Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10041 1162

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová , Novely , Romány

Bohužel naprosto aktuální:-(

Uma
Uma
12.03.2023 5 z 5

Rozhodně doporučuji přečíst. Skvělá kniha k maturitě.

Hanys_
Hanys_
09.03.2023 5 z 5

Fantazie. Rok vydání 45, ale Orwell tady vykreslil budoucnost Sovětského svazu skoro dokonale. Doufám že je tohle v povinné četbě. 9/10

Vjeerus
Vjeerus
24.02.2023 4 z 5

Na tak tenkou knížečku nám tento satirický příběh řekne hodně, když začneme trošku číst i mezi řádky. Nedivím se, že je dílo považováno za nadčasové, ačkoliv tehdy bylo psáno jako politická novela na tehdejší dobu okolo druhé světové války.
Příběh působí tak absurdně, že je nasnadě si říct krásnou větu „To by se přece nikdy nemohlo stát“. No, historie mluví jinak a bohužel se toto nestalo jen jednou. Pomalu každý politický převrat nebo změna ve výsledku dopadne úplně stejně jak popisuje autor. Pak se zdá, že nejzdravější přístup má asi osel, ale musíme si říct, že takový osel je ve své hlavě pravděpodobně každý a všichni ostatní jsou pro něj při nejlepším ovce nebo slepice.
Obrovsky se mi líbí i zpracování od CooBoo, které dalo knize nový kabátek, který je opravdu příjemný do ruky a rozhodně na první pohled zaujme a úplně na člověka nedýchne „tohle je nudná klasika“. Oceňuji i změnu názvu ze známějšího „Farma zvířat“ na „Zvířecí statek“, protože v knize dává toto pojmenování trošku větší smysl. Co se týká změn některých jmen mezi postavami, to už je spíš o zvyku, ale mohlo by to někde zapříčinit pár nedorozumění (Sněhulák alias Kuliš).
Tato kniha má pro mě ale něco navíc, co mi dost často chybí u ostatních klasických děl – krásně svižný děj, čtivý styl textu a již zmiňovaný satirický humor, který věci převede do absurdních rovin. Přesto si nemyslím, že je vhodné tuto knihu NUTIT čtenářům ve škole jako povinnou, protože tím se spíš mladým lidem do rukou takto důležitý příběh nedostane (období vzdoru není jen u malých dětiček)

Filomena1961
Filomena1961
24.02.2023 5 z 5

George Orwel, prorok našeho věku, napsal podobenství o jakékoliv totalitě a velice trefně zachytil její rysy, poukazujíc na to, co mají všechny tyto režimy společného. Jsou postaveny na lži. Zakončím známý citátem z knihy : "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Dílo je i v současné době aktuální a zcela jistě doporučuji k četbě.

sakro
sakro
20.02.2023 5 z 5

Nemohu hodnotit jinak, než jako nadčasové a geniální. Nezbylo by mi, než opakovat myšlenky těch. kteří komentovali knihu přede mnou. Je jasné, proč u nás toto dílo mohlo vyjít na začátku 50.let a pak až po revoluci. A je také jasné, proč byl Orwell pro komunisty jedním z nejvíce nenáviděných autorů. Přestože knihu napsal dlouho před Vítězným únorem, dokázal naprosto detailně a přesně popsat nástup a vývoj totalitního režimu. Tam už snad chyběly jen stranické známky (starší čtenáři ví, o čem mluvím). V povinné četbě středních škol by v žádném případě nemělo chybět. Ale doporučuji všem. A čas od času znovu přečíst, pro výstrahu a oživení paměti.

Adam84
Adam84
20.02.2023 4 z 5

Snad vše, co na tomhle nadčasovém díle bylo potřeba komentovat, již zde komentováno bylo. Tak přidám jen krátké doporučení, přečíst knihu z povedeného vydání od Rybka Publishers 2021, doplněno moc pěknými ilustracemi malíře Iwana Kulika, které už tak notoricky známou knihu minimálně příjemně osvěží.

zaba.zuzla
zaba.zuzla
18.02.2023 5 z 5

Prosím, zařaďte knihu do povinné četby našim dospívajícím dětem. Kniha je tenká, takže to každý puberťák zvládne a to, co svět zažil, pan Orwell jakoby zkrátka dopředu věděl a historicky se celý tento bajkový příběh odehrává stále dokola dodnes.

xulij01
xulij01
12.02.2023 5 z 5

Velmi povedená alegorie totalitního státu. Na začátku obrovské nadšení ze získané svobody a splétání plánů na vytvoření „ráje na zemi“, samozřejmě s tím, že prvně se musí řádně zabrat a utáhnout opasky, aby „světlých zítřků“ mohlo být dosaženo. Ve skutečnosti dochází k postupnému utahování šroubů a situace se nenápadně zhoršuje, na druhou stranu propaganda samozřejmě dokládá, že se mají mnohem lépe než dříve (to platí ale tak akorát pro vládnoucí vrstvu). Psáno velmi přístupnou formou a víceméně naznačené postupy fungují v totalitních systémech dodnes. Svoji vizi pak autor rozvinul v románu 1984.

Ella161
Ella161
08.02.2023 5 z 5

Jsem ráda, že díky maturitě přečtu spoustu krásných knih, které bych jinak nečetla. Byla by škoda, kdybych se o něco takového ochudila. Farma zvířat patří mezi jedny z těch lepších knih, určitě všem doporučuji.

