Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10076 1165

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová , Novely , Romány

Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

guardian
08.04.2019 5 z 5

Z téhle knihy nejde nebýt emocionálně poznamenaný.

freestyla
02.04.2019 5 z 5

Animalismus - ehm, chci říct člověčismus - nejhrubšího zrna.
Velice nadčasová kniha, která bude aktuální vždy a za každého režimu, protože takových prasat se mezi námi vždy najde dost..

Pár citátů z knihy:

"Zvířata tomu všemu věřila. Popravdě řečeno, Jones a všechno ostatní z oné doby se jim už ze vzpomínek dost vytratilo. Věděla, že dnes se žije tězko, že mají často hlad a často je jim zima a že pokud zrovna nespí, tak pracují. Nepochybně to však za starých pořádků bylo horší. Ráda tomu věřila. Mimoto tenkrát byla otroky, dnes jsou svobodná. A to je právě ten hlavní rozdíl - jak Pištík nikdy nezapomněl upozornit."

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

leona_m
01.04.2019 5 z 5

Tuto knížku jsem si vybrala ke své maturitní četbě a musím uznat, že byla jedna z těch nejhezčích. Krásný pravdivý příběh, který se moc hezky čte. Rozhodně jsem po ní nesáhla naposledy. Doporučuji všem :-)

hayalet
28.03.2019 5 z 5

Farma zvířat se dá přečíst asi kdykoliv a stále bude aktuální. Neuvěřitelně čtivá a i po dočtení myslíte na to, co všechno autor knihou vyjádřil. Nesmrtelná klasika od dobrého autora.

Messilina
27.03.2019 5 z 5

Prase vládnoucí farmě.
Prase vládnoucí čemukoliv.
Krásná představa, že?
Orwell napsal bajku, zajímalo by mě, kolik pohlavárů se v ní poznalo. Asi žádní. Škoda.
Zato já poznávám pár prasat.
Bohužel se nedá říct, že by kniha nebyla aktuální. Snad ne v České republice, ale v některých částech světa je aktuální stále. Bohužel.

warca
16.03.2019 5 z 5

Farma zvířat, klasika, která rozhodně nezklamala. Jedna z těch zábavnějších, záživnějších knih k maturitě :)

ThePeace135
12.03.2019 5 z 5

Neuvěřitelně nadčasová věc. Byť napsaná už před více jak sedmdesáti lety, má neuvěřitelný přesah do současnosti a věřím, že bude mít ještě daleko do budoucnosti. Na obrazu zvířecího společenství na jedné farmě je krásně ukázáno, jak snadné je dostat se k moci, jak snadné je ovlivnit ostatní a stát se "vůdcem"... Ačkoliv se kniha zabývá vážným tématem, je napsaná naprosto lehce a není problém ji pochopit ani pro mladší čtenáře. Orwell tohle prostě uměl a škoda, že zemřel tak mlád neboť by jistě vyprodukoval více takovýchto skvostů :)

Greenfingers
08.03.2019 5 z 5

Myslím si, že v hlavně v dnešní době, kdy mladá generace již nezažila, co je to totalita, měla by se s její podstatou, projevy a důsledky důkladně seznámit. Geniální Orwellova kniha psaná alegorickou formou nabízí přímo esenci totalitních praktik.

yvett239
07.03.2019 3 z 5

Ačkoli je Orwell bezesporu skvělý, tahle knížka mě nějak nebavila, čekala jsem od ní asi víc. 1984 jsem četla se zatajeným dechem a neodvažovala se předvídat následující děj či dokonce konec, oproti tomu Farma zvířat mi přišla dost předvídatelná, průhledná a nezačetla jsem se, což mě mrzí. Ani jsem si nijak zvlášť neoblíbila žádnou postavu, i když Boxera mi bylo líto a fajn byli Benjamin a Lupina. V četbě Orwella ale budu pokračovat, mám od něj vyhlédnutou další knihu.

Venny345
06.03.2019 5 z 5

Po této geniální knize jsem sáhla zcela dobrovolně, žádná povinná četba. A musím říct, že jsem nešlápla vedle. Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se do příběhu vžila, ale po pár stranách mě kniha pohltila.
Ještě teď ve mně doznívají všechna přikázání napsaná na stěně farmy...

Gret21
28.02.2019 5 z 5

Som rada, že som si dopriala čas a knihu nečítala na strednej ako povinné čítanie. Určite by som jej neporozumela a neocenila ju tak ako teraz.

Lachtaan
21.02.2019 5 z 5

Farma zvířat je unikátem ve svém žánru a pevně věřím, že jen tak nedostane nějakou silnou konkurenci. Nemohu konstatovat, že je ke svému útlému obsahu zrovna lehká na pochopení, což si většina lidí před přečtením myslí. Není ovšem nikterak komplikovaným filozofickým dílem, nad kterým byste museli bloumat celé hodiny. Svižně uteče a hůře se od ní odvrací. A to je nejpodstatnější známka dobrého knižního titulu.

