Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.67190
Literatura světová, Novely
Vydáno, Aurora

Animal Farm, 1945

Kniha Farma zvířat

GeRaltzRiVie01
26.12.2019

Dobu jsem nezažil, ale vždy jsem měl názor, že tohle je spíše věc lidské přirozenosti než režimu.. Vždy tu bude něco takového jen v trochu jiné podobě. Bohužel...

jean_ralphio
24.12.2019

jakoze dobry no, ale nevidim moc rozdil od toho precist si nejakou ucebnici historie sssr..

ps. a unavujou me lidi, co kazdou chvili vyskoci s "uz je to tady, jak o tom psal orwell! nevis? tak si precti farmu/1984 a pochopis!!"

Pumpkin
15.12.2019

Chtěla jsem si ji přečíst od té doby co jsem poprvé dočetla 1984. Obě knihy jsou naprosto úžasné. U Farmy zvířat je fascinující kolik hrůzy se vejde na pár stránek. Kniha je velmi mrazivá, a hlavně naši občané by si ji měli přečíst před každými volbami.

MilanCFC
27.11.2019

Naprosto úžasná kniha, která asi nikdy nezestárne. George Orwell v plné síle. V jednu chvíli úsměvné, hned v další zarážející a následně mrazivé.
A ovce jsou prostě ovce.

Cepelka
26.11.2019

Farmu zvířat jsem přečetla jedním dechem. George Orwell se v knize zabývá mezilidskými a politickými vztahy a skvěle popsal tehdejší situaci. George poukazuje nejen na to, jak se lži vyrábějí, ale i na to, jak a proč se jim podléhá.
Jenom díky němu jsem si dokázala uvědomit, co se např. v Rusku ve skutečnosti odehrálo a sama jsem si uvědomila, jak vážná situace to byla, ikdyž to tak možná nevypadalo.
Nejvíce se ovšem děsím myšlenky, že historie se neustále opakuje.

Kuža007
23.11.2019

Nádherná nadčasová alegorická kniha. Plná historických paralel. Farma zvířat se předobrazem jakékoli diktatury, i když tady Orwell jasně popsal tu v Sovětském svazu.

misa1974
23.11.2019

Je to stále stejné po staleti, většina otroci pro hrstku, dnes je to svobodné otroctví (svoboda je cenny přínos) jinak třeba pojdi hlady nebo zimou.

meluzena
21.11.2019

Velice trefné a nadčasové. Bohužel.

Kromě naprosto jasných alegorií byla zajímavá třeba drobná epizodka s parádivou kobylou, která z Farmy zvířat utekla, neb pentle v hřívě pro ni byly důležitější než svoboda.

lonedog
15.11.2019

Bajka o tom, jak se z krásné myšlenky proměněné v realitu stane opět systém, proti kterému všichni bojovali. Jen se změnily kulisy a obsazení. Na knize se mi nejvíc líbily postupné změny sedmi přikázání, kdy nová výjimka šla vždy na ruku vládnoucí třídě. Že jsou si všechna zvířata rovna, ale některá jsou si rovnější, platí v každém režimu, protože ať je myšlenka jakkoliv krásná, pudy máme všichni stejné a nelze je změnit.

lucievachovaxx
12.11.2019

Skvělá kniha - asi jedna z nejlepších zvolených k maturitě. Moc mě bavila, četla se skvěle, bez složitostí. Je to krásná alegorie, plná kruté pravdy z minulosti..

MP17
31.10.2019

Dodnes nechápu, jak mohl Orwell takhle přesně vystihnout ty různé typy stranických kádrů, včetně těch vzájemných rozepří a následných likvidací. Pokud je toto mezi povinnou četbou, tak je to jen dobře, protože mladá generace si pak může lépe uvědomit, o čem komunismus (resp. jakákoliv jiná stranická diktatura) je.

imhotepcz
29.10.2019

Humorně pojatý popis komunistického stalinovského sovětského svazu od počátku až po vrchol.
Autor to vystihl tak jako kdyby tam sám žil, Dílo je rozhodně nadčasové povedlo se mu to velmi dobře.
Stoji to za to si to přečíst, je to relativně krátké a zábavné.

