Století páry

Století páry https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30678/bmid_stoleti-pary-qnC-30678.jpg 4 94 14

Fastynger van Hauten série

Svět se na okamžik zastavil a teď se váhavě jako ospalý kolos rozhoduje, na kterou stranu padne. Mocní metafyzikové si mysleli, že mohou přírodní zákony ohýbat dle libosti, teď se však na ně v oblacích páry žene průmyslová revoluce a hrne zažité pořádky na smetiště dějin. Ani nově vzniklá industriální říše to nemá snadné. Trolové, sloužící jako pracovní otroci, se začali vzpouzet a bojovat o svá práva. Do těchto neklidných časů se narodil pistolník, nájemný ochránce i zabíječ nestvůr Fastynger van Hauten, kterému se zatím povedlo zklamat každého, kdo se k němu upnul. Vydává se do divokých pralesů, na opuštěná pohřebiště i do spletitých uliček, kde bojuje se svými nepřáteli i sám se sebou a každým svým skutkem rozhoupává misky vah osudu do bláznivého tance.... celý text

Povídky , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: , Triton

ludek.n
ludek.n
30.12.2023 4 z 5

Fastynger van Hauten je nájemný pistolník, floutek a tak trochu lump, který se pohybuje světem se sebevědomím protřelého dobrodruha. Kdysi ve vzteku usmrtil svého mistra, který ho vytáhl z ulice, dal mu domov a přátelství, a tuto vzpomínku si nese s sebou jako nikdy neodčinitelnou výčitku. Možná proto je takový, jaký je - muž, jenž za peníze ochraňuje druhé. Je jen shodou okolností, že jeho klienti mu umírají před očima až příliš často. Petr Schink vyslal svého hrdinu do světa parních strojů, městských slumů a válek s troly, kteří byli původně umělými výpěstky Líhně, než z nich Schinkův hrdina udělal svébytnou živočišnou rasu. Přestože se jedná o pět samostatných povídek, dohromady vytvářejí cyklus, který navzájem propojuje nejen prostředí, ve kterém se odehrávají (včetně postavy hlavního hrdiny), ale i krátké mezihry a dějové podkresy. Jednotlivé dílky této dobrodružné skládačky se pak vyznačují napínavou zápletkou, živelnými dialogy, originálním humorem a brilantními happy endy. Chcete-li se pobavit, Fastynger van Hauten je více než dobrým společníkem.

pujec
pujec
26.10.2023 4 z 5

Upřímně na to, jak se v knize často zmiňuje, že Fastynger je skvělý pistolník, tak všichni jeho klienti vždycky zemřou a on přežije jen díky náhodě nebo zásahu někoho dalšího.
Jinak se mi tahle steampunková jízda líbila a byla i docela zábavná. Střet nadpřirozených bytostí a nejnovější techniky jako od Julese Verna byl super. Takže se těším na druhý díl.

Micho86
Micho86
29.06.2023 5 z 5

Je to jako by se František Kotleta rozhodl, že přepracuje Zaklínače a udělá si z toho srandu.
Bylo to zajímavé od začátku do konce a promyšlené a přehledné sestavení děje mě uchvátilo - náhled na současnou situaci psaný kurzívou, meziherní vložky psané boldem a povídky/vyprávění, tedy největší část textu, psaná normálně a především napínavě, nemohla jsem přestat číst.
Jelikož je příběh vylíčen v ich-formě, netuším jak hlavní postava vypadá, ale na základě obrázku na obálce a vlastní fantazie si jej představuji zhruba jako opilého Geralta z Rivie se stálým třídenním strništěm a krátkými bílými vlasy.
Doporučuji každému, kdo má rád Kotletu a Zaklínače, aby si Století páry zařadil do svého čtecího pořádku. ;)

vlkodlaq
vlkodlaq
17.01.2023 3 z 5

Dle mého názoru a vkusu autor nevyužil potenciál jinak velmi zajímavého námětu. Osobně mi chybělo důraznější steampunkové podkreslení, už podle názvu by čtenář čekal steampunk jak bič. Příběhu taky chyběla výraznější návaznost a i spád poněkud pokulhával. Nicméně nelze autorovi upřít talent, minimálně za nápad a zaměřím se na další jeho práce.

Stupino
Stupino
12.11.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem dostal jako dárek k narozeninám a musím říci, že to bylo skvělé čtení. Úplně něco jiného než jsem doposud četl. Rychle to odsýpalo pod očima. Je čas se teď zakousnout i do Kotlety myslím Frantu. Už si na to brousím zuby delší dobu.

Caa
Caa
25.02.2020 5 z 5

Metafysikové, industriálové, líheň, výpěstky a skvělá práce s jazykem. Klobouk dolů.

lyriq
lyriq
14.10.2018 5 z 5

Za mě o chlub slabší než příběhy Charlieho Parkera, které tedy jsou úplně z jiného ranku, přesto pořád super čtení a krásně promyšlený svět. Jednoduše nemůžu dát méně než ☆☆☆☆☆ ... A teď hurá na Jak lvové! :)

LN88
LN88
23.11.2017 5 z 5

Tohle není sice mé oblíbené téma, ale knihu jsem zhtnul jedním dechem, určitě doporučuji!

OrthoSan
OrthoSan
28.05.2017 5 z 5

Století páry je skvělá knížka, rozhodně doporučuji každému, kdo se dostal alespoň za Slabikář. Je to prima počtení. On vůbec Schink píše dobře.

lucie.8
lucie.8
02.06.2016 4 z 5

Zajímavý a hodně promyšlený steampunkový svět a hlavní hrdina. Jak už to bývá některé povídky byly lepší, některé horší.

TajtaHF
TajtaHF
17.01.2016 5 z 5

Vyborna knizka, po dlouhe dobe nelituju investovanych penez. Dobre vymysleny a fungujici svet. Hrdinove, kteri krome cerne a bile disponuji spoustou dalsich barevnych odstinu a i presto stale jasne vite, kdo je tady kladnak a kdo zaporak. K tomu skvele pouzivana cestina (coz se dnes uz opravdu vidi malokdy), vtipne a originalni hlasky, odsypajici dialogy, napinavy dej... Urcite se k autorovi budu vracet.

orson
orson
15.03.2014 5 z 5

Moc příjemné překvapení - originální styl, promyšlený svět, vtipné hlášky a spousta akce. Co více si přát, když si chce člověk odpočinout od reálného světa :)

Fox85
Fox85
17.05.2013 4 z 5

Opravdu milé překvapení. První setkání se steampunkem a rozhodně není poslední. Všechny povídky jsou dobré, stejně jako příběh, který je všechny spojuje.

Sirius
Sirius
02.01.2011 4 z 5

Co říct o Století páry? No, každý, kdo čeká další příběhy inspirované gangsterkami a americkou drsnou školou bude zklamán. Každý, kdo čeká bombastický návrat Petra Schinka bude nadšen. Jsem rád, že patřím do té druhé skupiny. Autor zůstal věrný svému stylu, ale tentokrát hraje na zvučnou dobrodružnou strunu jako ten nejlepší kytarista a dokazuje, že mu není cizí ani takový sub žánr jako je steampunk. Od okamžiku kdy začnete číst, nebudete moci skončit. Nejen takové je kouzlo Schinkovy druhé knihy. Mimochodem – Schinkova síla je právě v povídkách, které odjakživa k dobrodružnému žánru patřily stejně jako Manka k Rumcjasovi a jako Rumcajs k Mance