Farář tourský / Petřička / Flora Brazierová / Črty a portréty

Farář tourský / Petřička / Flora Brazierová / Črty a portréty https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18860/bmid_farar-toursky-petricka-flora-brazie-HKd-18860.jpg 4 8 2

Šestnáctý svazek autorových Spisů tvoří povídka Farář tourský (1832), dva romány (Petřička, 1840; Flora Brazierová, 1842), jimž dal autor souborný název Staří mládenci a panny. Součástí svazku jsou konečně i črty a portréty, tj. řada krátkých próz povahopisného charakteru; jsou utříděny podle tří svazků francouzské edice pod názvy Povídky a novely — Analytické eseje — Z pařížského náčrtníku — Skici a nápady — Studie historické a politické.... celý text

Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: , Odeon

Le Curé de Tours / Pierrette / La Rabouilleuse

lampernaqui
16.09.2021 3 z 5

Je třeba rozdělit tento soubor díla na polovinu. V té první máme klasické povídky, v té druhé črty. První polovina jsou klasické Balzacovské příběhy plné zamilovaných, bojů o peníze a ne příliš dobrých konců. Za čtyři hvězdy. Jenže následující črty byly pro mě těžko stravitelné a člověk musí být asi velkým milovník Balzacova díla, aby tohle dokázal ocenit. Já dám raději přednost klasickému příběhu. Tato část za dvě.

Netopyr07
10.12.2016 4 z 5

Četla jsem celého Faráře tourského - pěkně vykreslené osoby a jejich charaktery. Snažila jsem se přečíst i Petřičku, ale ztrácím se v postavách. Úchvatný rozbor osob všech zmíněných rozvětvených rodin je na mě silné kafe :-) Utíkám se k předmluvě: "Lidé, kteří četli celého Balzaca, což je nezbytná podmínka opravdového ocenění, je pramálo." Tak tak :-D Ale zaujala mě jeho hra se slovy a schopnost popisu jak lidí, tak míst.