, které dává radost tím, že druhým lidem vypráví příběhy, aby je potěšil v jejich trápení. Tahle knížka totiž není jen o holokaustu je o moci a síle příběhů a vyprávění. Je napsaná dobře, čtivě a bez hluchých míst. Je dobře, že takové knihy vznikají a vycházejí. A je dobré, aby je děti četly a věděly, co se dělo kdysi stejně starým dětem jako ony.

Mermaida
02.08.2020 5 z 5

Kniha je prvním dílem ze čtyřdílné řady o okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny Felixe. Kniha se mi hodně líbila, i když pro mě bylo těžké číst takovýto příběh očima dítěte, který se modlí k Bohu, Panence Marii a Adolfu Hitlerovi, protože zatím neví, co je tento “velikán” zač. Jeho víra v to, že najde maminku a tatínka je tak nějak svým způsobem “osvobozující”, přestože je to poměrně silný příběh a těžká doba. Překvapilo mě, že se kniha četla lehce a rychle mi spolu s Felixem a jeho přáteli ubíhal čas.
Ráda si přečtu pokračování, abych zjistila kudy a kam Felixova cesta dál vedla a jaké nástrahy či útrapy mu nastražila.

janadibelkova
29.07.2020 5 z 5

Neuvěřitelně citlivě napsaná kniha, šokující, strhující děj..budete doslova hltat stránky, možná uroníte slzu, ale rozhodně stojí za to. Hned jsem si objednala další dva díly.

nada3314
25.07.2020 5 z 5

Nelze nedat 5 hvezdicek. Krasne citlive napsany pribeh z ktereho beha mraz po zadech. Myslela jsem, ze budu pokracovat dalsim dilem, ale musim si dat pauzu. Jsem z toho cela rozneznena a smutna. Felixi a Zeldo, brzo se s Vami zase setkam :-*

Anna27
23.06.2020 5 z 5

Výborně napsané, zhltla jsem jedním dechem, doporučuji jak dětem, tak dospělým. Jsem ráda, že jsem na autora náhodou narazila, hned jsem si objednala další díly. :)

Fany09
16.06.2020 4 z 5

Ta kniha je hezká. Nevím jestli znáte další díli, ale pokud to nevíte tak existujou.

Dorota09
11.06.2020 4 z 5

Moc pěkná kniha. V knihovně jsem se na ni dívala, a velmi mě zaujala úplně něco jiného než to co jsem četla předtím. Příběh byl smutný a dobrodružný, díky této knize vím jaké to bylo za druhé světové války. Už mám přečtené další dva díly a musím říct, že mě velmi zaujaly.

Anett525
10.06.2020 5 z 5

Hrůzy druhé světové války z pohledu malého dítěte. Kniha se čte sama. Určitě si přečtu i další dva díly.