Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10082 1165

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová , Novely , Romány

Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

IHT
01.05.2022

Nadherne!
Urcite kazdy zname nejakeho Pistika (ci Kvicouna), ti jsou nejhorsi.

Pítrs85
28.04.2022 5 z 5

Jsou knihy, které mají 500+ stran a neřeknou zhola nic. A pak jsou knihy, jako tady Farma zvířat, což sice na stránky skoupé, ale obsahově natolik bohaté, že si jejich poselství ponecháte v hlavě už asi napořád. Povinná literatura všem, co tvrdí, jak bylo za komunistů lépe.

lenka0383
21.04.2022 5 z 5

U Farmy zvířat se toho podbízeného výkladu vzdává těžko, ale zkusila jsem to a musím říct, že se mi osobně zdá škoda vztahovat děj jen ke vzniku SSSR. Když se podívám kolem sebe, archetypy všech postav odhalím ve všech dějinných epochách a všude kolem sebe – doma, v práci, ve škole, na ulici. Stejně tak všude kolem sebe můžeme vidět touhu po svobodě a po tom „vládnout si sami“. Já jsem to těm naivním zvířátkům tak přála! Moře sena a moře zrní, kdo by to nechtěl. Stačí se přece zbavit těch hrozných otrokářů! No jo. Víme, jak to dopadlo :-D

Kal-El
06.04.2022 5 z 5

Obdivuhodné a nadčasové dílo. Autor skrze alegorii dokonale popisuje vzestup a fungování totalitního režimu. Svým originálním pojetím si mě kniha získala. Teď se s nadšením a s velkým očekáváním pustím do druhé, tedy spíše nejznámější Orwellovy knihy.

JKDelaney
03.04.2022 5 z 5

Skvělé dílo. Vidím tam SSSR, vidím tam KLDR. Opravdu nadčasové s ohledem na rok vzniku a velmi čtivé.

El@D...
31.03.2022 5 z 5

Děj knihy se odehrává na farmě v Anglii, kde zvířata touží po revoluci. Povstanou proti pánovi a vyženou lidi z farmy s tím, že touží po svobodě, rovnosti. Chtějí pracovat sama na sebe, ne být otroky člověka. Prasata se hned na začátku chopí vlády s tím, že někdo pořádek udržovat musí. Prasečí vláda se po čase zvrhne v krutý režim. Zvířata žijí špatně v naději, že budou-li pracovat usilovněji, bude brzy lépe. Vše je ale naopak. Pracují hodně, ale dostávají málo. Jakýkoliv odpor proti režimu, proti vůdci je potlačován.
Autor s největší pravděpodobností kritizoval prostřednictvím bajky komunistický režim v SSSR. Prasata se k vládě dostala tím, že vyvolala revoluci a využila toho, že se zvířatům špatně žilo. Po svržení lidí nastolila vládu lží a zastrašování.
Dílo hodnotím velmi kladně. Vše je popsáno jednoduchou čtivou formou bajky a člověk má prostor k tomu, aby si hledal souvislosti. Autor se nenechal omezovat tehdejší situací za 2.světové války, kdy Anglie spolupracovala se Sovětským svazem proti nacistickému Německu. I přes komplikace s vydáním knihy byla nakonec v roce 1945 vydána. Za to jsem já osobně ráda a určitě se chystám na další Orwellova díla.

Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Klasika, ke které se stále vracím a udivuje mě, jak nepřestává být aktuální, stejně jako to, kolik pasáží si nepamatuju. Nicméně teď, v době, kdy pociťujeme tolik úzkosti z událostí kolem nás, tuto knihu asi číst nedoporučuju. Po válce to bude lepší.

Iris30
28.03.2022 5 z 5

Orwell to už tenkrát dokázal naprosto vystihnout.
Je až neuvěřitelné, jak se mu to povedlo, kdyby žil teď, tak by se vlastně ničemu nedivil.
"Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si prostě rovnější " - Jak přesné!

PlaszCZ
25.03.2022 5 z 5

Klasika, kterou si každý musí přečíst. Nejen že kniha dobře popisuje vzestup a mnohé praktiky komunistické moci, ale zároveň je i dobrou nadčasovou záležitostí. Kniha je krátká, avšak velmi výstižná. Přečetla jsem ji jedním dechem.

Blue.Bell
21.03.2022 5 z 5

Až děsivě nadčasové dílo. Od maturitní zkoušky jedna z mých oblíbených knih.

Morgaine07
20.03.2022 5 z 5

Smekám klobouk před Orwellem, toto dílo je opravdu nadčasové. Nejlepší alegorie, kterou kdy svět viděl. Kniha byla čtivá a měla zajímavý závěr. Opravdu doporučuji

zuziV
18.03.2022 5 z 5

V každé době aktuální dílo! Včera, dnes i zítra. A všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější...

