Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10086 1166

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Berulidemknihy
27.02.2022 5 z 5

Z knihy mě do teď mrazí.
Nečekala jsem, že by šlo o takto dobré dílo, ale opak byl pravdou. Čím blíže jsem byla u konce, tím více jsem zadržovala slzy a to z velice jednoduchého důvodu, začalo mi docházet, že právě takhle vždycky bude fungovat naše společnost, dokud se vzájemně nepomlátíme.
Toto velmi krátké dílo, by si měl přečíst vážně každý...bez ohledu na to jestli čtete či ne

konicekbily
23.02.2022 5 z 5

Autor původně svou pohádku napsal jako "parodii" na životní situace lidí v Sovětském svazu - domnívám se, pokud moje znalosti historie jsou dostačující - že tato bajka je dokonalým obrazem tehdejšího života v SSSR. Jeho závěry mají ale obecnou platnost, platí pro celou lidskou společnost, vždy se někde zjevují "prasata", která svou činnost náležitě zdůvodní a ovce, které jim to "bečí" na pokyn, že to prasata myslí dobře!

Bedřich63
21.02.2022 5 z 5

Autorovy knihy 1984 a Farma zvířat by se měly stát pro každého člověka jedním ze zdrojů poznání a informací, tedy jakousi povinnou literaturou. Pak by se nemohlo stát, co se v dějinách stále opakuje. Lidé, kteří čtou takové knihy a mají vědomosti, jsou bohužel v menšině.
Popis uspořádání farmy je naprosto dokonalý.
Spousta ovcí, slepic a hus, které poslouchají na slovo a zabývají se pouze prací a nevnímají postupně vzrůstající omezení.
Kůň Boxer jako dříč a úderník dělá práci za ostatní, ale sám to nikdy nezvládne.
Osel Benjamin si myslí svoje a raději nevystrkuje hlavu, aby se náhodou nezviditelnil.
Vládnoucí prasata v čele se soudruhem Napoleonem mají úžasný život, jen potřebují, ať jim ho ostatní zvířata zajistí svojí prací. A psí armáda udržuje pořádek.
Naprosto dokonalý popis jednoho společenství zvířat. Veškeré podobnosti s lidmi jistě nejsou náhodné, stačí se rozhlédnout kolem sebe.

Jitka6
17.02.2022 5 z 5

úžasný jednoduchý popis vzestupu totality, smekám před autorem...

martin9666
15.02.2022 3 z 5

Alegorie přesná, velmi vypovídající. Je na konci chybí buď větší dramatizace do prázdna nebo nějaký doslov s rozuzlením.

Ruralista
14.02.2022 3 z 5

Vždycky mě fascinuje, udivuje a koneckonců i rozesmává, když někteří dle všeho omezení pravičáčci začnou levičákům předhazovat Orwella a speciálně toto dílo jako něco, co je má z jejich levičáctví vyléčit.
Za sebe říkám průměr, nejsem knihou pohlcen, avšak umně vykreslená levicová kritika levicového totalitářství či sklonů k totalitářství ke mně v podstatě určitým způsobem promluvila, aniž bych se s duchem díla a autorovým pohledem nějak výrazně ztotožňoval, jako např. vykreslení Trockého jako chudáka oběti. Prase, resp. svině to však byla, to ano.

helena842
10.02.2022 5 z 5

Super kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem.

Timkim
10.02.2022 5 z 5

Ze zvědavosti jsem se dal do této audioknihy. Jedním slovem...hustý...na to, že byla napsána před tolika lety, lze vidět v současné společnosti úplně totožné obrazy toho, jak si některá "prasata" dělají své zákony, překrucují pravdu, mění minulost a využívají ostatní. Neustále jsem měl před očima Kima a jeho KLDR. Ale nejvíc mě pobavilo a v současnosti je to vidět asi nejlépe, jak ovce pochlebují a přitakávají prasatům. Perfektní poslech a hlavně poučný. Každý by si to měl přečíst, či poslechnout a zamyslet se nad tím.

