Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10076 1165

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová , Novely , Romány

Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

zaz
29.12.2021 5 z 5

Klasika. Všechno dobře dopadne, v dětství se postarají dospělí rodiče. V dospělosti musíme politiky nutit, aby se starali o prospěch společnosti, proto si je platíme, musí být odvolatelní . Jejich hlasování o zákonech nesmí být tajné, ale transparentní, abysme věděli, jak to konkrétně s námi voliči zamýšlejí.
Doporučuji.

marrie5227
28.12.2021 2 z 5

Tuto knihu jsem si koupila spíše ze zvědavosti, protože mne 1984 nesmírně nadchl.
Kniha není špatná, čte se rychle, dává smysl i předává myšlenku, každopádně jsem z ní nebyla nadšená tolik jako z antiutopické sestry s Velkým bratrem.

SladkaK
25.12.2021 2 z 5

Ano, bylo to vizionářské a nadčasové, ale čtivé vůbec. Nejzajímavější z celé knihy bylo zjištění, že George Orwell se vlastně jmenuje Eric Arthur Blair.

PetiJelinkova
22.12.2021 5 z 5

Knížku jsem objevila díky Čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Skvělá, nadčasová klasika.

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

Leona333
20.12.2021 5 z 5

Kniha je z pohledu doby, kdy byla napsána, takové retro. Přitom vlastně z pohledu dneška, vůbec žádným retrem není. Je to ukázkový příklad o lidské naivitě, zaslepenosti, uzurpátorství, strachu a mnohém jiném, co nás lidstvo od pradávna definuje, stmeluje a rozděluje... Napsáno, zašifrováno Orwellem do zvířat, stejně jako kdysi dávno Ezopem do jeho Bajek...
Svět se opravdu nezměnil, stále se točí po své ose dál a dál...

Hebrey
17.12.2021 5 z 5

Přečíst si Farmu zvířat v dnešní době, tak máte trochu dojem , že nečtete literární dílo ze poloviny 40. let ale dnešní noviny. O to víc člověku leze mráz po zádech. Kromě samotného Orwella patří má chvála i panu Gösselovi a panu Holubovi za jejich překladatelský výkon.

eliska2126
16.12.2021 5 z 5

Tak mám tu pro vás doporučení na jednu klasika. Tato kniha je na hodně školách i součástí povinné četby. Já osobně nesnáším, když mi někdo diktuje, co musím teď číst. Tuhle knížku jsem poprvé četla před pár lety k maturitě a byla to jedna z mála knih, která mi nevadila, ba dokonce se mi líbila.
Za mě je tohle dílo prostě geniální. Orwell zde krásné popsal, jak nenápadně a plíživě se může do společnosti dostat totalitní režim. Postavy, byť jsou to zvířata, jsou skvělé vykreslena, každé zvíře má svůj osobitý charakter. V druhé polovině knihy provázel čtení hlavně vztek. Byla jsem tak naštvaná na prasata, která si upravovala pravidla podle toho, jak se jim to hodilo. Jak bylo popsáno v knize "Všechna zvířata jsou si rovná, ale některá jsou si rovnější."
Za mě velké doporučení, je to prostě geniální kniha a jestli máte možnost si ji přečíst, ať už v rámci přípravy na maturitu nebo jen tak, jděte do ní!

ondra295
14.12.2021 5 z 5

Orwell byl (bohužel) až nadmíru přesný v tom, co se nakonec vyklubalo z komunistického režimu (a vlastně všech nakonec totalitních). Nemyslím si, že na světě existuje moc lidí, kteří by měli tak vysoké uvědomění o světě kolem a byli takovými vizionáři, jako byl právě on. Číst knihu s časovým odstupem a vidět, jak moc velké procento absurdních praktik se později přeneslo do reality... Z toho člověka až mrazí. Kromě toho je to skvěle a poutavě napsané. Hlavní je na tomto díle sice myšlenka, ale i v jiným aspektech snese tato kniha přísná měřítka a objektivně je jednou z nejlepším, které jsem kdy četl.

Petkona
09.12.2021 4 z 5

Asi se nepřidám k většině lidí, která z toho byla nadšená. Sice se mi to líbilo a myslím, že jsem i pochopila hlavní myšlenku příběhu, ale nadšená jsem z toho úplně nebyla. Ne, že by na tom bylo vyloženě něco špatně, jen mi to přišlo docela zvláštní. Nicméně jako maturitní četba si myslím že to je dobré, četlo se to rychle a rychle to ubíhalo. Taky je to dobré na zamyšlení a ta myšlenka je určitě zajímavá.