_Žanet_
27.10.2019

Z maturitních knížek je pro mě zatím nejlepší ze všech, co jsem četla. Pořád to ale není vyloženě něco, co bych si vzala jen tak do ruky. Každopádně se to číst dalo a myslím, že jako maturitní četba je to dobrá knížka, která se dobře rozebírá. Bohužel pro mě, kniha je docela nezáživná. Děje se pořád v podstatě to stejné dokola a tak mi to přišlo trošku nudné. Kdyby kniha měla víc stran, určitě by mě bavila o dost míň. Každopádně nápad super, líbí se mi jak autor dobře vystihuje tehdejší problematiku a taky se mi líbí, jak kniha skončila.

Šnek86
25.10.2019

Dokonalá alegorie ve formě bajky, která odráží stav pochybné lidské společnosti.Jen s chutí do četby.

Davidolos
09.10.2019

Alegorie, která mě už od prvních stran plně vtáhla do děje, kdy zvířátka páchají revoluci a za jeden večer mě provedla celým úpadkem a dekadencí tohoto "románu."
Velice krátká, chytrá kniha, která vás zabaví od začátku až do konce. Pro příznivce antiutopických témat nutnost.

Angie_Missfit
08.10.2019

Fascinující a bohužel stále velmi aktuální, až z toho mrazí. Líbil se mi i stejnojmenný film.

InstanTia
03.10.2019

Velice podobné dílu 1984 a stejně úžasné, čtivé a promyšlené.

SPOILER: Nejvíce mě z celé knihy zasáhl asi osud Boxera, protože takhle krutý konec si opravdu nezasloužil... Něco mi říká, že náš soudruh Napoleon by taky potřeboval menší odvoz... KONEC SPOILERU.

Nejhorší však na tom je, jak bolestně pravdivá a aktuální tato kniha je a to přitom pochází z roku 1945! Neuvěřitelné, jak se nic nezměnilo. A neuvěřitelné, jak dokáže jeden člověk napsat tak úžasné dílo, s tak bohatou obsahovou stránkou a to všechno vměstná do sta stránek. Určitě doporučuji přečíst.

Velekněžka
30.09.2019

Není subkultury farmy bez kultury farmáře. O té se však Orwell rozepsal jinde...

Freiherr
25.09.2019

Zajímavá kniha, která má bezesporu nadčasový charakter. Člověk si za "stát" Farmy zvířat může dosadit jakýkoli totalitní stát a za prase kteréhokoli diktátora (snad kromě římských úředníků-diktátorů). Oceňuji čtivost knihy a také autorovu schopnost pozorovat charaktery lidí a umně je převést do zvířecí podoby. Dle mého názoru se nejvíce povedl návrat k původnímu názvu "Panská farma" - krásně to dokazuje, že vládnoucí vrstvy, ať už pochází odkudkoli, jsou v jádru stejné.

Elsasbooks
17.09.2019

Maturitní četba- krátké a čtivé. Na maturitu doporučuji!

pige
15.09.2019

Geniální knížka. Nadčasová.

Jaehyun
10.09.2019

Úžasná kniha! Četla jsem ji k maturitě a dost jsem se u ní pobavila. Je jednoduchá a dá se přečíst za pár hodin. Myslím že autor dokonale zasadil postavy do rolí zvířat.
Rozhodně doporučuji pro ty co se chystají k maturitě.

LilKure
08.09.2019

Jednoduše klenot každé knihovny. (čteno v originále)

iveta3867
01.09.2019

Drsný čtení.. krásně napsáno

mataj
21.08.2019

Geniální a nadčasová kniha (bajka), poukazující na postupný přesun od revoluce za lepší život a rovnost všech k totalitě a rovnějšímu postavení vyvolených.

Svíce dohořívají
Svíce dohořívají