Luna7
05.02.2022 5 z 5

Četla jsem kvůli maturitě a proto, že všichni říkali, že je to dobré. Knížka je čtivá a hned od začátku jsem se začetla. Podle mě dobře vystihuje komunismus a ukazuje, jak revoluce nemusí znamenat změnu k lepšímu. Farma zvířat patří k těm lepším povinným četbám, i když ke konci už to bylo smutné a depresivní.

nai.ivka
23.01.2022 5 z 5

Konečně jsem se k ní dostala, i když rámcově jsem věděla o čem to je. Kniha je stále aktuální. A stále nejsme schopni objevit diktátora dokud se dere k moci. Někdo ano, ale těch co to vidí bývá menšina. Je pozdě, když sklapne past. Mám pocit, že není úniku. I ta nejkrásnější myšlenka se dá zneužít. Pro mě pravdivá, ale depresivní kniha.

bcmike
22.01.2022 5 z 5

Knihu jsem již kdysi četl jako povinnou četbu, ale vůbec jsem si ji nepamatoval. Proto jsem si dal tuto klasiku jako povinnost si ji připomenout. A udělal jsem dobře. Je až hrozivé, jak dokáže někdo manipulovat s lidmi (zvířaty) a přitom si všichni mysli, jak je vše v jejich prospěch a ono to je přesně naopak. O to hroznější je si uvědomit, že se to běžně děje i mezi námi v reálném světě. Doporučuji přečíst.

Nemám.jméno
18.01.2022 5 z 5

Stále nadčasové a aktuální dílo, z kterého mrazí. Je až děsivé, jak daleko může zajít taková vláda...

ZuzanaZ83
18.01.2022 5 z 5

Krátký, děsivý a stále aktuální příběh o tom, jak se i dobrá myšlenka může zvrhnout. O tom, jak může být pravda ohýbána a minulost měněna podle potřeb těch mocných. A o tom, jak je důležité nebýt hloupé zvíře a nezapomínat.

boticelli
16.01.2022 5 z 5

Jednoduše strašidelné. Jak to trefil ještě předtím, než u nás soudruzi začali pořádně úřadovat.

BloodyO
14.01.2022 5 z 5

Krásná bajka s jasným poselstvím.

bookwoman
14.01.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala jako maturitní četbu, a díkybohu za to, jsem velmi ráda, že jsem si ji přečetla a doporučuji přečíst i lidem, kteří mají maturitu dávno za sebou! Na příkladu zvířecího společenství Orwell dokonale znázornil komunistický režim a to, jakým způsobem probíhá. Kniha se četla dobře a velmi rychle, přesvědčila mě, že nekončím čtením Orwella, ale mám v plánu pokračovat dílem 1984.

Drahoušek
11.01.2022

Knihu jsem měla vybranou již ve výzvě v loňském roce, ale nestihla jsem to. Byla jsem ráda, že ji mohu použít i letos. Určitě právem povinná četba pro maturanty. Přečíst bychom si ji měli všichni. Mně osobně z toho šel mráz po zádech.

Ristridin
06.01.2022 5 z 5

Je až fascinující, jakým způsobem dokázal Orwell na příkladu zvířat znázornit podobenství komunismu, u něhož se do té doby prý zatím příliš netušilo, do jaké míry je svým praktikováním šílený. Určitě se již mnohé muselo prosáknout na povrch, ale naprosto mě dostalo, kam až se svou takzvanou bajkou dokázal zajít. Závěr je za mě naprosto famózní, paralela prasat a lidí je velmi trefná, a to nakonec pro každou dobu a formu vlády. Smekám, ačkoliv kniha není nijak dlouhá.
Navíc doporučuji si přečíst Svědectví o životě v KLDR (a další věci s podobnou tematikou), praktiky “prasat” jsou tam popsány často velice stejně - a to jsme se posunuli o několik desítek let dopředu.

agnesthequeen
03.01.2022 4 z 5

“všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější”
autentické a čtivé vykreslení totalitního režimu

michaella03
03.01.2022 5 z 5

"Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."