Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484405/bmid_farma-zvirat-biF-484405.jpg 5 10086 1166

Ilustrované vydání Farmy zvířat s desítkami obrazů ukrajinského malíře Iwana Kulika, jakož i s dosud nepublikovaným textem, v němž autor objasňuje a komentuje zrod své slavné knihy. Když George Orwell v roce 1944 dopsal svou Farmu zvířat, nemohl tušit, že jeho alegorická bajka o ruské revoluci a stalinské diktatuře se po několika desetiletích stane klasikou, ba povinnou školní četbou, a to tím spíše, že britští nakladatelé o vydání knihy zpočátku nejevili pražádný zájem, ba přímo ji odmítali – své nesmrtelné dílko totiž autor napsal v době, kdy západní mocnosti v přetěžkém zápase s nacistickým Německem spolupracovali se Sovětským svazem a kdy panovala obava, že by dystopický, až příliš pravdivý obraz reality sovětské společnosti mohl Stalina nahněvat. Orwell byl přesvědčen o tom, že spojenectví nebude mít dlouhého trvání a své přesvědčení prorocky vtělil do závěrečné scény Farmy zvířat (jejímž předobrazem je teheránská konference), která nejenže symbolizuje definitivní konec revolučního idealismu a vítězství cynického pragmatismu, ale též ohlašuje éru nesmiřitelného konfliktu, kterému se zanedlouho začne říkat studená válka. Jestliže Farma zvířat v době svého vydání vyvolávala u mnoha komentátorů a kritiků rozpaky, ba odpor, s příchodem otevřené studené války se situace obrátila a příčiny tohoto zvratu byly i tentokrát politické povahy: kniha byla napříště halasně velebena a hojně vydávána, protože se ukázala jako efektivní nástroj antikomunistické propagandy. Americká vláda financovala překlady knihy do jazyků (např. řečtiny, vietnamštiny, arabštiny, fársí, malajštiny), jimiž se hovoří v zemích, které považovala za „rizikové“, a následně podporovala i jejich šíření a distribuci. Nedlouho po autorově smrti pojala americká zpravodajská služba CIA důmyslný strategický nápad Orwellovu parodii na sovětský komunismus zpopularizovat filmem a prostřednictvím nastrčených aktérů odkoupila od Orwellovy manželky filmová práva. Animovaný film Farma zvířat z roku 1954, oproti knižní předloze náležitě upravený, byl plně v její režii... Autor, který tak bravurně popisoval mechanismy totalitního systému, propagandy a demagogie, nemohl tušit, že předmětem manipulace se stane samotné jeho dílo... Farmy zvířat se dovolávali prakticky všichni – konzervativci, liberálové, a to pravicoví i levicoví, ale také socialisté, a je třeba říct, že právem. Vždyť jestliže autor svou knihou chtěl před veřejností, zvláště pak britskou, „demaskovat sovětský mýtus“, činil tak podle svých slov v zájmu demokratického socialismu: „… A proto jsem přesvědčen, že zničení sovětského mýtu je pro obrodu socialistického hnutí zcela zásadní.“ Můžeme si položit otázku, jaký mýtus by demaskoval dnes…... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Rybka Publishers

Animal Farm , 1945

puczmeloun
10.01.2023 3 z 5

Rozumím, že pro mnoho čtenářů jde o skvělou alegorii. Některé věty z knihy doslova zlidověly a oproti mnoha jiným dílům se tady všemi deseti přikláním k zařazení mezi povinnou školní četbu. Jenže. Čtenářům (a milovníkům) vyzrálejšího, propracovanějšího a temnějšího díla 1984 (resp. skvělých komiksových adaptací) musí Farma zvířat logicky připadat příliš nadsazená, jednoduchá a s postavami až filmově zveličenými. Já si z toho odnáším pocit, že Orwell musel po návratu své vzpomínky na španělskou občanskou válku někde hutně ventilovat a než došlo na pozdější knihu, byla "zvířecí verze" ideální možností.

EliskaD
09.01.2023 5 z 5

Z té symboliky mrazí.

enymey
04.01.2023 5 z 5

supeS. Uz chapu, proc je tohle dilo tak ocenovane. Vyborne pojate pripodobneni, az z toho mrazi.

Lenča727
29.12.2022 5 z 5

Orwell věděl… Ach jo. Nenažraná prasata ke korytům, koně tažní a chovní, ovce bučí a ničemu nerozumí, slepice si můžou zadnice utrhnout, stádo je poslušné a chce věřit v lepší zítřky, které asi nikdy nepřijdou. A stádo se nestačí divit, kam se to dostalo.Dokonalá ukázka manipulace,vymývání mozků ( a jak je to snadné), demagogie, překrucování skutečností ve jménu všeobecného blaha a prosperity a boj proti společnému nepříteli. Jak snadno jsme ovladatelní a nepoučitelní, bohužel.Všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si rovnější.

