Kdysi

Kdysi https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309293/bmid_kdysi-6558e539c9706.png 5 467 120

Felix a Zelda série

Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny. Felix uteče, aby našel rodiče a před těmi muži je varoval. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Historické romány

Vydáno: , Argo

Once , 2006

Nuttelka
28.01.2024 5 z 5

Mé srdce pláče! Tohle je hodně drsné.. Víc ani nedokážu říct.. Audiokniha výborně načtená Matoušem Rumlem. Příběh Felixe a Zeldy mě opravdu rozplakal, společně s doslovem autora.. Nevím, zda budu mít na pokračování sílu.

denib
08.01.2024

Nemůžu se rozhodnout, jak knihu ohodnotit. Spousta lidí jí tu opěvuje, ale mě příliš neoslovila. Vyprávění z pohledu dětí mám ráda, ale tento pohled mi ze začátku připadal i na dítě příliš naivní. Celé to na mě působilo tak nějak uměle, nevěrohodně a nedokázala jsem si to vychutnat. Oceňuji jen téma vyprávění příběhů a dětské fantazie. Nevím, jestli se budu pouštět do dalšího dílu.

Nikusha
05.01.2024 4 z 5

Těžko říct co si myslely a jak prožívaly tyhle ukrutné chvíle ty děti, které to zažily. I pro dospělého člověka je nepochopitelné co se dělo (v současné době asi taky někde děje, ale ne v takové míře) a co teprve ten nevinný dětský mozeček, který si chce jen hrát, poznávat a objímat se. Možná, že si taky myslely, že to přece nemůže být tak jak to je. Tuhle sérii jsem si půjčila z knihovny z dětského oddělení. Zajímalo by mě, jak to chápe dítě v roce 2024. Pro děti fakt drsné, ale jak to napsat jinak než drsně? Když to jiné než drsné nebylo.

Timkim
04.01.2024 3 z 5

S tímto hodnocením půjdu proti proudu a narazím, ale mě se to vážně moc nelíbilo. Knih z touto tématikou jsou stovky, možná tisíce, ale taky to byl fakt extrém. Autoři už opravdu neví jak z čtenáře vymačkat ten kousek citu, tu poslední slzu ( ne tady se to fakt nekonalo) , tak to necháme vyprávět malého kluka. Podle mě úplnej hlupák, pokud si v 9 letech neuvědomoval co se děje, nikoho se nezeptal a stále jen mlel o knížkách....takového naivního troubu fakt potkat nechcete. Tohle bylo vážně špatný. 50%

KnihoSny
05.12.2023 5 z 5

Tahle kniha mě zaujala v knihovně a tak jsem si řekla že jí vyzkouším že jsem dlouho nečetla historicky román.. Děj se odehrává v roce 1942 v Polsku knihu vypráví devítiletí židovský chlapec Felix svůj příběh válkou... Musím říct že kniha byla skvělá v tom smyslu vyprávění byly tam místa kde mě fakt mrazilo a bylo mi Felixe strašně lito ale to prostě k válce patřilo musím moc moc doporučit je to první díl série určitě se pustím do dalších dílu....

Knihotyna
10.10.2023 5 z 5

První díl série Felix a Zelda, děj se odehrává na území Polska v roce 1942.

Felix je Žid, už skoro 4 roky je ukrytý v klášteře, kam ho jeho rodiče ukryli a sami se vydali zachraňovat knihy - protože jsou knihkupci a knihy teď jejich pomoc potřebují. Felix má velmi bujnou fantazii a k tomu dostal na rozloučenou zápisník od rodičů, neváhá a své příběhy sepisuje. Je si jistý, že rodiče si pro něj dříve či později přijdou a pak nastane ten den - den, kdy si je Felix jistý, že mu rodiče poslali vzkaz a on je musí najít a tak z kláštera uteče. Ocitá se v Polsku v roce 1942, nachází smrt, bídu a také Zeldu - malou holčičku, kterou vezme pod svá křídla.

Wau. Čtení určené dětským čtenářům a za mě - no nevím! Já jsem měla slzy na krajíčku hned několikrát! Felix je opravdu skvělý vypravěč, ale ta dětská naivita - a to, že vy přesně víte, co se stalo a co znamenají výstřely, pálení knih či pojem "ghetto" a jízda vlakem na venkov - vám bude rvát srdce.
Silné čtení i pro dospělé! Velmi silné čtení, kterým nás provází dítě a bere nás do roku 1942 svýma dětskýma očima a svou bujnou fantazií.
V rámci vedlejších postav velmi oceňuji, že sám autor se inspiroval skutečnou postavou lékaře, který za druhé světové války opravdu v ghettu působil!