Ilia
07.12.2021 5 z 5

Farma zvířat je krátká a jednoduchá k přečtení, ideální například do seznamu povinné četby. Popisuje vznik a fungování komunismu, ke kterému se Orwell zprvu přikláněl, nicméně odhalil jeho záměry a ty poté předpověděl v tomto díle i v jeho druhém nejznámějším - 1984. Pokud tuto alegorii pochopíte, jsem si jistá, že ano, tak Vás děj velice zasáhne. Trvalo mi den tuto knížku zpracovat, urovnat si to v hlavě a uvědomit si, kdo byl jakým způsobem špatný, a kdo vlastně ne. Kniha mě, dalo by se říct, zasáhla. Osudy některých zvířat byly opravdu přříšerné. Nicméně se jedná o alegorii a nemusíme to vztáhnout pouze na komunismus, hodí se do každé doby. Historie se opakuje, a proto je toto dílo dle názoru něco, co by si měl přečíst každý. Je krátké, čte se snadno, ale vyděsí vás, což je účel.

manka71
05.12.2021 4 z 5

Historie se nám stále opakuje a to si ani nemusíme říkat soudruhu. I dnes můžeš být za protest, který se někomu nehodí, odstraněn - smazán. A podporování negramotnosti, je až děsivé, nemusí umět číst a psát, hlavně když se nepropadá a dokončí ZŠ, pak není puntík za negramotnost. Ti co neumí číst a psát se lépe ovládají. Nemám ráda politiku, proto jen 4*.

TerryF
04.12.2021 5 z 5

Výborná nadčasová kniha, jedna z nejlepších z maturitní četby. Doporučuju!

vercas945
04.12.2021 5 z 5

Spoustu let se mi do Orwella nechtělo, měla jsem pocit, že to není můj šálek kávy, ale díky výzvě jsem zjistila, že to byla velká chyba a myslím, že to nebyla poslední jeho kniha, kterou přečtu. Stručně, jasně a čtivě vystihl podstatu totalitního režimu a bohužel si tam asi každý najde něco, co zná i ze současnosti. Mě například "zaujala" přísně dobrovolná práce v neděli odpoledne a kdo se jí nezúčastní, bude mít následující týden poloviční příděl stravy..

TaLu
29.11.2021 5 z 5

Konečně mám díky Čtenářské výzvě splněn vnitřní dluh. Potkala jsem se s knihou, patřící mezi ty, které bychom v životě přečíst měli. Po dočtení cítím tíseň, smutek a bezútěšnost pramenící z toho, kolik sviní (prasata snad prominou), se ve světě stále snaží nastolit totalitu.
Dokáži přečíst, co bylo kdysi napsáno na zdi?
Pamatuji se na "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" a k tomu nechci vidět žádný dočmáraný dodatek. Tak kéž naše poznaná svoboda je dostatečně moudrá. Musím napsat, že mi bylo hrozně líto Boxera. Vlastně mi bylo líto kde koho.

Maky33
28.11.2021 3 z 5

Už chápu, proč se říká, "že některý lidi se chovají jako prasata" :)

Jenny055
27.11.2021 5 z 5

Presne ako v komentároch nižšie, tak realistické, až z toho mrazí.
Veta " chcete aby sa vrátil pán Jones? " sa na našej politickej scéne opakuje každý deň, len škoda, že náš slovenský Napoleon si túto knihu asi nikdy neprečíta.

Jessybelle
25.11.2021 5 z 5

Kdyby tak Orwell tušil, jak reálné je jeho psaní. Vlastně on to možná věděl. Je to tak realistické, až z toho mrazí. Navíc je to psané čtivě a srozumitelně.

Dominika76
23.11.2021 4 z 5

Kniha je krátka, dá sa prečítať na 1-2 posedenia. Príbeh zvieracej farmy, kde sa zvieratá vzburia proti ľuďom a následne si panujú sami čitateľa privádza zamýšľať sa nad našimi ľudskými revolúciami.

Čtenář112
19.11.2021

Naprostá pecka.

Faila
17.11.2021 4 z 5

Je neuvěřitelné, jak malý prostor Orwellovi stačil na popsání něčeho tak složitého a zdlouhavého. Brilantní myšlenky a příběh, při kterém běhá mráz po zádech a otevírá se kudla v kapse.