Amare
22.12.2022 4 z 5

Božsky děsivá antiutopie. Bravurní popis totality a snahy o vytvoření té nejlepší společnosti. Gradace je neuvěřitelná. Říkáte si, že už to nemůže být horší, poté ale přijde něco, co vás vyvede z omylu. Přijde mi úžasné, jak se autorovi podařilo zaznamenat tolik důležitých a zajímavých faktů na tak málo stránkách. Ideální kniha, pokud chcete zjistit, jak takový režim a život v něm vypadal.

Xcom
20.12.2022 5 z 5

Toto je úžasná kniha která mě naprosto pohltila. dobrý příběh skvělé postavy mohu je doporučit

Marfulka007
19.12.2022 5 z 5

Šílené. Děsivé. Čtivé. A hlavně stále velmi aktuální. Víc asi není třeba říkat... Jedná se o tak úzkou knihu, že by si ji měl přečíst opravdu každý.

sabina5156
18.12.2022 5 z 5

Jednodušší a stručnější 1984, které se spíše než na samotnou krutost režimu zaměřuje na hlavní charaktery, které ji tvoří. Díky jasné charakteristice postav je i popis režimu jasný a úderný. Též popis prostředí a soustředění se na symboliku posouvá toto dílo do významnějších pater.

CimToZeJaManon
04.12.2022 5 z 5

Za všechno může Kuliš!!

Bezkonkurenčně nejvýstižnější politická satira a jedna z nestárnoucích klasik, která bude bohužel vždy do jisté míry aktuální. Co více dodat..snad jen tolik výstižné „Make Orwell fiction again!“

EvikU.
30.11.2022 5 z 5

Přiznám se, že jsem vůbec nevěděla o čem to je. Proto začátek mě trochu překvapil. Je to hodně nadčasová kniha až mě místy mrazilo, kolik se v ní nachází pravdy.

Čte se poměrně rychle a sama. Jsem plná pocitů, nevím co víc napsat. Velké hodnocení si určitě zaslouží i to, že je zařazena do povinné četby. Počtem stran malá, myšlenkami velká kniha.

Určitě všem doporučuji.

martineden
18.11.2022 5 z 5

Četla jsem asi před dvaceti lety a nyní znovu, pamatovala jsem si, že to je vynikající záležitost, ale překvapilo mě, jak moc to je dobré čtení. A bohužel aktuální...

Štěpánka_010
30.10.2022 5 z 5

Poměrně složité ale brilantně zpracované téma knihy, které se nestává zastaralým ani v dnešní době. Dalo by se říct, že se její děj dá nasadit téměř na jakoukoliv dobu. Celkově je to knížka, která v sobě skrývá víc než těch sto stránek. Kniha opravdu stojí za přečtení, doporučuji.

vodovodnice
25.10.2022 4 z 5

Já jsem nejdříve přečetla román 1984 a teprve teď Farmu Zvířat.

Musím říct, že 1984 je to propracovanější a v podstatě stejný příběh nebo motiv jako Farma zvířat. Ale to bude nejspíše tím, že první byla vydána Farma a až později byl vydán román 1984.

U farmy zvířat mi imponuje, že je to tenká knížka,velmi dobře napsaná, snadno se čte, ale je to taková zhuštěná verze 1984. Asi by bylo lepší si obě knížky přečíst v opačném pořadí.
Nicméně je to velmi aktuální knížka, která bude platná a moderní asi v každé době.

Kabuky
23.10.2022 5 z 5

Velmi nadčasové téma.

karelpeter
19.10.2022 4 z 5

Podoba příběhu s jakýmikoliv státy či politickými režimy je samozřejmě úplně náhodná! :-)

evik_svistik
16.10.2022 5 z 5

Naprosto dokonalé, nemám slov!

mfajmanova
10.10.2022 3 z 5

Nestárnoucí klasika, která mě nicméně vůbec nebavila číst.

Anylola
09.10.2022 5 z 5

K tomuhle příběhu není co napsat. Bylo to pravděpodobně to nejděsivější čtení mého života.

tomexx
07.10.2022 4 z 5

Teraz neviem či to mala byť alegória na fungovanie Sovietskeho zväzu alebo Európskej únie... A to ma celkom desí.

Veronika_mad
04.10.2022 5 z 5

Tuhle knížku jsem si vytáhla u maturity. Pamatuji si, že mě učitel u ústní musel přerušit, protože už byl na řadě další maturant :) A teď jsem se k ní vrátila a je stále čtivá a zajímavá. Je tam krásně napsané, jak nenápadně to vzniká :)