Něco úplně jiného, úplně nového a totálně devastujícího, když pocítíte Felixovu naději, lásku a naivitu.

IVANA0123
20.08.2023 5 z 5

Konec knížky jsem obrečela. Kniha je určena dětem a je vyprávěna skvělým stylem a zlé věci jsou ze začátku vyprávěny jen náznakem. Přesto je v textu celá hrůza tehdejší doby cítit. Ke konci už pravá tvář války nejde ničím zastřít a i děckému čtenáři je vše ukázáno syrové a drsné. Možná pro mě jako dospělou, je to celé o to horší, že hlavními postavami jsou děti a to co je zde jen lehce naznačeno, si dospělý domyslí v celé té hrůze. Vím, že má příběh pokračování, ale jestli se do nich dokážu pustit si jistá nejsem. Přesto knihu velmi oceňuji. 5*
(8/23)

Becca_books
27.05.2023

Knihu jsem pořídila pro dceru. Zároveň se mi moc líbila obálka.
Příběh je vyprávěn citlivě, ale zároveň má čtenář představu jaké hrůzy se odehrávají. Myslím, že je text srozumitelný dětskému čtenáři a dceru knížka opravdu chytla. Jde o vyprávění devítiletého židovského chlapce Felixe, který se v Polsku v roce 1942 snaží najít své rodiče. Určitě doporučujeme.

Emcqq
15.05.2023 4 z 5

Přiznám se, že bych si sama od sebe takovou knihu asi nepřečetla, ale ve škole nám byl zadán čtenářský deník na knihu o válce, takže jsem musela. Ze začátku pro mě bylo trošku těžké se začíst do děje, ale později jsem sama sebe přistihla, jak se nemůžu dočkat každé další kapitoly. Avšak já mám radši romantiku nebo nějaké to fantasy a četla jsem spousty knih, které mi sedly mnohem více, proto nemůžu dát více než 4 hvězdičky. (Jinak ale moc hezké čtení!) Nepíše se tu sice přímo o válce jako takové, ale o tom, jaký byl život Židů za druhé světové války. Ve výsledku jsem byla vlastně moc ráda, že jsem si ji přečetla. I přesto, že se jedná o vážné téma, je příběh napsán tak, že bych ho doporučila klidně i 10-ti letým dětem. Nenechte se však zmást! Dle mého uvážení by se líbil všem a to i nejstarším. Náš hlavní hrdina je Felix. Jeho rodiče jsou Židé a byli nuceni ho dát do sirotčince, jelikož měli problémy se svým knihkupectvím. Uběhlo už pár let, ale Felix pořád neztrácí naději a doufá, že si pro něj rodiče co nejdříve přijedou. (Co si budeme. V sirotčincích tehdy nebývalo nijak zvlášť krásně, ani jídlo nebylo nic moc) Felix je přesvědčen, že jsou jeho rodiče stále naživu, a proto se rozhodne, že ho už nebaví jen tak posedávat. Vydá se tedy na útěk, kde hledá cestu ke svému rodnému městu. Po několika dnech cesty se rozzáří, když spatří svůj starý dům, ale následuje hrozné zjištění. Jeho rodiče jsou pryč a nejen oni. Všichni židovští obyvatelé jeho města jsou fuč. Od sousedů se dozví, že byli odvezeni do města. A tak se náš malý hrdina vydává na další dlouhou cestu, na které ho čeká spousta hezkých i nehezkých překvapení. Najde své rodiče? Nebo nalezne jen smutnou pravdu? To už si musíte přečíst sami. Přeji příjemné čtení a hodně zábavy!

1evca1
30.04.2023 5 z 5

O tomto tématu jsem přečetla už hodně knížek. A všechny jsou skvěle napsané. Mezi ně patří i tahle. Nedokážu si představit to, co museli zažívat všichni v této době. Podívejte se jak Felix myslel na začátku knihy. Nic nevěděl, nikdo mu nic neřekl. Na konci knihy si myslím, že Felix přemýšlí jinak. Víc dospěle.

Když jsem přečetla jednu kapitolu, nutně jsem potřebovala vědět co se stane dál. Mám v plánu si přečíst i další díly.

jaroiva
24.04.2023 5 z 5

Horor, který je psaný veskrze pozitivním jazykem je asi horší než horor, psaný lekavě a strašidelně.
Teprve takto "vesele" psaný příběh vyvolá to pravé pozdvižení v hlavě čtenáře. Brr, dejte sem rychle nějakou pohádku!

