Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.67190
Literatura světová, Novely
Vydáno, Aurora

Animal Farm, 1945

Kniha Farma zvířat

karolina0920
07.05.2019

Myslím, že Farma zvířat je skvělou knihou pro každého, i pro ty, kteří třeba nečtou rádi. Pro mě je spíš takovou děsivou pohádkou díky které si dokážu lépe představit situaci v minulosti a celkově povahu tehdejšího režimu. Při čtení k maturitě jsem taky ocenila její délku, jelikož za dvě hodiny jsem měla přečteno.

Rossel
06.05.2019

Naprosto nadčasová kniha, která absolutně vystihuje povahu totalitního režimu. Na začátku idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a nekonečném blahobytu mají rychlý konec v rukou manipulativních diktátorů u moci. Na velmi jednoduchém podobenství je ukázáno, jak celá mašinérie funguje. Mistrně vykreslené a mrazivé!

Janadvorackova
06.05.2019

Připomíná to jak minulost, tak i dnešní dobu, stejně tak cestu k budoucnosti. Lidi se prostě chovají pořád stejně. Dějiny se přelévají ve vlnách a nikdy tomu nebude jinak.

Kniha se mi obsahem zamlouvala, nikoli však zpracováním, ale chápu, že doba vzniku byla pro něj příhodná.

Filip555
04.05.2019

Nemám slov. Kniha mě neuvěřitelně zaujala a myslím si, že by si ji měl přečíst každý. DOPORUČUJI!!!

Kočí357
04.05.2019

Krásná bajka, která ukazuje, že "pravý" komunismus nemůže nikdy fungovat, protože v praxi prostě nefunguje, takže z velitelů se stanou oportunisté. Zajde to tak daleko, že sami se stanou kapitalisty. Takhle stejně dopadla Čína ;).

markulka
14.04.2019

Nečekala jsem, že bych kdy mohla být z povinné četby takto nadšená. Farma zvířat je krásnou ukázkou toho, co se dělo, děje, a nejspíš vždy dít bude.

Adellll
11.04.2019

Sice se mi 1984 líbilo trochu víc, ale i tuhle knížku mužů zařadit mezi nejzajímavější knihy co jsem kdy četla.

Marci18
09.04.2019

Krásný a pravdivý příběh!

guardian
08.04.2019

Z téhle knihy nejde nebýt emocionálně poznamenaný.

freestyla
02.04.2019

Animalismus - ehm, chci říct člověčismus - nejhrubšího zrna.
Velice nadčasová kniha, která bude aktuální vždy a za každého režimu, protože takových prasat se mezi námi vždy najde dost..

Pár citátů z knihy:

"Zvířata tomu všemu věřila. Popravdě řečeno, Jones a všechno ostatní z oné doby se jim už ze vzpomínek dost vytratilo. Věděla, že dnes se žije tězko, že mají často hlad a často je jim zima a že pokud zrovna nespí, tak pracují. Nepochybně to však za starých pořádků bylo horší. Ráda tomu věřila. Mimoto tenkrát byla otroky, dnes jsou svobodná. A to je právě ten hlavní rozdíl - jak Pištík nikdy nezapomněl upozornit."

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

leona_m
01.04.2019

Tuto knížku jsem si vybrala ke své maturitní četbě a musím uznat, že byla jedna z těch nejhezčích. Krásný pravdivý příběh, který se moc hezky čte. Rozhodně jsem po ní nesáhla naposledy. Doporučuji všem :-)

hayalet
28.03.2019

Farma zvířat se dá přečíst asi kdykoliv a stále bude aktuální. Neuvěřitelně čtivá a i po dočtení myslíte na to, co všechno autor knihou vyjádřil. Nesmrtelná klasika od dobrého autora.

