Farářova dcera

Farářova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2314/bmid_fararova-dcera-dEM-2314.jpg 4 169 28

Zamyšlení nad smyslem víry v Boha a nechtěný útěk dcery vesnického faráře do zcela odlišného prostředí. Orwell napsal román v roce 1935. Děj se odehrává v jihovýchodní Anglii počátku 30. let, kdy víru, upadající za malicherných sporů jednotlivých vyznání, střídá kult materiální. A tak lidé nemají ani Boha, k němuž by se utíkali, ani peníze, s jejichž pomocí by unikli peklu na zemi, které svými předsudky, hloupostí, omezeností, lhostejností a zlobou připravují jeden druhému. Co je víra, co jen zvyk, co dává životní pouti smysl, co je štěstí a svoboda, proč děláme to, co děláme? O tom s kousavým humorem i vážně tento román vypovídá.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Volvox Globator

A Clergyman's Daughter , 1935

nikita8
24.10.2017 4 z 5

Kniha je skvělá , přečetla jsem ji za necelý den :) Moc povedená a dobře zpracovaná :)

Atuin
18.12.2015 5 z 5

Tohle je jedna z knih která mě nadchla natolik že jsem si ji přečetla dvakrát po sobě. Neváhala bych napsat, že je to jeho nejlepší kniha, ale která jeho není.

Willandra
30.07.2014 5 z 5

Mně přišel zajímavý vývoj hlavní hrdinky. Zpočátku, jak je psáno níže, neprůbojná zbožná holka, která se za rozjímání nad přírodou potrestá, protože je to příliš pohanské (tuhle scénu snad nikdy nezapomenu, a to jsem knihu četla snad před třemi lety). Pokud se dobře pamatuji, tak hrdinka neutekla, ale ztratila paměť a probudila se kdovíkde. A tam byla nucena se o sebe postarat bez ohledu na Boha.

annihilation
19.01.2014 5 z 5

Zprvu - nedoporučuji tuto Orwellovu knihu srovnávat s sociálně-kritickými poklady jako je 1984 nebo Farma zvířat. Pokud to totiž uděláte, nebude se vám líbit, což by v tomto případě byla škoda. Hrdinka knihy je vylíčená jako šedá myška, která se bojí projevit, aby se neznelíbila Bohu. Popírání sebe sama jí pak přiměje k útěku, kde je však stejně nešťastná. Na této osobní rovině se rozplétá hluboké polemizování o víře a samozřejmě svobodě. Krásně ukazuje rozvrstvenost společnosti (rozdíly muž-žena, bohatý-chudý jsou více než patrné), stejně tak problémy mezi lůzou a otřesným prostředím na školách. Na osobní rovině by tato kniha neměla valný význam, ale kvalitní vyprávění, které zobrazuje tehdejší poměry na něj vrhá naprosto jiné světlo. Není to kniha o problémech člověka, hlavní postava je jen uměle vykonstruovaná, aby mohla procházet jednotlivými prostředí, které Orwell zamýšlel zobrazit v jejich ubohosti.

Weweuka
14.12.2013 2 z 5

Mě osobně kniha nijak nenadchla.. Hrdinka neprůbojná, příliš obětavá, sama sobě odříkající. Jde vidět, že to psal muž:)

Addie
09.04.2012 4 z 5

V úvodu jsem se několikrát byla postavena před otázku, zda knihu dočíst. Jsem však ráda, že jsem to nevzdala, protože (co do zajímavosti) byla předposlední a poslední část knihy mnohem lepší než ty předchozí. A vůbec - konečně se mi zdálo, že šlo o Orwellova takového, jakého ho znám.

DeDe
15.09.2011 5 z 5

Touto knihou mne Orwell opět nadchl a stal se tak mým srdcovým autorem. Čte se sama - doporučuji.

Romaine
19.03.2011 4 z 5

První (ano, první) kniha, kterou jsem od Orwella četla díky kamarádovi a od té doby jsem přečetla téměř vše!