Sigurd_Lesandi
Sigurd_Lesandi
03.02.2023 5 z 5

Výborné, jednoduše výborné.
Ještě, než jsem se do knihy pustil, bylo mi jasné, že toto bude opravdu stát za to. Naprosto přesný náhled do stalinistické generace Sovětského svazu na pozadí obyčejné farmy. Nejvíc oceňuji, že vám autor přednese naprosto všechny vrstvy společnosti: vůdce, propagandu, slepé následovníky, rebely, tajnou policii, pracující a mnoho dalšího. Opravdu, pokud chcete podrobný popis společnosti tohoto stavu, tak nemůžete udělat líp.
Do toho autor píše tak, že máte pocit, jako byste tam sami byly, jako by vám stačilo pouze otevřít okno a všechno to vidět i zažít. To je, minimálně pro mě, dost děsivé…
Ještě bych rád vyzdvihl, jak nádherné toto vydání je. Překrásná obálka, ořízka a ilustrace v podstatě na každé dvojstraně. Určitě se vyplatí. Pro mě to je jedna z nejkrásnějších knih, která mám.
Jednoznačně můžu doporučit úplně všem, a pokud hledáte knihu do povinné četby, tak dvojnásob doporučuji!

hajrys
hajrys
25.01.2023 5 z 5

Taková trochu povinná četba do současného světa. Čteno podruhé, nyní v rámci čtenářské výzvy a stále mě mrazí......

SSTknihy
SSTknihy
23.01.2023 5 z 5

Jednoduché a výstižné podobenství. Totalitní svět v celé své zrůdnosti. Při čtení má člověk pocit, že autor přímo popisuje události naší, ne až tak vzdálené minulosti. Ale má to jeden háček – Farmu zvířat napsal George Orwell v roce 1945! Jak prorocké! Tahle "bajka" stojí za přečtení, už jen jako jistý druh varování, jak snadno lze druhé manipulovat...

LuckaDea
LuckaDea
19.01.2023 5 z 5

Knihu jsem si vybrala jako jednu z několika knih povinné četby k maturitě. Neměla jsem velká očekávání, ale nakonec se tato kniha zařadila mezi nejoblíbenější knihy z povinné četby. Kniha je nadčasová a originálně pojatá.

Antoramix
Antoramix
17.01.2023 5 z 5

Když jsem do své čtenářské bubliny pustil úplně jiný žánr než preferuji, nečekal jsem, že na mě 1984 tak hodně zapůsobí. Byl jsem prostě nadšen, takže Farma zvířat byla hned další volba. Orwell tu bajkovým způsobem sice nezatracuje komunismus, ale poukazuje na hrůznost stalinismu a vlastně jakéhokoliv totalitního systému. Tolik paralel s historií, ale i současností je šokující a zarážející zároveň. Orwell je prostě génius a ta jeho nadčasovost je až neuvěřitelná. Ideály rovnosti, volnosti a bratrství vždy směřují k tomu, že revoluce nakonec sežere své děti.

VojtěchZeman
VojtěchZeman
13.01.2023 5 z 5

"Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou rovnější." Nemá smysl jeden z nejslavnějších románů 20. století popisovat nebo hodnotit, už od základní školy většina z nás ví, o čem dílo pojednává. Co mě mile překvapilo je fakt, že dílo nevystupuje ze svých hranic a mimo drobnosti jako oslovování "soudruhu", případně "soudružko", neporušuje svět na farmě a nemá potřebu nic vysvětlovat nebo propojovat. I když, jak také zmiňuje komentář nakladatelství Maťa, můžeme najít v knize několik významů (například Leninova posedlost elektrizací a Kulišem projektovaný mlýn).

puczmeloun
puczmeloun
10.01.2023 3 z 5

Rozumím, že pro mnoho čtenářů jde o skvělou alegorii. Některé věty z knihy doslova zlidověly a oproti mnoha jiným dílům se tady všemi deseti přikláním k zařazení mezi povinnou školní četbu. Jenže. Čtenářům (a milovníkům) vyzrálejšího, propracovanějšího a temnějšího díla 1984 (resp. skvělých komiksových adaptací) musí Farma zvířat logicky připadat příliš nadsazená, jednoduchá a s postavami až filmově zveličenými. Já si z toho odnáším pocit, že Orwell musel po návratu své vzpomínky na španělskou občanskou válku někde hutně ventilovat a než došlo na pozdější knihu, byla "zvířecí verze" ideální možností.

EliskaD
EliskaD
09.01.2023 5 z 5

Z té symboliky mrazí.

enymey
enymey
04.01.2023 5 z 5

supeS. Uz chapu, proc je tohle dilo tak ocenovane. Vyborne pojate pripodobneni, az z toho mrazi.

Lenča727
Lenča727
29.12.2022 5 z 5

Orwell věděl… Ach jo. Nenažraná prasata ke korytům, koně tažní a chovní, ovce bučí a ničemu nerozumí, slepice si můžou zadnice utrhnout, stádo je poslušné a chce věřit v lepší zítřky, které asi nikdy nepřijdou. A stádo se nestačí divit, kam se to dostalo.Dokonalá ukázka manipulace,vymývání mozků ( a jak je to snadné), demagogie, překrucování skutečností ve jménu všeobecného blaha a prosperity a boj proti společnému nepříteli. Jak snadno jsme ovladatelní a nepoučitelní, bohužel.Všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si rovnější.