Messilina
27.03.2019

Prase vládnoucí farmě.
Prase vládnoucí čemukoliv.
Krásná představa, že?
Orwell napsal bajku, zajímalo by mě, kolik pohlavárů se v ní poznalo. Asi žádní. Škoda.
Zato já poznávám pár prasat.
Bohužel se nedá říct, že by kniha nebyla aktuální. Snad ne v České republice, ale v některých částech světa je aktuální stále. Bohužel.

warca
16.03.2019

Farma zvířat, klasika, která rozhodně nezklamala. Jedna z těch zábavnějších, záživnějších knih k maturitě :)

ThePeace135
12.03.2019

Neuvěřitelně nadčasová věc. Byť napsaná už před více jak sedmdesáti lety, má neuvěřitelný přesah do současnosti a věřím, že bude mít ještě daleko do budoucnosti. Na obrazu zvířecího společenství na jedné farmě je krásně ukázáno, jak snadné je dostat se k moci, jak snadné je ovlivnit ostatní a stát se "vůdcem"... Ačkoliv se kniha zabývá vážným tématem, je napsaná naprosto lehce a není problém ji pochopit ani pro mladší čtenáře. Orwell tohle prostě uměl a škoda, že zemřel tak mlád neboť by jistě vyprodukoval více takovýchto skvostů :)

Greenfingers
08.03.2019

Myslím si, že v hlavně v dnešní době, kdy mladá generace již nezažila, co je to totalita, měla by se s její podstatou, projevy a důsledky důkladně seznámit. Geniální Orwellova kniha psaná alegorickou formou nabízí přímo esenci totalitních praktik.

yvett239
07.03.2019

Ačkoli je Orwell bezesporu skvělý, tahle knížka mě nějak nebavila, čekala jsem od ní asi víc. 1984 jsem četla se zatajeným dechem a neodvažovala se předvídat následující děj či dokonce konec, oproti tomu Farma zvířat mi přišla dost předvídatelná, průhledná a nezačetla jsem se, což mě mrzí. Ani jsem si nijak zvlášť neoblíbila žádnou postavu, i když Boxera mi bylo líto a fajn byli Benjamin a Lupina. V četbě Orwella ale budu pokračovat, mám od něj vyhlédnutou další knihu.

Venny345
06.03.2019

Po této geniální knize jsem sáhla zcela dobrovolně, žádná povinná četba. A musím říct, že jsem nešlápla vedle. Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se do příběhu vžila, ale po pár stranách mě kniha pohltila.
Ještě teď ve mně doznívají všechna přikázání napsaná na stěně farmy...

Gret21
28.02.2019

Som rada, že som si dopriala čas a knihu nečítala na strednej ako povinné čítanie. Určite by som jej neporozumela a neocenila ju tak ako teraz.

Lachtaan
21.02.2019

Farma zvířat je unikátem ve svém žánru a pevně věřím, že jen tak nedostane nějakou silnou konkurenci. Nemohu konstatovat, že je ke svému útlému obsahu zrovna lehká na pochopení, což si většina lidí před přečtením myslí. Není ovšem nikterak komplikovaným filozofickým dílem, nad kterým byste museli bloumat celé hodiny. Svižně uteče a hůře se od ní odvrací. A to je nejpodstatnější známka dobrého knižního titulu.

Omnis
17.02.2019

Alegorie na komunismus v jeho nejhorší podobě je umně skryta pod vrstvou skoro milých zvířátek. Postav vám bude upřímně líto až do chvíle, než vám dojde, že situace u nás o moc jiná není...

jfialova
11.02.2019

Přečíst se to dá za chvíli, ale z paměti jen tak nevymizí. Tak vypadá opravdu geniální kniha. Téma neustále aktuální, těch prasat se kolem motá tolik...

skořice
10.02.2019

Knihu mi doporučil táta ještě když jsem byla na základce. Abych pravdu řekla, moc se mi do ní nechtělo. Tohle byla vážná knížka a já tehdy četla úplně něco jiného. Nakonec jsem knihu otevřela a zhltla jsem ji za jeden večer. Bylo to sice úplně něco jiného než na co jsem byla zvyklá, ale bylo to úžasný.
Myslím, že to byl takový zlom v tom, co jsem tehdy četla. Od té doby jsem přečetla spoustu skvělých knížek, ale tato patří zaručeně mezi mé favority a určitě doporučuji.

BrasTomas
06.02.2019

Byla chyba prvně číst 1984 a po tom ihned Farmu zvířat. Obě jsem četl k maturitě. Knížka to je skvělá, ale oproti jeho románu 1984 mi přijde vážně slabé.

Anoell
04.02.2019

Kraťas za chvilku přečtený. Přišlo mi to jako kratší/zjednodušená personifikovaná verze 1984. A ani jedna z těchto knih nejsou tedy nic pěkného... Ale je dobře, že jsou a že jsou právě takové.

Europeana: Stručné dějiny dvacátého věku
Europeana: Stručné dějiny dvacátého věku