Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10086 1166

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Marcela303
03.10.2022 5 z 5

G. Orwell je mistrem v popisu totalitní společnosti. Farma zvířat a 1984 jsou toho důkazem. Jelikož jsem soudruhy zažila, místy byl popis trefný a úsměvný. Knihu jako odstrašující příklad doporučuji.

adabraz
01.10.2022 5 z 5

Další kniha z povinné četby, která mě ale oslovila, i když bych po ní sama od sebe nesáhla. Atmosféra je neskutečná, a pointa taktéž. Doporučuji přečíst každému.

jasonbourne
28.09.2022 5 z 5

Farma zvířat je velice krátká novela, která se dá přelousknout za 3 hodiny a má jasný děj i poselství. Jedná se o alegorické a velmi čtivé dílo, které by si měl alespoň jednou za život přečíst každý. To platí nejvíce pro mladou generaci, která socialismus na vlastní kůži nezažila. Velmi doporučuji.

Květ
20.09.2022 5 z 5

Útlounká knížka, přečtená za pár hodin ovšem s obsahem, který zůstane v člověku navždy... Tísnivá satira, navozující husí kůži, lítost, úzkost a otázky... Společenství farmy je výborně vykresleno a naprosto sedí do každé doby. Farma zvířat je depresivní čtení, které naprosto skvěle vykresluje manipulaci.

davidcyril
17.09.2022 5 z 5

Velmi tísnivé, atmosférické. Příběh přečten za tři hodiny. Vykreslení postupného nástupu tvrdého totalitního režimu se povedlo G.Orwellovi výjimečně.

RonnieSmithx
15.09.2022 5 z 5

Světoznámé nadčasové dílo, které by si měl při nejlepším přečíst každý, protože nejenže je to kniha krátká a čtivá, také z ní mrazí po zádech. Citát „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější" je děsivý svou aktuálností. Orwell všechny události a postavy popsal brilantně, je radost a zároveň strašně deprimující knihu číst.

Kater1ena1
10.09.2022 5 z 5

nestarnousi kasika, na konci kdyz odvazeji Boxera sem normalne brecela, kniha ktera ve vas dokaze zanechat smutek a jakousi bezmoc...

HadleysHope
04.09.2022 5 z 5

Nadčasový román, který vám postavý chlupi na celém těle. Trochu jsem se této knihy bál, ale nakonec jsem potěšen.

Bubulka
25.08.2022 5 z 5

Naprosto skvělá bajka. Dostala se mi do rukou vlastně jen díky čtenářské výzvě a jsem za to upřímně velmi ráda. Je to 80 stran, které z hlavy jen tak nedostanete.

Hakate
23.08.2022 4 z 5

Nadčasová klasicka. Další z knih, která by měla projít rukou každému.

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Není určitě potřeba blíže představovat tento alegorický satirizující román George Orwella. Jsem moc ráda, že jsem si ho přečetla, je totiž perfektní a velmi nadčasový.
Tento kratičký román formou bajky popisuje vztahy na jedné farmě, kde zvířata brojí proti farmáři a naříkají nad svým žalostným údělem.
Jednoho dne se zvířata vzbouří, vyženou farmáře i s jeho pomocníky a hodlají farmu svobodně vést sama.
Všechna zvířata jsou zpočátku nadšená nově nabytou svobodou a hojností pro všechny. Avšak každá legrace jednou končí a mezi zvířaty se postupně buduje jakási hierarchie.
Nadvláda prasat najednou nabývá rozměrů tyranie, kdy prasatům je dovoleno vše, ale ostatní zvířata nesmějí nic, jen “držet hubu a krok”.
A jak to všechno dopadne? Přečtěte si sami, stojí to rozhodně za to.

HYPNOS88
13.08.2022 5 z 5

Velmi čtivé, velmi poučné. Když vyšla prasata po dvou, úplně mě zamrazilo.

jitka3027
08.08.2022 4 z 5

Nadčasová klasika, kterou by si měl přečíst každý...

PabloFuentes
05.08.2022 5 z 5

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Bylo, je a vždycky bude aktuální. Člověk si až říká, proč se té povinné četbě vyhýbal, když ona měla smysl. Na něco se možná musí dozrát a možná k nějakému pochopení časem dozrají i ty "zvířátka" z farmy. Skvělé, čtivé.

Clivicus
05.08.2022 5 z 5

Jasně a zřetelně Orwell vysvětluje nebezpečí radikálně levicové identitární politiky, spočívající ve všeobjímající ideologii, slibující všem rovnost na újmu zjevných utlačovatelů, zde lidí. Čistá nenávist a krvežíznivá pomstychtivost vůči lidem jsou zastřeny pod praporem rovnosti, volnosti a bratrství a láskou k chudým, chorým a němým.
Je důvod, proč je toto dílo klasikou. Není to pouhá bajka s ponaučením na konci, to vám slibuji.

koepster
01.08.2022 5 z 5

Jedna z mnoha knih, ve které nacházím moudrost až několik let po ukončení gymnázia. Přesto, že byl tento krátký příběh psán původně na míru stalinistickému režimu, je až fascinující, kolik podobností lze vidět mezi Farmou zvířat a soudobými autoritářskými a totalitárními režimy, zejména tím ruským. Kdykoliv například vidím projevy nejvyšších představitelů recentní ruské politiky, vždy si vzpomenu na obtloustlého Pištíka a jeho až absurdní demagogické argumentační kličky.

Nermal
25.07.2022 3 z 5

Pokud budeme takovými zvířaty vedenými prasaty s neznalostí vlastní historie (tj. nepamatující si původní znění sedmi přikázání), tak hrozí opakování tohoto příběhu. Člověk se až děsí role mlčícího davu, který tupě vykonává, co se po něm chce. Absolutně bez přemýšlení, nebo spíše bez odporu. Mráz mi běhá po zádech...
A kdo si myslí, že se podobenství týká jen komunismu a bolševiků, tak nic nepochopil. Jen se podívejte kolem sebe, kolik je tady nejrůznějších manipulátorů a osvícenců, kteří si myslí, že práce se jich netýká a že jen oni umí vše skvěle řídit.

KubaHanzelin
25.07.2022 4 z 5

Nepříjemná alegorie na východní myšlení.
Naprosto souhlasím s tím, aby tato kniha byla v každé povinné četbě, pokud ne jako poučení pro sebe samé, tak jako varování pro každého rozumného člověka..

Grynče
22.07.2022

Nádhera

Xemerius
20.07.2022 5 z 5

Velmi znepokojivá kniha, zato však úžasně napsaná.