Kaja1
11.01.2023 5 z 5

Půjčila jsem to pro vnuka a nakonec si to přečetla sama. Je to hezky napsaný příběh o nehezké době viděný očima dítěte. Útlá knížka, která stojí za přečtení. Ty děti jsou tak bezelstné a snaží se vidět dobro i tam, kde ale vůbec není. Přečtu si o pokračování.

Janadvorackova
05.01.2023 4 z 5

Dojemné a pro děti určitě vhodné.
Formou - pro dospěláka drsnou, ale pro dítě stravitelně "pohádkovou" a plnou přirovnání, příběh přibližuje osud Židů za Druhé války.

Mabie
19.10.2022 5 z 5

To tedy bylo něco! Oproti právě dočtenému To od Kinga, toto byl skutečný horor. Morris Gleitzman má neuvěřitelný vypravěčský dar.
Příběh je zcela sugestivní a snoubí se v něm zdánlivě neslučitelné: válka, smrt, holokaust na straně jedné a dětská čistota, naivita a slušnost na té druhé.
Myslím, že třebaže se jedná o dětskou literaturu, dospělí ji dávají hůře než děti.
Určitě doporučuji!

broskev28
30.07.2022 5 z 5

Tuhle knížku (i její tři pokračování) mi doporučila naše desetiletá, velmi šikovná a aktivní čtenářka. Každý týden jsme se potkávaly v našem čtenářském kroužku a ona se mě téměř pokaždé dychtivě ptala: "Už jste si to přečetla?" A já jsem vždy odpovídala záporně, s nějakou výmluvou na nedostatek času, nebo prostě na jiné knihy, které nutně potřebuju přečíst.
Teď, když jsem se konečně ke knize dostala, naši čtenářku naprosto chápu. Jak může někdo procházet každý týden kolem TAKOVÉ KNIHY a nepodívat se do ní, neotevřít ji a nezačíst se? A neobdivovat ji, poté, co ji v úžasu přečtenou odloží? A nedoporučovat ji každému, kdo umí číst, zvláště těm, kteří si myslí, jak už všechno zajímavé přečetli a nic je nemůže překvapit?
Neváhejte tak dlouho jako já.

"Kdysi jsem utekl ze sirotčince v horách, ani jsem nemusel dělat nic z toho, co se v příbězích o útěcích dělává.
Vykopat tunel.
Převléct se za kněze.
Vyrobit si lano z hábitů svázaných k sobě.
Stačilo jen projít hlavní branou."

Runinka
20.07.2022 5 z 5

Povídání z pohledu 9ti letého židovského chlapce,který až do posledku nevěří čeho jsou nacisti schopni.

Mermaida
28.02.2022 5 z 5

Re-reading = prvně čteno v červenci 2020 (v té době jsem neměla další díly), a proto jsem nyní četla znovu, abych se mohla pustit do pokračování...

Kniha je prvním dílem ze čtyřdílné řady o okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny Felixe, který utekl ze sirotčince, kde byl skoro čtyři roky, aby našel své rodiče, židovské knihkupce. Jeho víra v to, že najde maminku a tatínka je tak nějak svým způsobem “osvobozující”, přestože je to díky dané době, kdy se příběh odehrává, dosti nepravděpodobné. Chvílemi mi bylo až úzko (nejen z té dětské naivity)..
Kniha se čte lehce, jedním z důvodů je i to, že je psaná spíše pro mládež.

lenuskav
05.02.2022 5 z 5

Nadherna knizka...moje srdce ale krvaci s kazdym jejich krokem...

Bustedka
22.12.2021 5 z 5

Příběh malého židovského chlapce za války, který uteče za sirotčince s přesvědčením, že ho rodiče všude hledají.

Dětský svět a vnímání kontra hrůzy války. Když si myslí, že německý voják po něm vystřelil omylem, běží za ním a volá "nebojte se, jsem v pořádku". Když vidí, jak nacisté pálí knihy, usmyslí si, že to jsou knihkupci, kteří dělají pořádek v knihách.

Bylo to skvělé. Hluboké. Pro rodiče možná hůř (a nebo lépe) stravitelné. Audioknihu namluvil Matouš Ruml.

Baja333
05.10.2021 5 z 5

Nádherně napsaná kniha. Život židů během druhé světové války z pohledu najivního dítěte, které nemá tušení proč.... Přečteno se zatajeným dechem za jeden den.