Pafka643
13.03.2022 5 z 5

Jen bych tady opakoval, co bylo řečeno už 1000x a daleko líp.¨
Četl jsem anglický originál, každopádně hádám, že český překlad na tom bude dost podobně.

Autor řek, co říct chtěl. A řek to tak, že tomu porozumí každej. Vopravdu!
CHYTRÝ, STRUČNÝ, VÝSTIŽNÝ a NADČASOVÝ!

Lilu_
10.03.2022 5 z 5

v kontextu co se teď děje docela masakr...

smardice
10.03.2022 5 z 5

Úžasná, čtivá a nadčasová kniha, která nic neztratila ani v dnešní době ze své aktuálnosti a ve které se ukrývá hluboká a pravdivá myšlenka.

Maeven
07.03.2022 5 z 5

Nevěděl jsem, co od toho očekávat, ale bylo to skvělé! Jsem příjemně překvapen.

Set123
06.03.2022

Ještě před maturitou jsem si chtěl znovu přečíst Farmu zvířat. Nepřečetl. Mno, dostal jsem se k tomu teď. Pravda, bylo to rychločtení, ale přečetl, Za tu časovou tíseň nemůžu, jak by mohla být moje vina, že pozdě odevzdávám úkoly!

Ono, upřímně, není toho ke knize moc co říct a vlastně ani nelituji, že jsem si ji u maturity nevytáhl. Jedná se o pěkně napsanou alegorickou bajku, která má ale úplně přesně dourčený obsah, neponechává mnoho prostoru na interpretaci. Což vzhledem k formátu patrně není chyba, ale účel. Farma zvířat je dokonalým převyprávěním vzniku SSSR a jeho počátků někdy cca před smrt Stalina, respektive Napoleona. Tím se kniha silně liší od druhého slavného Orwellova díla, 1984. Zatímco, jak jsem řekl, Farma je naprosto dourčená a my se můžeme bavit tak maximálně (dobře, trochu přeháním), o tom, jaké zviřátko představuje jakou společenskou třídu – a ani tam moc interpretačního prostoru nezbývá, 1984 je dílo neurčité, nemůžeme říct, ač se o to leckdo snaží, že je to alegorie svazu, je totiž mnohem komplexnější a nejasnější.

Farma je prostě moc dobřen napsané varování před bolševickým totalitarismem. Pěkně se to čte, je to krátké a jasné. Stopy to zanechá protože je to také dost brutální. Tomu jen dodávají ilustrace vydání, které jsem dnes četl. Vydání od Rybky s kvaši od Kulika, které prasečí brutalitě knihy dodávají další úroveň.

Jednu věc si však neodpustím. I přes zřejmou jednoduchost knihy zbývá přeci jenom sem tam nějaká ta symbolika, která dodává knize další vrstvu. Ať hovoříme o tom, že se Majorovi zdál sen – ty bývají klamavé a málokdy se naplní, nebo o lžiprorokovi Mojžíšovi, krmeném pečivem namočeném do piva – Marxovu opiu lidstva, případně o stavbě mlýna, která rádoby vnesla chaos do zdánlivě funkční společnosti a která se pro samou velikost svého cíle zbortila jako Babylonská věž. A to jsem jmenoval jen několik.

Tedy, je to moc pěkná kniha, která i přes svůj poměrně primitivní děj nabízí něco jedinečného, od brutality obsahu, k symbolice na nejrůznějších úrovních. Určitě by si ji měl přečíst pokud možno každý. Mimochodem, není jednobarevná. Nezapomeňme, že bolševická prasata se k nerozeznání přiblížila feudálům a kapitalistům – lidem. Orwell byl a zůstává socialistou, který akorát pochopil zrůdnost jednoho režimu dříve, než někteří jiní. Konec konců různí Filipové, Foldynové, ale i Putinové a další to nepochopili dodnes.

teeyinka
06.03.2022 5 z 5

Skvělá kniha, ke které bychom se v průběhu života měli vracet. Nutí k zamyšlení a její poselství je až děsivé.

s1ombrehimawari
02.03.2022 4 z 5

Moc dobrá knížka, které by slušel delší formát a zároveň míň opakovat informce, které už vímeeee. Tralala.

Berulidemknihy
27.02.2022 5 z 5

Z knihy mě do teď mrazí.
Nečekala jsem, že by šlo o takto dobré dílo, ale opak byl pravdou. Čím blíže jsem byla u konce, tím více jsem zadržovala slzy a to z velice jednoduchého důvodu, začalo mi docházet, že právě takhle vždycky bude fungovat naše společnost, dokud se vzájemně nepomlátíme.
Toto velmi krátké dílo, by si měl přečíst vážně každý...bez ohledu na to jestli čtete či ne