Omnis
17.02.2019 5 z 5

Alegorie na komunismus v jeho nejhorší podobě je umně skryta pod vrstvou skoro milých zvířátek. Postav vám bude upřímně líto až do chvíle, než vám dojde, že situace u nás o moc jiná není...

jfialova
11.02.2019 5 z 5

Přečíst se to dá za chvíli, ale z paměti jen tak nevymizí. Tak vypadá opravdu geniální kniha. Téma neustále aktuální, těch prasat se kolem motá tolik...

skořice
10.02.2019 5 z 5

Knihu mi doporučil táta ještě když jsem byla na základce. Abych pravdu řekla, moc se mi do ní nechtělo. Tohle byla vážná knížka a já tehdy četla úplně něco jiného. Nakonec jsem knihu otevřela a zhltla jsem ji za jeden večer. Bylo to sice úplně něco jiného než na co jsem byla zvyklá, ale bylo to úžasný.
Myslím, že to byl takový zlom v tom, co jsem tehdy četla. Od té doby jsem přečetla spoustu skvělých knížek, ale tato patří zaručeně mezi mé favority a určitě doporučuji.

Anoell
04.02.2019 5 z 5

Kraťas za chvilku přečtený. Přišlo mi to jako kratší/zjednodušená personifikovaná verze 1984. A ani jedna z těchto knih nejsou tedy nic pěkného... Ale je dobře, že jsou a že jsou právě takové.

JulianaH.
02.02.2019 5 z 5

Poprvé jsem ji četla ještě na základce a nadchla mě. Pak jsem z ní maturovala. A pak jsem si ještě poslechla audio verzi během bezesných nocí za vysokoškolského studia. Pořád ji hodnotím stejně vysoko, mnohem výš než „1984“.
Jasná, příjemně čitelná, melodická stavba vět - velmi jednoduchá a prostá. (A to jsem jako ubohý maturant byla donucena hledat v Orwellově textu básnické prostředky, které tam samozřejmě nejsou.)
Průzračně vystihuje podstatu jevů, které popisuje. Je dostatečně konkrétní, aby se daný fenomén dal ztotožnit se svojí konkrétní historickou předlohou („Internacionála“, Trockij), ale zároveň dostatečně všeobecná a esenciální, aby bylo možné vztáhnout popis na jevy všech myslitelných totalit (konstrukce společného nepřítele, tendence zvrhnout se z ideálu v teror). Až aforistická jadrnost.
Zamilovala jsem si skeptického intelektuála Benjamína, to je podle mě nejlepší postava vůbec.
Orwell byl mistr.

Chajda69
28.01.2019 5 z 5

Čtení Farmy zvířat mi způsobovalo až fyzickou bolest. Lehký nástřel základních znaků zrůdných totalitních režimů je podrobněji rozpracován v 1984, ale možná právě tím, že jde jen o "nástřel", na mě Farma zvířat dolehla tak silně. Historických paralel je totiž příliš mnoho na to, aby si bylo možné s každým novým nařízením prasat vzpomenout na zákazy či příkazy totalitních vládců.

Postupné a plíživé ovládnutí farmy prasaty je v Orwellově podání vítězstvím sofokracie. Vede ale k závěru, že je dohromady celkem jedno, kdo je vládcem, resp. vládnoucí třídou, záleží na tom, jak byl aktuální řád nastolen - došlo-li se k němu násilím, bude plodit opět násilí.

Orwell byl přesvědčený socialista, jeho socialismus měl ovšem předaleko k reálnému socialismu Československa a ještě mnohem, mnohem dál ke komunismu Sovětského svazu. Ačkoli měl být socialismus jen vývojovým stádiem nové a lepší komunistické společnosti, v praxi se ukázalo, že to tak úplně nefunguje. Je pak paradoxem, že i když Orwell varoval jak před Hitlerem, tak před Stalinem, byla to právě jedna z proklamovaných vývojových fází pokřiveného socialismu, která v sobě nesla snad všechny znaky totalitarismu popsané jak ve Farmě zvířat, tak v 1984. Za všechny neustálé hledání vnějšího nepřítele, přepisování minulosti, vytváření paramilitantních skupin chránících vládnoucí vrstvu, zneužití bečícího davu k přehlušení kritických otázek, krutost a veřejné zúčtování se zrádci, kteří nikdy zrádci nebyli a mnohé další.

Kousek Farmy zvířat jsem poslouchal i jako audioknihu a z písně Zvířat Anglie při jejím poslechu opravdu mrazí.

"(...) Napoleon ohlásil, že se navíc bude pracovat také v neděli odpoledne. Tato práce byla přísně dobrovolná, ale každé zvíře, které by se jí snad nezúčastnilo, čekalo zkrácení přídělů žrádla na polovinu."

"Napoleonovi se běžně začaly připisovat zásluhy za každý úspěch či šťastný krok. Často bylo možné zaslechnout 'Pod vedením našeho drahého Vůdce, soudruha Napoleona, jsem snesla pět vajec za šest dní.'"

V doslovu mého vydání se mimo jiné píše: "Orwellův výklad není jen vtipně beletrizovaným výčtem dobových a budoucích rysů realismu." Upřímně, na Farmě zvířat mi nepřišlo vtipné vůbec nic. Z pohledu dneška je pro mě naopak velmi děsivá. I proto rozhodně stojí za přečtení.

zdenka4808
26.01.2019 3 z 5

Kniha mě neskutečně rozčilovala, ale bohužel měl pan Orwell pravdu. Vždycky jsou lidé,kteří dřou, aby se všichni měli líp a na druhé straně jsou lidé, kteří toho zneužívají, aby se měli líp jen oni. Platilo to tenkrát a platí to i dnes.

kejty95
22.01.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem měla k maturitě a nelituji času stráveným nad četbou. Doporučuji.